«Останнього слова не сказано щодо жодної бази зимового відпочинку, однак проблем, які слід усувати, є чимало, — сказав начальник управління туризму Закарпатської ОДА Олександр Марченко. — Головне, на що звертають увагу фахівці, — безпечні умови для катання. Загалом в області є 63 підйомники, з яких торік працювали 57. Цьогоріч загальна кількість працюючих має зрости до 61».
Відчутно прогресують у підготовці до зими об’єкти, які належать ВАТ «Закарпаттурист». За словами генерального директора Андрія Федченка, повертається до активного життя туристично-оздоровчий комплекс «Пікуй» у с. Біласовиця Воловецького району, що кілька років поспіль не опалювався і простояв без діла. Тут відновлено і 450-метровий підйомник. Ще разючіші зміни відбудуться в комплексі «Карпати», що у селищі Міжгір’я. Там іде і модернізація системи опалення, і реконструкція приміщень, і зведення першого в області гірськолижного підйомника крісельного типу з 3-місними кріслами. Довжина витяжного механізму сягне 1 км, а траси спуску — 1,5 км. Роботи здійснюють фахівці зі Словаччини. Останніми днями виникли несподівані проблеми через недоукомплектування механізму, робота з його монтажу загальмувалася. І все-таки є впевненість, що до початку сезону запрацює.
Майже біля кожного з 11 туркомплексів, які належать «Закарпаттуристу», є підйомник. Винятком є ужгородський «Світанок» і мукачівська «Латориця», що розташовані в низинній частині області: звідти туристів доставляють до місць катання автобусами. Поряд із «закарпаттуристівськими» кілька інших власників готують до запуску підйомники, причому кілька з них приймуть відпочивальників уперше. В ці дні встановлюються опори для такого пристрою у райцентрі Воловець, що знаходиться на маршруті потягів з Києва до Ужгорода. Раніше гостям цього селища доводилося їздити окремим транспортом за півтора десятка кілометрів до трас Пилипця і Подобовця. Новому підйомникові радітимуть любителі гірськолижних трас і мешканці Хуста, на околиці якого він улаштований.
Найбільше трас із підйомниками розташовано в Міжгірському та Рахівському районах. У північно-східній частині області, зокрема, у Перечинському та Великоберезнянському, інвестори активізувалися в останні рік-два: підйомник на тисячу метрів торік відкрито у с. Новоселиця на Перечинщині, що за 35 кілометрів від обласного центру. У цьому ж році розпочалося зведення гірськолижного комплексу. Гроші вкладають київські інвестори. Вартість проекту становить майже 80 млн. євро, будівництво розраховане на 3—5 років. Траси для цього проекту розробляли австрійські фахівці, і цілком можливо, що один підйомник запрацює ще в цей сезон.
Але тут, як кажуть, найшла коса на камінь. Землі під новий проект відведені в тій місцевості, де вже є один із підйомників, — Ужгородського відділку Львівської залізниці. Йдеться про гору Красія, на якій знаходяться крісельний підйомник і траса довжиною майже 3 км, розрахована на досвідчених лижників. Розташоване на віддалі 70 км від Ужгорода, це місце обирають для катання сотні любителів спусків. Але торік об’єкт більше простоював, аніж працював. Тривалий час «кріселку» не дозволяли експлуатувати під приводом того, що треба замінити трос. Після того як 18 тонн троса таки замінили, власникові довелося довго «вибивати» дозвіл для початку експлуатації. У розпал сезону цей та інші підйомники залізничників почали знеструмлювати, щоб завадити їх планомірній роботі. У нинішньому році нашестя не припинилося: невідомі зрізали дві опори та пошкодили підстанцію на підйомнику «ВЛ-1000». Дивним чином ці дії зловмисників узгоджуються з очевидним небажанням правоохоронців оперативно реагувати та розслідувати факти навмисного перешкоджання роботі організаторів туризму.
Останніми днями на користь тих, хто не бажає бачити підйомник Львівської залізниці у діючому стані, зіграв начальник Держнагляду з охорони праці. Заявив, що «кріселка» працювати не буде через відсутність на неї паспорта. У такому випадку треба припиняти діяльність й інших підйомників, бо вони також не мають паспортів. Цього око Держнаглядохоронпраці чомусь не бачить.
Комісія встановила суму завданих збитків у 48178 грн., однак до відкриття кримінальної справи так і не дійшло. «Головний турист» області Олександр Марченко ситуацію зі зрізаними опорами та закриттям крісельного підйомника розглядає у площині дій правоохоронців: «Конфліктними ситуаціями між господарюючими суб’єктами повинні займатися правоохоронні органи». Такої самої думки і перший заступник голови облдержадміністрації Іван Балога, який не бачить у тому, що відбувається, конфлікту бізнес-інтересів, а лише злочинні дії невідомих осіб, якими повинні займатися правоохоронці. Пан Балога пообіцяв, що виділення землі під гірськолижні підйомники надалі відбуватиметься виключно на аукціонах і випадків перепродажу земельних ділянок під улаштування підйомників (під час яких вартість сотки підстрибує у сотні разів і доходить до 2 тис. доларів) не буде.
Василь БЕДЗІР, "Україна і світ сьогодні"
04 грудня 2006р.
Теги: