Реклама B3

Закарпатка Ганна Штулер 25 років пропрацювала ...конюхом

”Усе моє життя пройшло коло худоби та на землі. За роботов ніколи було роки рахувати. Чоловік мій Василь у листопаді вмер, а я ся упстала (залишилася. — ”ГПУ”) дале мучити, — 77-річна Ганна Штулер запрошує до своєї хати в селі Ворочево Перечинського району Закарпаття. Вона 25 років пропрацювала конюхом у місцевому колгоспі ім. Франка.

Ганна Штулер тримає свій портрет, який висів на дошці Пошани
Ганна Штулер тримає свій портрет, який висів на дошці Пошани

— Коли ми перейшли жити до Ворочева, чоловік робив конюхом в калгозі, а я — в ланці. Василеві було тяжко з конями, бо храмав на праву ногу. Нога була синя, не згиналася — на війні підірвався на гранаті. Інвалідом його не признали — не було доказів врачів. Вони наклали йому гіпс, а самі далі пішли із фронтом. Василь мусів на себе сам заробляти. Як устроївся сторожем у Невицькому, то нікому стало з кіньми робити. Прийшов до нас додому голова калгозу і каже: ”Анно, ти знаєшся із конями, бери їх і йди на роботу”.

А я дуже люблю худобу. Раз-два впрягала і розпрягала коні. Рано встану, зварю їсти, нагодую дітей і йду в поле. Знайду коней на пасовиську, доки в калгоз треба йти, то комусь щось привезу. Пару мала, за нею лоша бігло — і так три покоління. Ніколи мені їх не крали, не тікали від мене. Я ся дуже радовала, коли мене люди кликали, бо знала: дадуть ми два-три рублі заробітку. Люди ся чудували, що я така мала жона, а коні маю такі великі. Один кінь — Пітьо — був такий великий, що ледве-м його досягала, аби на нього ремінь веречи (кинути).

Устає навшпиньки і рукою тягнеться вгору — показує висоту коня.

— Мене люди кликали, бо я не пила. Зроблю роботу, люди до хижі кличуть. Дивлюся: на столі фляшка. Кажу: ”Відкладіть тото, а мені їсти дайте”. Я ся наїм та піду собі додому. Я могла упити, коли коні були дома, — приносить з іншої кімнати загорнуті в поліетиленову плівку портрети.

— То я і чоловік у молодості — заставили нас сфотографуватися. Фотографії довго висіли на дошці пошани, — хвалиться. — Я і грамоти маю, подарки ми давали. Коли пішла-м на пенсію, то діставала-м 60 рублів. Казали мені в канторі ще робити, аби пенсія буде більша. Я повірила. А коли-м увиділа, що через два роки добавили ми лише два рублі, то погнівалася і лишила-м коні. Пішла-м дижурити на ферму. Дістаю тепера 642 гривні пенсії із ”воєнними” (49 гривень отримує як дитина війни. — ”ГПУ”). Це доста мало. Аби не пропасти, годую бика на м’ясо, корову тримаю на молоко. Вирощу на городі всячину, понесу до Ужгорода молока, садовини (фруктів), городини, мало прихвалю свій товар — баби раз-два розкуплять. Може, онук купить коня, то будеме ґаздувати. У господарстві і віз є, і плуги, і борони.

 — Ага, полишаємо всі роботу і будемо із землею робити, — іронізує дочка Тетяна, 44 роки. Вона стоїть біля столу, руки склала на грудях. Старший брат Юрій, 51 рік, із сім’єю живе в Ужгороді, працює юристом.

— Тяжко ми, бо донька та онуки не хочуть такої роботи робити, — зітхає Ганна. — Айбо я без роботи не годна. Як собі дам спочити трохи, то не можу потім розігнутися.

 

1931, 20 вересня — Ганна Лоскій народилася в с. Полянська Гута Перечинського р-ну Закарпаття

1955 — вийшла заміж за односельчанина Василя Штулера. За два роки народився син Юрій

1958 — подружжя купило стару хату в селі Ворочево. Поряд почали зводити нове помешкання

Із 1963 — працює конюхом у колгоспі ім. Франка

1964 — на світ з’явилася дочка Тетяна

1985 — вийшла на пенсію

2008, листопад — чоловік Василь помер на 81-му році життя. Разом прожили 53 роки

Тетяна Грицищук, "Газета по-українськи"
10 червня 2009р.

Теги: Ворочево, Перечинський, конюх, кінь

Реклама B4
Реклама B12

НОВИНИ: Соціо

23:17
У Червоному Чопської громади попрощалися з Василем Диковцем, що вважався зниклим безвісти Фото новина
22:58
Суд визнав незаконними рубки лісу під дорогу для вітропарку на полонині Руна
22:41
Підтверджено загибель на війні Михайла Бабія з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
09:00
14-річну ужгородку, яка зникла з дому, знайшли на Тячівщині Фото новина
18:12
У Липчі на Хустщині попрощаються із захисником Андрієм Одинцем, серце якого зупинилося в лікарні Фото новина
14:37
/ 1
Троє підлітків постраждали внаслідок зіткнення мотоциклів на Рахівщині
13:49
В Ужгороді проведуть благодійну фотосесію «Фото патріота»
13:04
/ 1
На Берегівщині затримали чоловіка, який їздив селом із бойовим автоматом Фото новина
11:40
В Ужгороді на вулиці Другетів ускладнений рух через аварійні роботи
11:51
/ 1
У боях за Україну загинув 19-річний захисник із Дротинців на Берегівщині Максим Гичко Фото новина
18:38
На Закарпатті облаштували безпечніший спуск до льодовикового озера Ворожеска Фото новина
12:01
У Тернові на Тячівщині попрощаються з полеглим Героєм Іваном Костевичем, який тривалий час вважався зниклим безвісти Фото новина
10:11
/ 1
Ужгород провів в останню путь полеглого на війні з рф захисника Михайла Полянського Фото новина
15:33
/ 1
В Ужгороді патрульні зупинили водія, який перевищив допустиму норму алкоголю майже у 14 разів Фото новина
14:26
/ 2
На Закарпатті за день травмувалися двоє підлітків на самокатах
11:36
/ 2
На Рахівщині рятувальники знайшли 63-річну туристку, яка заблукала в горах Фото новина
09:18
На Берегівщині 30-річна жінка самостійно народила сина вдома
18:12
/ 1
У Тячеві викрили нелегального пасажирського перевізника Фото новина
13:20
15-річний мотоцикліст потрапив у ДТП у Мукачеві Фото новина
10:38
В Ужгороді попрощаються із полеглим на війні з рф захисником Михайлом Полянським Фото новина
18:13
/ 3
У румунських Карпатах за тиждень врятували вісьмох українців Фото новина
16:51
У парку Ужгорода дитина впала з гойдалки та отримала травму голови
15:23
/ 1
У горах Рахівщини рятувальники евакуювали туриста Фото новина
14:08
/ 1
На Міжгірщині 15-річний мотоцикліст зіткнувся з Land Rover Фото новина
13:01
/ 1
На Закарпатті виник дефіцит усіх груп крові
» Всі новини