Найбільшу дискримінацію роми зазнають з боку правоохоронців та суддів. Чимало претензій було висловлено і пресі. За словами редактора єдиної ромської газети в Україні „Романі Яг” Євгенії Навроцької, кожна друга публікація про циган носить негативне забарвлення. Відчувається, що журналісти не бажають докопатися до істини, діють за старими стереотипами. Є й просто факти відвертою циганофобії, зокрема сайт „Цигане и кримминал”, який на цьому спеціалізується.
На жаль, не краще виглядає тут і Закарпаття. Вже звичним для місцевої преси є повідомлення, що злочин скоїв такий-то мешканець „циганської народності”. Хоча про національність інших правопорушників ніколи не повідомляється. Таким чином в населення формують стереотип про „ромську злочинність”. Євгенія Навроцька допускає, що часто журналісти це роблять не навмисно, за звичкою. Але тим не менше, це етнічна дискримінація.
До речі, подібне недавно масово практикувалося в чеській пресі, де шпальти рясніли повідомленнями про „злочинців-українців”, хоча нашими громадянами там коїлося усього 1% правопорушень. І наші журналісти дуже цим обурювалися!
За підсумками моніторингу Європейський центр із захисту прав ромів подав скаргу на Україну в комітет ООН з расової дискримінації. До слова, круглий стіл в Ужгороді викликав невелику зацікавленість мас-мадіа, що ще раз свідчить про відсутність бажання глибоко розібратися в ситуації, в якій опинилася одна з найпроблемніших меншин України.
А дарма, бо до Ужгорода з’їхався цвіт циганської інтелігенції України: єдиний ромський поет Володимир Бамбула, правозахисник Людмила Кравченко, офіцер у відставці Іван Матюшенко, журналіст Жужука Дудучава та інші. На жаль, спілкуватися їм довелося переважно між собою.
Олександр ГАВРОШ, "Старий Замок "Паланок"
05 грудня 2006р.
Теги: