Особливої уваги наші міста і села потребують після зими. З року в рік в області, як і в державі, проводяться місячники благоустрою, День довкілля та інші природоохоронні акції, які несуть в собі ідею виконання конкретних практичних заходів з благоустрою населених пунктів, збереження, впорядкування різних природоохоронних територій та об’єктів з одночасним формуванням принципово нових партнерських стосунків між владою і громадянами у реалізації цих заходів.
Звісно виконується значна робота по санітарній очистці та озелененню населених пунктів та прилеглих до них територій. Але щоразу їх санітарний стан бажає бути кращим, знов і знов з’являються купи сміття й бруду, несанкціоновані сміттєзвалища і т.д.
Як свідчить аналіз інспекторських перевірок Державної екологічної інспекції в Закарпатській області такий стан справ є прямим наслідком невиконання місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування своїх повноважень відповідно до вимог Законів України "Про відходи", „Про благоустрій населених пунктів”, „Про місцеве самоврядування в Україні” та ін. Зокрема, відсутність належного контролю з боку місцевих органів влади за діяльністю об’єктів поводження з відходами; в багатьох населених пунктах області не розроблені схеми санітарного очищення, а де й розроблені, то не виконуються; не забезпечено проведення ліквідації несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів.
За порушення вимог природоохоронного законодавства в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Зокрема, згідно ст.82 КУпАП порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-85 грн.) і на посадових осіб - від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85- 136 грн.), а згідно ККУ настає відповідальність за статтею службова недбалість.
Але ціль не в тому, щоб покарати, а в тому щоб змусити замислитись і почати працювати, добросовісно виконувати свої повноваження та обов’язки.
Роботи надзвичайно багато: вздовж річок і залізничних колій, в парках і скверах.... Але позитивний результат буде очевидним лише тоді, коли кожен керівник- голова міста чи села, директор підприємства чи школи не зупиниться на вдало проведених санітарних та природоохоронних заходах, а впродовж року дбатиме про благоустрій прилеглої території чи цілого населеного пункту. Лише тоді, коли кожен з нас окремо усвідомить, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.
Наш край має стати дорогим всім людям, мусить знайти місце у розумі і серцях закарпатців і закарбуватися у переконанні, що від кожного з нас залежить ефективність наведення порядку у нашому спільному домі. Ми мусимо пам’ятати, що Закарпаття – центр Європи, маючи спільний кордон з чотирма країнами-членами Європейського Союзу, є так би мовити візитівкою, обличчям України, формує перші враження і про край, і про державу та її народ в цілому.
Тож звертаюся до всіх Вас, шановні закарпатці, - не будемо байдужі, налаштуймося на плідну працю, вийдемо всі разом і, подаючи приклад, спільними зусиллями наведемо такий порядок, в якому усім нам хотілося б жити!
З повагою,
Начальник Державної екологічної інспекції в Закарпатській області Юрій Павлей