СИР ЗВИЧАЙНИЙ КИСЛОМОЛОЧНИЙ
— Щоби приготувати смачний сир, — каже майстриня сироварних справ, — потрібно пильнувати, аби молоко не перекисло. Простоквашу з глиняних глечиків чи скляних банок зливаю у велику каструлю і ставлю на слабкий вогонь. У шість літрів кислого молока додаю півтора-два літри свіжоскип'яченого, але не гарячого, а теплого. Така технологія — це запорука того, що майбутній сир буде не кислим, а солодкуватим. Коли сироватка відділиться від сиру, зціджую на друшляк. Саме такий продукт найбільше підходить для сирників, млинців, вареників, ватрушок. Його залюбки можна їсти зі сметаною чи просто з цукром та ваніліном, готувати з нього паштет, додаючи сіль, часник, майонез, червону мелену паприку. Хотіла б також застерегти господинь, щоб слідкували за вогнем. На сильному полум'ї сиру буде небагато, і він буде збитим і сухим, а на слабкому - кількість його збільшиться і консистенція буде значно м'якшою.
СИР ПЛАВЛЕНИЙ М'ЯКИЙ
Для його приготування знадобиться ніжний сир, такий, як зазначено вище. На невеликий вогонь ставимо ширшу і більшу (бажано алюмінієву) каструлю, заповнену наполовину водою. Далі у воду кладемо ще одну, меншу каструльку. В неї на так званій "водяній бані" вливаємо літр кип'яченого гарячого молока, в яке поволі подрібнюємо грудку відпареного з шести літрів кислого молока не дуже віджатого сиру. Коли він почне плавитися, додаємо в масу чотири столові ложки сметани, чайну ложку харчової соди та сіль за смаком. Якщо бажаєте, щоби сир мав смак тмину, то можна додати щіпку зерен цієї рослини. Цей молочний продукт можна приготувати також з кропом, червоною меленою паприкою, чорним меленим перцем. Сир, що плавиться, потрібно постійно змішувати, аж поки в ньому зовсім не буде грудочок й перетвориться він в однорідну жовту масу. Тільки тоді ще рідку цю масу виливаємо у заздалегідь приготовлену форму. Зазвичай це може бути якась пластикова тара з-під майонезу чи інших харчових продуктів. Підійде й будь-яка емальована, керамічна чи фарфорова мисочка. Коли сир застигне, він готовий до вживання. Це буде пастоподібної консистенції продукт, схожий на фінську "Віолу", якою зазвичай намащують скибки хліба. Він вельми смачний і поживний.
СИР ПЛАВЛЕНИЙ ТВЕРДИЙ
Він найбільше пасує до пива, бутербродів та салатів, його добре натирати на тертці. Готується з сиру, відігрітого із дво- трилітрових банок кислого молока на більшому полум'ї. Зціджений сир буде твердішим і його вийде менше, ніж м'якого. Далі кип'ятиться літр солодкого молока, і коли воно знаходиться ще на плиті, у нього слід покришити проціджений сир. Молоко з'єднується із сиром, відділяється сироватка. Отримана маса стає настільки твердою, що її можна подрібнити тільки на м'ясорубці. Далі у поставлену на плиту каструлю додають чотири столові ложки сметани, чайну ложку соди, сіль за смаком, всипають подрібнений сир і безперервно помішують. За короткий час сир сплавиться в однорідну масу. Туди також можна додавати тмин, перець, паприку чи кріп. Ще дуже гаряча маса виливається у припасену форму. Цей сир надзвичайно скоро стигне і стає дуже твердим, отож усі останні процедури потрібно здійснювати якнайшвидше.
ЙОГУРТ ДОМАШНІЙ
Цей сучасний продукт надзвичайно корисний. І хоча вдома немає молочнокислих бактерій, приготувати його зовсім нескладно. Щоправда, смак дещо відрізняється від магазинного, але він значно корисніший і набагато калорійніший, бо готується із незбираного молока. Для приготування йогурту кип'ятимо літр солодкого молока. Коли температура його знижується приблизно до 25-30 градусів, додаємо чотири столові ложки сметани і чекаємо, поки молоко скисне. За бажанням у отриманий продукт можна додавати цукор, ванілін, подрібнені ягоди або фрукти.
РЯЖАНКА ІЗ ДОМАШНЬОЇ ПЕЧІ
У селах, особливо в гірських районах, збереглися печі, в яких зазвичай випікається хліб, сушаться фрукти. В такій печі можна приготувати так зване пряжене молоко або ряжанку. Цей продукт не тільки надзвичайно корисний, алей вельми смачний. Його полюбляють однаково як малі діти, так і дорослі. Для його приготування у нагріту піч ставиться глиняний глечик з солодким молоком. Під дією високої температури молоко не тільки париться, воно "пріє", або, як кажуть у Росії, "топиться" й згодом набуває червонуватого кольору. У ледь тепле молоко додають сметану з розрахунку дві ложки на літр. Після скисання ряжанка готова до вживання.