Закарпатець Олександр Солонтай про надання Донецькому національному університету імені Василя Стуса

Де є дим, а де вогонь? З цього приводу висловлюють думки Голова Народно-демократичної ліги молоді Павло Вікнянський і голова ради старійшин ВМГО "Фундація регіональних ініціатив" Олександр Солонтай.

Олександр Солонтай, депутат Закарпатської облради, голова ради старійшин ВМГО "Фундація регіональних ініціатив"
Олександр Солонтай, депутат Закарпатської облради, голова ради старійшин ВМГО "Фундація регіональних ініціатив"

Історія з наданням Донецькому національному університету імені Василя Стуса викликала справжній скандал. Дійшли аж до збору переслідчих матеріалів на студентів, які осмілилися поставити підпис за це...

Ціла купа чорного диму, та основне вогнище десь інде. Як би там не було, а підписи на користь перейменування вишу – не той привід, щоб труїти власне молоде покоління. Тоді що?..

Ми знову маємо таку ситуацію, коли українські політикани намагаються маніпулювати принциповими питаннями задля вирішення своїх постійних сварок. Цього разу дісталося академічній спільноті.

Ще у грудні з’явилася ідея надати “безіменному” Донецькому університету ім’я геніального українського поета Василя Стуса, який свого часу тут навчався. Але, з невідомих причин, ця ініціатива була дуже швидко обрізана “одноголосним” рішенням вченої ради. В свою чергу, студентство виступило за перейменування вишу, зібравши понад 500 підписів, і в результаті отримало цілу купу проблем у вигляді прокуратури і МВС. (http://ngo.donetsk.ua/donsociety/5250) Наразі, “репресії” зупинено, шукають винуватців, та конфлікт досі не вичерпано.

Питання в тому, що адміністрація вишів повинна бути одним із головних центрів впливу на розвиток української культури. А у нас, як завжди, все через “терени до зірок”, маємо студентську ініціативу — а ну, раптом вона вийде з-під контролю? Невже ми повертаємося до тих “совкових” часів, коли активна незалежна позиція викликає лихоманку серед керівництва? То куди ж тоді котиться Україна? Невже дійсно вшанування відомого українського патріота — знову привід для переслідувань? А може, справа в тому, що українські політикани знову вирішують особисті склоки, просто використовуючи принципові для нашого суспільства питання?

Хай там що, а плюндрувати славетне ім’я Василя Стуса — остання справа і не має логічного пояснення. Це була геніальна людина, талант якої не має аналогів, один із найактивніших представників українського культурного руху 1960-х, його висували на Нобелівську премію з літератури, він був визнаним у багатьох країнах. На жаль, окрім своєї... Його вклад у розвиток української і світової літератури неоціненний..., та ми майже нічого про нього не знаємо. І саме на це потрібно звертати увагу нашим можновладцям, ми ж хочемо цивілізовану й освічену молодь!

Невідомо, коли вже наші чиновники вгомоняться, але шкода, що подібні ситуації надзвичайно негативно впливають на розвиток сучасної молоді. В результаті таких подій ми отримаємо ще більше відчуження суспільства від будь-яких ідей українського забарвлення, то, може, комусь треба оговтатися?

З цього приводу висловився Голова Народно-демократичної ліги молоді Павло Вікнянський як лідер організації НДЛМ, яка чи не перша підписала колективне звернення всеукраїнських "молодіжок" щодо найменування вишу іменем Стуса:

"Ми бачимо чергову ситуацію, в якій сучасна правляча верхівка намагається нахабно маніпулювати молоддю, сіючи конфлікти між її активними представниками та навіть застосовуючи силу у вигляді міліції. Такі дії вже стали для влади поганою звичкою! Вважаю неприпустимими любі спекуляції за рахунок української молоді та пам'яті великих особистостей минулого. Навпаки таки величні духом люди, як Василь Стус, мають бути прикладом для життя мільйонів української молоді. Тим паче на Донбасі, де українські ідеї часто викривляються, я б так сказав, малоросійською політикою нівелювання всього українського. Хочу застерегти, що продовжуючи так себе поводити, сама влада потім прикро пожалкує за свої дії".

Також свої коментарі надав депутат Закарпатської облради, голова ради старійшин ВМГО "Фундація регіональних ініціатив" Олександр Солонтай:

"Перейменування ДонНу — це лише питання часу. “Бесіди” членів МВС зі студентами припинено за допомогою членів громадської ради при МВС, наразі уточнюються головні відповідальні за цей сумний епізод і вирішуються санкції до них. Можна сказати, що в корені даної проблеми стоїть верхівка Донецької адміністрації: саме їх рішенням було залишити стару назву закладу. Що ж до адміністрації вишу, то їх просто підставили, використавши при цьому пам’ять Василя Стуса. Але все це — політичні питання, а у нас терміновими є теми культурно-освітнього характеру. Адже сам момент перейменування, як такий, несе одну велику проблему — студенти не знають, хто такий Стус, що він зробив і до чого тут ДонНу. Роль, вагу цієї людини в історії України, його героїзм і патріотичність — все це залишається поза увагою сучасної молоді, вони зовсім не в курсі таких важливих сторінок минулого століття. Тому проблема, перш за все, ховається в недоліках української освіти і нерозвиненості культури, а всі інші події — лише наслідки".

"Молодіжна правда"
17 квітня 2009р.

Теги: Донецький національний університет, Василь Стус, Олександр Солонтай

Коментарі

K5 2009-04-17 / 12:26:00
Адміну

А який зв'язок передруку цієї статті із Закарпаттям? Для чого піарите уже давно не закарпатця, який тільки базікає про високі матерії? Усіх повчає, а сам буди собачої на своєму окрузі,де був депутатом, не поставив...

НОВИНИ: Соціо

02:50
Греко-католики за Карпатським хребтом. Коли чекати на возз’єднання українців з українцями?
00:45
ФОТОФАКТ. Нова фотозона "Я люблю Ужгород" – антивандальна і перебуває під цілодобовим відеоспостереженням
14:12
/ 1
В Ужгороді відбувся Всеукраїнський патріотичний забіг "Шаную воїнів, біжу за Героїв України"
14:07
/ 5
Головним лісівником Закарпаття став Віктор Яковець
09:32
За минулу добу на Закарпатті підтверджено 90 випадків COVID-19, четверо хворих померло
09:10
Акція "Всі ми трішки діти" відбулася в Ужгороді
04:37
/ 3
На Закарпатті будуватимуть "олімпійський" курорт і дорогу на Драгобрат
03:05
/ 1
Перші пасажирські рейси з аеропорту "Ужгород" плануються на початку листопада
02:27
/ 9
В Ужгороді Зеленський вручив ордени, присвоєні ієрархам МГКЄ і РПЦ в Україні
00:26
/ 1
Windrose дозволили 7 разів на тиждень літати з Києва в Ужгород (ДОКУМЕНТ)
18:04
Суд у Львові продовжить розгляд справи по скасуванню висновку щодо будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
17:18
/ 3
Понад 37 тисяч закарпатців отримали більшу пенсію з 1 вересня – в середньому на 41 грн
17:03
/ 3
Зеленський на Закарпатті: Україна комплексно вирішуватиме проблему автомобільних черг на прикордонних пунктах пропуску
15:07
/ 6
Уряд затвердив будівництво нового летовища на Закарпатті – міністр інфраструктури
14:37
Зеленський оглянув реконструкцію Берегівської центральної районної лікарні
14:36
Зеленський, перебуваючи на Закарпатті, запровадив День виноградаря та винороба
14:14
/ 1
В Ужгороді на зустрічі з послом Чехії в Україні та генконсулом Чехії обговорили реконструкцію військового цвинтаря на Шахті
11:52
За 8 місяців на Закарпатті послугами пасажирського транспорту скористалися 13,7 млн пасажирів
10:34
/ 11
Найпотужніший на кордоні зі Словаччиною митний пост "Ужгород" розбудують і введуть в експлуатацію до кінця 2021 року
10:23
Понад 3600 шлюбів зареєстрували на Закарпатті протягом 8 місяців
10:03
Потенціал лабораторій УжНУ у власних наукових студіях зможуть використовувати учні Ужгородської спецшколи-інтернату
09:36
/ 1
До ТОП-200 шкіл України увійшов один освітній заклад із Закарпаття – класична гімназія в Ужгороді
03:19
/ 2
Зеленський поставив завдання включити реконструкцію ПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" до "Великого будівництва"
16:35
"Путівник у світ шрифту Брайля" презентували в Ужгороді
13:48
Черговий проект "Норвегія-Україна" урочисто відкрили в обласному центрі Закарпаття
» Всі новини