Августин Волошин. Апостол правди і науки

17 березня 135 років тому народився Августин Волошин, президент Карпатської України, закатований у Москві та удостоєний посмертно звання "Герой України". Саме він був першим українським Президентом, а не Грушевський та Петрушевич, яким ту ж посаду, відповідно, в УНР і ЗУНР приписали, попри її відсутність у них.

Августин Волошин. Апостол правди і науки

Батько

Після запровадження у школах Закарпаття навчання та позакласного спілкування угорською мовою тамтешніх дітей за розмови на перервах українською били й ставили навколішки на зерна кукурудзи. А на свята змушували співати: "Угорська моя вітчизна, угорці батько й мати, угорською розмовляю, по-угорськи відчуваю".

Тож у ході перепису населення 1930 року українцями назвалися в Закарпатті 2325 осіб, а русинами - 446916. Але у 1939-му 92% голосами до їхнього парламенту були обрані представники єдиного об'єднання, внесеного до бюлетенів, - українського.

А ті одностайно проголосили Укра­їнську державу, тисячі громадян якої воліли загинути в нерівному бою, аніж здатися без нього. І найвагоміше терези в їхній свідомості схилив Волошин, якого закарпатці прозвали батьком.

Народився він 17 березня 1874 року в сім'ї священика у селі Келечин під Міжгір'ям. А коли після навчання в семінарії, університеті й вищій педагогічній школі сам став греко-католицьким священиком і викладачем математики й фізики, то знехтував підвищеною держплатнею за зречення від рідної мови й субсидіями, які Росія надавала москвофілам.

Саме завдяки його "Букварю", підручникам і перекладу Біблії не забули рідної мови закарпатці. Він ще й створив та редагував єдину їхню українську газету й заснував та очолив видавництво. Зароблені в ньому 300 тисяч крон та свій будинок віддав сиротам, ще 100 тисяч - бідним, решту майна теж заповів на благодійні заходи.

Очоливши учительську семінарію, гартував у ній більшість кадрів національного руху в Закарпатті. А в 1918-му став співзасновником Руської народної ради й Директорії Підкарпатської Русі, що проголосили злуку з УНР, але після її катастрофи погодилися увійти до складу Чехословаччини на правах автономії.

Глава держави

Коли Прага надала її у 1938-му під тиском учасників Мюнхенського арбітражу, то Волошин став держсекретарем уряду Підкарпатської Русі, а згодом очолив його. А 15 березня 1939 року парламент Підкарпатської Русі обрав його Президентом незалежної Карпатської України.

Майже беззбройних закарпатців, яким допомагали нечисленні добровольці з решти України, угорці здолали пізніше, аніж німці французів у 1940-му. А Волошин спершу очолив кафедру педагогіки Українського Вільного Університету в Празі, потім - увесь УВУ.

Але у травні 1945-го його вивезли в Москву чекісти, чиїх допитів не витримували й молоді люди. На запит про нього Празі відповіли, що помер від  вади серця 19 липня того ж року (за ін­шими даними - 11-го).

А в 2002-му Волошину посмертно присвоїли звання "Героя України". Але досі шпетять його у ЗМІ за нібито німецьку орієнтацію. Однак до опору угорцям Волошин закликав після "дружньої поради" з Берліна не робити цього. Та й захисту в нього не просив, а вимагав, бо Німеччина була арбітром кордонів Карпатської України, відтак - його гарантом.

А щодо сподівань на допомогу Німеччини, то, окрім неї та Італії, ніхто кордонів Карпатської України не гарантував. І навіть демократичні США здобули незалежність за допомогою короля Франції, страченого невдовзі його підданими, як тирана.

Ігор Голод, "Суботня пошта"
21 березня 2009р.

Теги: Карпатська Україна, Підкарпатська Русь, Августин Волошин

Коментарі

X 22.03.2009 / 10:07:00
"ужгородець 22.03.2009 08:29

Попередній коментар -- повний маразм....У 1932 році за чеського режиму корінним закарпатцям записуватися українцями було ЗАБОРОНЕНО!"

Шановний пане, в Чехословаччині на той час була найбільш розвинута демократія в Европі. А про відношення Чехословацько уряду до укранців свідчить урочисте відкриття Українського Вільного університету у Празі 23.10.1921р. і вільне функціонування "Просвіти" в нашому краю.

ужгородець 22.03.2009 / 08:29:00
Попередній коментар -- повний маразм. Видно, що агент впливу аж зі шкіри лізе, аби відробити рублі.




У 1932 році за чеського режиму корінним закарпатцям записуватися українцями було ЗАБОРОНЕНО! Тому й такі цифри пр перепису. За саме слово "українець" чи "український, якщо воно стосувалося Закарпаття, можна було загриміти за грати!

X 22.03.2009 / 02:39:00
Людвік ХV

X 22.03.2009 / 02:36:00
Шановний авторе, стаття поверхнева і з багатьма історичними помилками. А.Волошин провчився на теологічнoму факультеті в Будапешті тільки рік, тaм вiн зохворів і повернувся до Ужгорода і поступив на навчавння до Ужгородськогo до теологічного ліцею. У вищй педагогчнй школi А.Волошин не навчався. У 1899—1900 рр. у Будапештні при високій педагогічній школі він приватне склав додаткові іспити і одержав диплом викладача фізики й математики горожанських шкіл, що дало йому право викладати і в учительській семінарії. Ви пишете, що "Він ще й створив та редагував єдину їхню українську газету й заснував та очолив видавництво". Так, дійсно о.Волошин був засновником єдиної русинської (руської) газети "Наука" в 1903, але не української. У Вас "А в 1918-му став співзасновником Руської народної ради й Директорії Підкарпатської Русі, що проголосили злуку з УНР, але після її катастрофи погодилися увійти до складу Чехословаччини на правах автономії". От, що писав сам о.А.Волошин в статті "СТРАХ О ПІДКАРПАТСЬКУ РУСЬ": "Як наочний свідок добровільного соєдинення нашого народу із Чехословенською республікою і як бувший предсідатель того собранія всіх трьох Рад Підкарп. Руси, котре прокламувало соєдинення Підкарп. Руси із Чехословенською республікою в часі, коли екзистувала так велика Україна, як і самостійна Восточна Галичина..." ("Tribuna", ч. 65 за 1923 р. США здобули незалежність не за допомогою короля Франції, а в резулЬтаті війни з Великою ританією у 1775—1781. Франція була вибрана як нейтральна сторона для підписання мирного договору ( Версальский мирний договир (1783). Король тут ні до чого. Хоча порівняння Гітлера і Людвіка Х не витримує ніякої критики. А.Волошина ніхто і ніколи не наивав "батьком".Він такої популярності немав. Ви сам пишее:"...у ході перепису населення 1930 року українцями назвалися в Закарпатті 2325 осіб, а русинами - 446916". То ж звдки тоді у нього могла бути велика підтримка? Ви правильно зауважили, що "у 92% голосами до їхнього парламенту були обрані представники єдиного об'єднання, внесеного до бюлетенів, - українського". нші партії були заборонені. Було б цікаонати якийпрцент жителів прийняло в голосуванні. ще одне: мати Волошина була угоркою і угорська мова була його рідною.

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини