Справжній Біров

В автобусі дорогою до закарпатського Вилока довелося почути чимало неймовірних історій, з яких на правдивість претендують максимум 10%. Люди розповідали один одному і про розвалені будинки в Мужієво, і про стелю Виноградівської гімназії, яка завалилася прямо на дітей. Про жінку з Берегова, яка вистрибнула під час землетрусу з третього поверху будинку. Народ з точністю до хвилини «спрогнозував» усі наступні землетруси і розрахував їхню силу за шкалою Ріхтера.

Справжній БіровОднак найбільше вразила жіночка на Ужгородському автовокзалі, яка о шостій ранку зі сльозами на очах чекала на Виноградівський автобус.
Стурбована, хотіла дізнатися що коїться у місті і чи не постраждали її діти, адже сусідка сказала, що землетрус там сягнув 8-ми балів! Разом з водієм ледве вдалося заспокоїти бідолашну, однак вона залишилася чекати на вокзалі наступного виноградівського автобусу.

Однак історії про землетрус – це лише ремарка, в Петрово я їхав аби поспілкуватися із легендарним Антоніном Біровим, який незважаючи на те, що вся його сім’я переїхала жити в Угорщину, відмовився покидати рідну домівку. Та ба… В той день Антонін Біров, якому вже за вісімдесят, дуже погано себе почував. Тому довелося обмежитися лише розповідями про нього і той спадок, яке він залишив своїм землякам, голови Петрівської сільської ради Степана Ійлеша. За його словами, Бірова, коли той був головою колгоспу, так не цінили як нині. Сьогодні ж в селі не раз доведеться почути: «А от за Бірова…» і згадувати справді є що. В той час село переживало справжній розквіт. «Все, що ви бачите тут, — розповідає сільський голова — створено його руками». І справді, хто таке бачив, щоб у селі був свій спорткомплекс, картинна галерея, музей, кегельбан, 50 метровий тир і навіть… сільський парк атракціонів із величезним «чортовим колесом». У Петрово і навколишніх селах, що належать до Петрівської сільради діють п’ять шкіл, два дитячих садки та ще й школа мистецтв.

До розвалу Радянського Союзу у Петрово функціонували цегляний та консервний заводи, підприємство, яке виробляло оптику і навіть завод із виробництва рибальського знаряддя.

Усе вищеперераховане – плоди роботи колгоспу-мільйонера. На той час господарству належало 6,5 тис. га земель, з них 1027 – оброблялися. В селі був автомобільний парк, який налічував 120 одиниць різнопрофільної техніки. І це, не враховуючи понад 100 тракторів різних видів.

Після 1991 року майно оцінили у 8,5 мільйонів гривень, а згодом усе розпаювали. За словами Степана Ійлеша, з колишнього великого колгоспу не залишилося практично нічого, однак під час розпаювання майже нічого не знищили, окрім трьох корівників і тютюносушилки. «Нині люди кажуть, що тоді легко було, бо Біров був депутатом і йому допомагали з центру, — розповідає сільський голова. — А я кажу — чому ти не став депутатом і не досягнув того рівня як Біров? Хто тобі забороняв? Повірте, і йому не легко було адже на той час в колгоспі працювало понад 3 тисячі людей. В селі будувалися цілі нові квартали. Створювалися нові вулиці. А нині що? Маємо на території села 152 юридичні особи, в тому числі 85 фермерських господарств. В сумі працює близько тисячі чоловік – всі інші на заробітках».

Та все ж чимало із збудованого Антоніном Біровим вдалося зберегти до нині. Продовжує функціонувати один із найбільших обласних спорткомплексів, куди приїжджають займатися спортсмени з навколишніх сіл і навіть районного центру. У робочому стані знаходиться і парк атракціонів, який в будь-який момент можна запустити в дію, однак дуже дорого коштує дозвіл, а тому ця справа наразі збиткова. Минулого року парк функціонував, однак залишився в боргах.

Коли в Бірова просили гроші то він завжди казав, що гроші розходяться і нічого не залишається. Всі кошти він вкладав на розвиток села, будував нові об’єкти. І тим, що він створив, може похвалитися не кожне місто, не кажучи вже про село. Що тут скажеш – справжній біров.
Андрій ГАНУСИЧ, "Старий Замок "Паланок"
30 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:55
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 11
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 6
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
» Всі новини