Голодомор-33: Як це було

Тема голодомору 1933 р. стає все актуальнішою – обговорюється вже не тільки у приватному порядку, а й у кулуарах Верховної Ради. Сподіваємося, що скоро вона постане і на пленарному засіданні. Подія дуже епічна, багатоаспектна, розібратися у ній непросто. У цілій Україні є буквально кілька спеціалістів з тієї доби, котрі більш-менш вільно орієнтуються в усіх хитросплетіннях тієї заздалегідь спланованої акції масового терору.

Голодомор-33: Як це було        Водночас інтерес до відповідних матеріалів охоплює мільйони людей. На сьогодні практично не лишилося байдужих до даної теми. Написано з неї теж чимало, але шматочками. Це як притча про кількох сліпих, що торкнулися слона, аби знати, що це таке.

Надалі один уявляв, що слон – це товсті ноги, інший – що велике черево, третій знав лише про широкі вуха, четвертий – про довгий хобот, п’ятий – про міцні бивні. Цілісної же картини так і не виникло. Так і про голодомор. Кожний з різних джерел щось знає про нього, але...

Чи був голодомор взагалі як щось єдине, чи це тільки поодинокі трагічні факти, не пов’язані між собою? Які його масштаби (розходження цифр у різних публікацій просто величезне)? Чи свідомо чинився голодомор з боку радянського керівництва, чи це просто збіг обставин? Чи був це геноцид, спрямований конкретно проти української нації, чи просто якась сліпа стихія, за котру ніхто не відповідає?

Чи багато є людей, здатних не просто на розбурханих почуттях, а зі строгими аргументами відповісти на ці й багато інших подібних питань? Отож-бо. Зорієнтувати широке коло людей у всьому різноманітті проблеми могли би спеціальні довідники, які поки тільки починають з’являтися. Серед них – бібліографічний покажчик О.Лютої й Л. Смочко “Голодомор 1932-1933 рр. в Україні”, який щойно вийшов другим, доповненим виданням. Тепер у ньому обліковано 1153 публікації, згруповані у 11 розділів. Довідник стане у пригоді всім, хто захоче самостійно розібратися у складному історичному феномені. Він далеко не вичерпний, охоплює переважно те, що зберігається у бібліотеці Ужгородського університету, але навіть такі матеріали вражають. Подібний довідник мала би підготувати академічна бібліотека ім. Вернадського. Але поки нам відомі тільки два такі покажчики, видані регіональними бібліотеками – в Одесі й Ужгороді. Їхнє спрямування цілком практичне – дати вже сьогодні максимум необхідної інформації тим, хто її потребує.

А потреба, як свідчать останні парламентські перипетії, немала. Бо при обговоренні поки надто багато порожніх слів і надто мало звернень до точно встановлених фактів. Найважливіший же розділ довідника зветься “Архівні джерела. Збірники документів” (його логічно було би поставити найпершим). У ньому аж 101 позиція. Серед них – добрий десяток грубих збірників по 500-800 сторінок кожний, окремі документальні добірки у журналах і газетах, статті про ще не опубліковані архівні справи. Матеріали відклалися у десятках архівах – київських, обласних, московських, навіть західних. Сюди же долучено розділ зі спогадами очевидців – більш суб’єктивних, емоційних, ніж документи, але не менш вражаючих. Таких налічено 195. Найперший з поді-бних мемуарних збірників було видано ще 1963 р. у Мюнхені. На сьогодні зібрано спогади по десятках районів, по добрій сотні сіл. Серед них свідчення і колишнього викладача УжНУ В.Чумака (родом з Наддніпрянщини), котрий хлопчиком пережив цей голод, чия мати ледве не була репресована за спробу принести з поля харчі для порятунку сина. Розділ “Голодомор в художній літературі” налічує 179 позицій. Спочатку відповідні вірші та оповідання друкувалися у пресі нашої діаспори, а з дев’яностих років – і в Україні. За кожним із тих текстів теж стоять конкретні реальні факти.

Окремо обліковано матеріали про долю під час голодомору дітей, котрі стали його найвразливішими жертвами. Є розділ і про найбільш дискусійну проблему, пов’язану масштабами голоду, величиною демографічних втрат. Голодомор давно вже фігурує окремим питанням у шкільних і вузівських програмах з історії України, тому в довіднику зібрано і відповідні методичні розробки для викладачів та учнів.

Подібні довідники дозволяють піднести розмови про голодомор на новий, більш серйозний рівень, чого давно вже потребує наше суспільство.
Сергій ФЕДАКА, "Трибуна"
26 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

04:15
В Ужгороді відкрили мініатюрного Другета
22:54
На площі Петефі в Ужгороді встановили пам'ятний знак борцям за волю України
16:09
В Іршаві чекають аудиту райлікарні, щоб зберегти її як багатофункціональну
14:50
/ 1
ФОТОФАКТ. Благодійний різдвяний ярмарок триватиме у центрі Берегова впродовж вихідних
13:47
В Ужгороді триває "Фестиваль закарпатських пряників"
13:24
Синоптики прогнозують у гірських районах Закарпаття сильний сніг і ожеледь
13:21
В Ужгороді притягли до відповідальності батьків, які залишили неповнолітніх дітей самих на вулиці
12:04
10 нових автомобілів "Рено Дастер" отримали медики Тячівщини
11:22
/ 1
У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
10:40
Ужгород – серед 35 міст-учасників акції #letshelpbabusya
09:50
В Ужгороді студенти влаштували традиційні Андріївські вечорниці
23:47
/ 2
Розшукуваний прокуратурою мукачівський Пеннівайз в Ужгороді роздавав мандаринки зі сміттєвого бака
18:23
/ 4
На митному посту "Тиса" на Закарпатті розпочав роботу стаціонарний сканер
17:49
В Ужгороді уже втретє стартував фестиваль "Закарпатський пряник"
16:49
/ 1
Майже 13 тисяч ялинок на Закарпатті мають зрубати до новорічних свят
16:41
/ 1
На Закарпаття йдуть чотири штами грипу, два з них – нові для України
16:24
/ 1
ФОТОФАКТ. У Берегові на період зимових свят відновлено роботу соціальної кухні для нужденних
16:10
/ 1
В Ужгороді вшанували ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи
15:43
/ 1
Обласна координаційної рада у справах дітей засідала у Закарпатській ОДА
15:40
В Ужгороді відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій
13:10
14 грудня в Ужгороді буде обмежено рух на вулиці Гагаріна
12:32
/ 3
У ПП "Ужгород-Вишнє Нємецьке" відбулася міжвідомча нарада контрольних служб
12:22
/ 10
Кабмін у чотири рази зменшив місцевим бюджетам Закарпаття субвенцію на соціально-економічний розвиток територій
11:17
Закарпатські рятувальники отримають від Польської Республіки рятувальне обладнання та спорядження
11:06
/ 2
В Ужгороді розказали про забудову в історичній частині міста
» Всі новини