Виноградово або Севлюш – одне з перших поселень на теренах сучасного Закарпаття, що отримало право називатися королівським містом, яке мало власний суд, самоврядування. В 1317 році Канків повністю руйнують війська угорського короля Карла І Роберта. За десять років до того він подарував замок магнату Бенедийку Борші. А той згодом виступив проти короля і програв цю війну. Згодом замок відбудовують, а Севлюш у 1329 році проголошують коронним містом. У 1399–му король Жигмунд Люксембурзький дарує Севлюш разом із замком барону Петеру Перені. На початку 16 століття його нащадки будують неподалік інший палац, а в Канкові селяться монахі-францисканці, які тут будують церкву. Канків стає духовним і економічним центром францисканців усього Карпатського регіону.
Таким колись був Канків...
Черговий володар Севлюша Ференц Перені переходить з католицтва в протестантство і виганяє зі своїх володінь католицьке духовенство. У 1556 році наказує вирізати усіх монахів. Через два роки замок беруть штурмом австрійські війська, і знищують до тла. Майже 500 років Канків – руїна. Нинішня влада району намагється привернути увагу до цієї історичної пам’ятки. Її, звісно, можна відродити, але для цього необхідно винайти кошти. Чималі кошти…
- Що означає слово „Канків”? – поцікавились у представників райради.
– Науковці, – казали вони , – по-різному тлумачать значення цього слова. Одні кажуть, що воно походить від угорського слова – кам’яна брила, інші впевнені, що так називався одяг монахів. Є й інші версії
Зрештою, коли б вдалося відродити „Канків“, то кожна з версій мала б право на життя, бо не сходила б з уст туристів, краєзнавців, дослідників.
Може так і буде?