На Закарпатті зводять пам’ятники на знак примирення воїнів ворожих армій

Два дні тому у найбільшому з верховинських сіл Закарпаття – Колочаві – відбулася акція національного примирення ветеранів, які під час Другої світової війни воювали по різні боки фронту. А завтра вже в іншому кінці краю селищі Буштино освятять пам’ятник жертвам Другої світової війни, які також мали спільне коріння, але воювали у ворожих арміях. Чиновники кажуть, таким чином хочуть примирити дітей та онуків тих односельчан, які за різних обставин воювали один проти одного.

Насправді, повернувшись з війни, закарпатці давно примирилися. Незалежно від того, хто в якій армії воював, вони збираються в день Перемоги, згадують фронтові будні, нерідко вип’ють келих вина за те, щоб більше не було такої братовбивчої війни. Але той факт, що закарпатцям в роки Другої світової доводилося воювати одним проти одного, є неоспореним. Нерідко виходило навіть так, що брат воював проти рідного чи двоюрідного брата, дядька, кума.

Наскільки жителів Закарпаття, яке в часи війни опинилося в складі Гортистської Угорщини, розкидало по різні боки фронтів, розповів історик, викладач Ужгородського національного університету Федора Шандора: "Дуже багато закарпатців, які були заарештовані у Радянському Союзі, у 1943 році були звільнені з-під варти в Кулагах, і була створена окрема чехословацька бригада Людовіка Свободи у складі І українського фронту. Крім того, були закарпатці, які воювали в українському фронті генерала Петрова. Крім того, закарпатці воювали у складі І угорської дивізії, це лінія Арпада. Дуже багато закарпатців воювали в румунській армії, у словацькій армії "Тіса", яка була фашистською. Були закарпатці, які воювали в УПА. У багатьох сім’ях жили напівугорці, напівчехи, напівсловаки, напівукраїнці – все це були родичі, одні воювали на стороні Радянського Союзу, інші – на стороні нацистських держав".

На відкриття пам’ятника на знак примирення зійдуться угорці, словаки та українці

У суботу, 9 травня, у селі Буштино, що в Тячівському районі Закарпаття, освячуватимуть монумент, на меморіальних плитах якого викарбувані імена та прізвища усіх воїнів, які воювали на протилежних фронтах: на Красному полі, в угорських та словацьких арміях, в румунській чи ще якійсь. Тут же згадують всіх замучених у радянських, угорських, німецьких таборах.

На цих акціях очікують участь представників Угорського та Словацького консульств в Ужгороді, їх офіційно запросили і на ці урочистості вони пообіцяли обов’язково приїхати.

Крім того, панахиду служитимуть священики різних конфесій, що також має на меті факт примирення.

До речі, в ці дні в Закарпатті також згадують євреїв, котрі жили практично в кожному селі області, і переважну більшість яких винищили. На згадку про євреїв, котрі загинули у фашистських застінках, навіть споруджений пам’ятник у Колочаві.

Надія Петрів, "Радіо Свобода" (Ужгород – Київ – Прага)
08 травня 2009р.

Теги: пам’ятники, примирення, Друга світова війна, вороги

Коментарі

ельза 10.05.2009 / 08:46:00
не робіть з фашистських посіпак героїв!у Колочаві та Буштині забита марга проживає,можна лапшу вішати!

НОВИНИ: Соціо

18:45
/ 10
Підтверджено загибель на війні захисника із села Майдан на Міжгірщині - Володимира Вдовенка Фото новина
16:12
/ 1
Спалах гепатиту А на Хустщині продовжує поширюватися
14:26
/ 1
На Закарпатті камера прикордонників зафіксувала бурого ведмедя Фото новина
12:28
У центрі Ужгорода розшукали зниклу восьмирічну дівчинку Фото новина
10:46
/ 2
У ДТП на Берегівщині загинув 15-річний хлопець, ще двоє підлітків у тяжкому стані Фото новина
09:09
/ 1
Закарпатські лікарі відновили ріст кістки 12-річній пацієнтці без складної операції Фото новина
18:03
/ 4
В Ужгороді попрощалися із полеглим на війні з рф поліцейським Юрієм Василиженком Фото новина
16:05
/ 2
На Закарпатті за два тижні спіймали 21 водія напідпитку
14:14
/ 1
Закарпатці зустріли евакуаційний поїзд із ДніпропетровщиниФото новина
12:45
/ 2
Найстарша жителька Іршавської громади відсвяткувала 104-й день народження Фото новина
10:35
Перший незалежний іспит з медицини невідкладних станів стартував на Закарпатті Фото новина
18:04
Ужгородські митники вилучили незадекларовані 20 тис. євро у харків’янина Фото новина
16:51
У Мукачеві засудили наркоторгівця до 6 років ув’язнення Фото новина
15:42
У Мукачеві окропили землю молодим вином на відкритті міжнародного форуму виноробів Фото новина
14:38
/ 2
На Закарпатті викрили групу залізничників, які крали дизпаливо з локомотивів Фото новина
13:24
У Бедевлі 35-річна водійка збила підлітка й врізалася в дерево Фото новина
12:40
/ 1
Сусіди врятували будинок у Загатті від масштабної пожежі Фото новина
11:59
В Ужгороді чоловік напав на сусідку й пограбував її Фото новина
10:55
/ 1
В Ужгороді попрощаються із захисником Олександром Поповичем Фото новина
10:12
На Закарпатті 14 листопада очікується хмарна погода та туман
09:01
Ветеран встановив рекорд України, підкоривши Говерлу з трьома ампутаціями Фото новина
18:41
На Закарпатті відкрили першу бочку вина врожаю 2025 року Фото новина
17:32
/ 4
На Закарпатті прикордонник переправляв ухилянта до Румунії за криптовалюту Фото новина
16:54
/ 1
На Берегівщині попрощаються із захисником Іваном Серебряковим Фото новина
16:05
На Тячівщині вогнеборці врятували будинок багатодітної родини Фото новина
» Всі новини