Про опришка Миколу Шугая на Закарпатті згадують досі. Перебуваючи на нелегальному становищі у 1920-1921 роках, коли Закарпаття було частиною Чехословаччини, Шугай став першим, хто кинув виклик новій владі. Найбільше шанують пам'ять Шугая у його рідному селі - Колочаві. 72-річний верховинець Юрій Маркович пригадує - Шугай захищав бідних і пригноблених. І хоча за офіційною версією він лише розбійник, для земляків Шугай - народний герой.
Юрій Маркович:
- Я ще молодий був у той час. Я не дуже пам"ятаю, коли він тоді творив свої діла. Він не був злодій. Його лиш так називали, бо ходив по горам, по полонинам, А так - він нічого поганого не зробив для Колочави.
Микола Шугай - центральна постать цілого тому досліджень про опришківський рух. Тут - архівні протоколи чехословацької жандармерії, народні перекази, уривки з художніх творів і газетних публікацій.
Автор видання - відомий в Україні економіст Станіслав Аржевітін. Сам виходець із верховинської Колочави, тему опришківського руху вважає чи не найдискусійнішою в українській історії. Преконаний, нині час шукати історичну об'єктивність. І видавати якісно нові українські книжки.
Станіслав Аржевітін, автор книги:
- Та давня історія написана дуже слабо, ближня - в перекрученому варіанті. Я думав, чому так, ходив від хати і до хати, і бачу, що в кожній з них справжній архів. Думаю, час зупинити дискусію, яка мова має бути, яка культура більша. Мені здається, тільки тоді, коли народжуватимуться українські книжки, історія сама все поставить крапки в цій дискусії.
Книга "Шугаї" вийшла обмеженим тиражем - лише 3 тисячі примірників. Усі вони потраплять до шкіл, бібліотек та державних установ. Попри це, на думку науковців, історичні хроніки українських опришків зацікавлять усіх, хто хоче знати історію без купюр.
Наступний проект стосуватиметься українського козацтва, обіцяє Станіслав Аржевітін. Першими хроніки гетьманату матимуть змогу прочитати українські школярі.
Антоніна Дерев'янко, Кирило Шапар, 5 канал
25 березня 2006р.
Теги: