Закарпаття: Погань не можна злити чи говорити з нею, треба перехреститися й помолитися

У Малому Раківці на Іршавщині полюбляють розказувати про всяку нечисть, босоркань, упирів, гатарошів, русалок, які не лише можуть відібрати в корови молоко, налякати людей чи заманити їх у невідомі раніше дороги та стежки, а й вселитися в їхні душі, замордувати. Дехто розказує про свої пережиті пригоди й боротьбу з нечистим, дехто переповідає почуте.

Погань не можна злити чи говорити з нею, треба перехреститися й помолитися
Погань не можна злити чи говорити з нею, треба перехреститися й помолитися

Люди кажуть, що всяка нечисть водиться на території села  й тепер. Свої слова під­­тверджують тим, що за останні 15 років у Раківці сталося багато трагічних випадків, пояснення яким знайти ніхто не може: кілька людей повісилося, чоловік застрелив дружину, батько зарізав сина, трагічно загинуло в ДТП четверо осіб однієї родини. Годі пригадати всі випадки, коли люди їхали на заробітки у світи, аби заробити гроші для сім’ї, а звідти їх привозили у домовинах.

Перша письмова згадка про М. Ра­ковець датована 1325 р. Село розкинулося у підніжжі трьох гір – Тупого, Китиці, Товстої – на семи пагорбах, де раніше також були ліси й болота. На вершині Ки­тиці, яка вкрита густим буковим лісом (880 метрів над рівнем моря), є величезний камінь. З легенди довідуємося про його походження. Коли Хуст почав розвиватися (а він здавна був торговим центром), то чорт розізлився на людей, що вони стали краще жити, й вирішив перекрити Тису, аби Хуст затопило. Каміння носив аж із Синяка. Якось натрапив на диво-камінь, який міг збільшувати й зменшуватися. Чорт ніс того каменя горами-долами, й тут закукурікали півні з Малого Раківця. Камінь випав з рук лукавого і вріс у землю. З того часу виріс до неймовірних розмірів на горі. Неймовірним є й те, що на камені ростуть великі дерева – буки, берези. Приповідка "На Китиці, на верш­ку, варяться чорти в горшку" ще й нині побутує.

Старожили розповідають, що найбільше нечиста сила вередує в неділю, у великі релігійні свята та під час Великого посту. Тому, аби вона не мала моці, лю­дина повинна дотримуватися посту, молитися, не сваритися, пробачити всі образи іншим, піти до сповіді й святого Причастя. У селі є кілька місць, де збирається нечисть. Це – перехрестя, місця, де був повішеник. Розпуття, де розходяться три дороги, як іти у присілок Плитянки, відоме місцем збору босоркань та їхніх гулянь і злих діянь. Кілька років тому за якихось 50 метрів жила родина Грицаїв. Однієї ночі батько, мати, син згоріли заживо. Рано-вранці  другого дня посту чоловік зарізав сина.

84-річна Ма­рія Савко живе неподалік. Каже, що багато разів поверталася додому пізно ввечері, а то й уночі, дорогою завжди молилася. Пригадує, що молодою бачила гатароша.

– То було рів­но 12 година дня. Я йшла лісом на базар до Хуста. Раптом бачу недалеко від себе величезного чоловіка, майже  голого. Він ступав величезними кроками, а височенні дерева схилялися до землі. Я аж остовпіла й заніміла. Перехрестилася і сказала: "Я йду своїм путьом, а ти йди своїм". І він зник. Кажуть, нечистоє не можна злити чи говорити до нього, треба перехреститися і помолитися.

Років сім тому перед Великоднем із бабкою сталася дивна пригода за кілька метрів від згаданого перехрестя:   

– У Великодню суботу я помилася, вдягла шубу, зав’язала теплу хустку, бо було досить холодно. Пішла на всенощну службу трохи скоріше, бо хотіла ще по­цілувати Плащаницю. Недалеко від хати якась нечисть затягла мене у тирня й почала мучити – то за шубу тягне, то за хустку. Руки й ноги задеревіли, я не могла повернутися й перехреститися. Переді мною постійно блискали якісь два вогники. Кликала на поміч, але ніхто не озивався. А перед тим якраз у селі був повішеник. Казали люди, що бачили його, як ходить селом і вадює (не дає спокою людям, шкодить. – Авт.). І лиш тоді тирня щезло й мене випустило, як задзвонило в церкві.

Колишня вчителька Поліна Лях розповіла мені декілька історій про нечистоє. Ось одна із них:

– Жила собі удовиця у самім кінці села. Сусідів не мала, всі повмирали. Весь Великий піст говіла‚ молилася. Ледве дочекалася великодньої суботи. Впоралася по господарству ще звечора, вирішила прилягти й поспати до півночі, щоб на всенощній службі не позіхати. Прокинулася, глянула у вікно й здивувалася, чому так видно. Подумала, що проспала, вийшла надвір.

"Щось дзвони не чути"‚ – поди­вувалася. Але вирішила, що таки піде до церкви. Вийшла й незчулася‚ як опинилася у центрі села.

– Нич не розумію‚ кілько годин. Жодної людини не видно‚ аби йшла до церкви‚ – сама собі казала бабка.

Зайшла до церкви й здивувалася, як багато народу. Стала придивлятися – а то все люди, що вже повмирали. Багатьох із них жінка й не впізнавала. Бачить – праворуч стоїть її кума‚ що недавно вмерла. Та її помітила й тихо шепнула: "Кумо‚ до півночі ще далеко. Тепер наш час молитися. Утікайте скоро‚ бо як вас увидять й інші та зрозуміють‚ що ви жива‚ то роздеруть вас".

Тоді бабка бігом до дверей‚ а мертві – за нею. На самому порозі вхопили її за петик. Ніколи було розв’язувати зав’язку на шиї – розірвала її, петик упав на підлогу. Мертві подумали‚ що то баба, накинулися на нього й роздерли на паздір’я.

...А баба й не пам’ятає, як прибігла додому. Лиш у ту хвилину зареклася ходити на Воскресіння‚ доки не почує дзвонів".

Тетяна Грицищук, "Старий Замок "Паланок"
09 квітня 2009р.

Теги: Ыршавський район, нечиста сила, церква

Коментарі

наука 2018-09-07 / 15:08:49
Дуже цікаве місце. Розкажіть про річку-потічок,яка протікає через весь В.Раковець. Де бере початок. Чи зв’язане село із подіями хустськогО замку,Хустом. Чекаємо : політику,економіку,культуру. Особливо розкажіть про період ,коли у 70-х,80-х носили сливи торгувати до Хуста,покажіть фотографії. З повагою бібліотекар з с. В. Раковець-Б.Г.М.Серія:улюблені місця краю!

НОВИНИ: Соціо

11:23
/ 1
Колишній голова Мукачівської РДА Едгар Токар став керівником Закарпатської обласної служби зайнятості
19:23
/ 2
На російській Курщині поліг Іван Пукіш з Сускова Полянської громади на Мукачівщині
23:31
"Укрзалізниця" призначила на 2025-й нові рейси на Закарпаття та пришвидшила вже існуючі
19:54
"Укрзалізниця" з 15 грудня запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт і пересадковий маршрут через Чоп до Братислави
15:50
/ 1
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
/ 2
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
/ 1
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
» Всі новини