Лист останньої надії, або Підземелля закарпатського Солотвина під загрозою знищення

Закарпатське Солотвино здавна відоме як постачальник солі для всієї Східної Європи - дев'ять його копалень активно розроблялися майже півтора століття.

Лист останньої надії, або Підземелля закарпатського Солотвина під загрозою знищення

Останніми роками на базі шахт N 8 і N 9 працювали республіканська та обласна алергологічні лікарні, адже за своїми цілющими бальнеологічними властивостями це родовище кам'яної солі не має аналогів не лише в Україні, а й у світі.

Тут пройшли оздоровчий курс понад 90 тисяч хворих на бронхіальну астму. На глибині кількасот метрів завдяки унікальному мікроклімату такі пацієнти отримували лікування, ефективність якого не можна порівняти з жодним іншим. За даними МOЗ, нині такого зцілення потребують майже два мільйони співвітчизників.

Тим часом ситуація в солеруднику за часи незалежності погіршувалася через брак державної підтримки підприємства. Обсяги видобутку "білого золота" скоротилися в десятки разів, щонайменше вп'ятеро зменшилася кількість гірників і наземних працівників. І це попри те, що соледобувне підприємство асоціації "Укрсіль" постановою Кабінету Міністрів внесено до переліку тих, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Але найгірше стало після паводків 1998 і 2001 років: почастішали виробничі аварії, активізувалися провали земної поверхні - в кількох місцях на території селища виникли величезні отвори завглибшки в кілька десятків метрів. У шахтні горизонти підземні води потрапляють у дедалі більшій кількості, і насоси не встигають їх відкачувати. Водночас солоні озера поряд з копальнями різко зміліли. Це перекреслювало зусилля десятків місцевих підприємців щодо створення курортно-рекреаційної зони. Адже останніми роками озера Солотвина стали Меккою для тисяч туристів.

Територіальне управління Держпромнагляду України по Закарпатській області за останні два з половиною роки видало понад 10 приписів про заборону спуску в підземні відділення республіканської лікарні, оскільки це загрожувало життю людей. Через виникнення аварійних ситуацій хворих по кілька днів у копальні не спускали. Ті активно протестували, влітку минулого року навіть блокували рух на міжнародній автотрасі Мукачеве-Рогатин.

З грудня 2008-го республіканська лікарня через ускладнення в роботі шахти N 9 припинила спуск людей у шахти. Те ж саме зробила обласна лікарня, яка використовувала вирубки шахти N 8.

До всього цього додалися проблеми з виплатою заробітної плати членам гірничорятувального загону. Йому заборгували понад 700 тис. грн, і наприкінці минулого року рятувальники припинили надання послуг. Показник заборгованості з заробітної плати на самому солеруднику найвищий по області - майже два мільйони гривень.

Щоправда, торік для проведення аварійно-відновлювальних робіт на Солотвинському солеруднику в держбюджеті було передбачено 15 млн грн. Але кошти почали надходити зі значним запізненням, освоїти їх не встигли.

Тим часом руйнівні процеси в копальнях, зокрема їх затоплення водою, не припинялися. У грудні ситуація в копальні N 9 стала неконтрольованою - її повністю затопила вода. Припинено спуск хворих і в копальню N 8.

Нещодавно міністру аграрної політики Юрію Мельнику та голові Закарпатської облдержадміністрації Олегу Гаваші адресовано "лист останньої надії", який підписали голова правління "Гірничо-хімічного консорціуму", академік Академії гірничих наук України Іван Зозуля та виконавчий директор організації, член-кореспондент АГНУ Анатолій Гайдін.

Учені наголошують на тому, що відсутність фінансування з держбюджету, припинення робіт, що забезпечують екологічну рівновагу, призведуть до техногенно-екологічної катастрофи в долині транскордонної річки Тиса. Буде затоплена єдина й остання в Західній Україні соляна копальня, ліквідовані алергологічні лікарні, розростання сольового карсту може призвести до руйнування житлових будинків, промислових споруд і комунікацій, втрати майже тисячі робочих місць. Потенційні збитки для держави оцінюються в сотні мільйонів доларів.

Для попередження можливих негативних наслідків, вважають учені, слід, як передбачено в проекті консервації, що пройшов державну експертизу, забезпечити фінансування рудника протягом двох років у сумі 100 млн грн.

Чи вдасться врятувати унікальні дари Солотвина, що мають загальнодержавне значення? Це залежить від узгодженості позицій і послідовності дій усіх гілок державної влади.

P. S. Затоплення копальні N 8 підземними водами ще не сталося. На солеруднику використовують усі можливості для підтримування її життєздатності. Негайні кардинальні кроки могли б зупинити руйнівні процеси і дати шанс солеруднику та лікарням, іншим рекреаційним об'єктам вистояти.

Василь Бедзір, "Урядовий кур’єр"
26 березня 2009р.

Теги: Закарпаття, Солотвино, алергологічна лікарня, соляні шахти, астма

НОВИНИ: Соціо

22:11
/ 1
АТОвець у Виноградові оголосив попереджувальне голодування через землю
03:31
Ужгород, Мукачево та Виноградів зустрічали з фронту військових 128-ї бригади
02:39
/ 3
Охороняти державний кордон на Закарпатті прибули лейтенанти-випускники
17:42
Ужгородський замок та обласну філармонію пропонуватимуть включити до переліку об'єктів "Великого будівництва"
16:31
На Свалявщині відкрили три амбулаторії
14:22
/ 5
В Ужгороді урочисто зустріли бійців 128-ї окремої гірсько-штурмової закарпатської бригади
12:37
У Мукачеві семеро дітей-сиріт отримають житло
11:11
У Мукачеві зустріли бійців 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади
09:56
/ 1
На Тячівщині ремонтуватимуть дорогу від райцентру до Солотвина
09:51
Підрозділи 128-ої бригади повертаються у Мукачево у відновлене військове містечко
09:32
Новий сквер будують у Мукачеві
09:20
У Мукачеві побудують пішохідний міст через Латорицю
03:26
/ 8
ФОТОФАКТ. Фестиваль Шипіт відбувся попри карантин
23:28
/ 8
Атестація закарпатських прокурорів: "сірий кардинал" пройшов, а волошинський "золотошукач" раптово "захворів"
18:06
/ 2
Борщівник Сосновського масово і швидко розростається на Закарпатті
16:31
Понад 10 тисяч учасників складали на Закарпатті ЗНО з історії України
14:14
/ 1
Мер Ужгорода заявив, що понад сторічні тенісні корти вбережуть від забудови багатоповерхівками
12:53
/ 5
400 тис грн сплатить жінка, що на Іршавщині не допустила інспекторів на своє підприємство для перевірки
09:42
/ 1
Ужгородські ватерполісти провели перше тренування після карантину
09:06
/ 6
На Закарпатті депутата-браконьєра можуть призначити заступником директора Ясінянського лісгоспу
03:05
/ 12
Закарпатський прокурор уник переатестації, пішовши працювати в офіс Венедиктової
02:41
/ 9
Сьогодні атестаційна комісія ОГП перевірить на доброчесність скандального закарпатського прокурора Малинича
02:19
/ 2
Закарпатська ОДА розробляє план заходів поводження зі сміттям до 2030-го року – Цвігун
17:35
Керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на Закарпатті призначено Олега Коцюбу
17:28
Державна архітектурна інспекція дозволила будівництво для завершення мосту у Буштині на Тячівщині
» Всі новини