Закарпаття—Височина (Чехія): Нові перспективи співпраці

Всього рік минув, як було укладено угоду про співробітництво між Закарпатською областю України та краєм Височіна Чеської Республіки у різних сферах соціально-економічного та гуманітарного життя.

Їржі Бєгоунек, гетьман краю Височіна Чеської Республіки
Їржі Бєгоунек, гетьман краю Височіна Чеської Республіки

З перших днів після підписання цієї угоди чеською стороною було виявлено зацікавленість у розвитку співпраці. Особлива увага приділена питанням шкільництва, діяльності закладів освіти щодо поліпшення навчального процесу, створенню більш сприятливих умов для здобуття учнями знань. З цією метою рада краю Височіна торік виділила 4,7млн. чеських крон для реалізації спільних проектів з реконструкції 2 сільських шкіл Рахівського району, зокрема у селах Лазещина та Стримба. Створено міжнародний благодійний фонд «ВіЗа» під головуванням директора Краєвої адміністрації краю Височіна Зденека Кадлеца, через який здійснюється фінансування спільних проектів. В результаті такої співпраці благодійного фонду та органів виконавчої влади і місцевого самоврядування за короткий час у школах сіл Лазещина та Стримба замінено на теплозберігаючі понад 230 вікон і дверей.

     В урочистих заходах з приводу завершення реалізації зазначених проектів у вересні минулого року взяли участь тодішній гетьман краю Височіна Мілош Вистрчіл з великою групою депутатів та голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський.

     Здійснюється співпраця і по інших напрямах. За участі Надзвичайного і Повноважного посла Чеської Республіки в Україні Ярослава Башти проведено зустріч чеських бізнесменів з українськими підприємцями з метою налагодження міжрегіональних економічних зв’язків. Закарпатська торгово-промислова палата уклала угоду з Чеським центром в м.Кошице, проводить міжнародні контактні заходи, на які запрошує представників чеського капіталу, в тому числі з Височіни. І все більше чеських підприємців вкладають свій капітал у економіку Закарпаття.

     Розвивається співробітництво в гуманітарній сфері. Так, протягом минулого року 10 юних закарпатських спортсменів з лижного спорту двічі тренувалися у спортивній школі краю Височіна. Закарпатський народний хор перебуваючи з гастролями в Чеській Республіці, виступив і перед жителями Височіни. З концертною програмою у Височіні також побував фольклорний гурт села Лазещина.

     Налагоджено відповідні контакти між установами соціального захисту населення, охорони здоров’я, культури, туризму та ряду інших галузей двох країв.

     В нинішньому році співпраця між Закарпаттям і Височіною набуває нового розвитку. Крайова адміністрація Височіни при затвердженні бюджету на 2009 рік знову виділила 5 млн. чеських крон на співпрацю з Закарпатською областю.

     5 березня на Закарпаття прибула делегація Височіни на чолі з новообраним гетьманом краю Їржі Бєгоунеком. У п’ятницю вона побувала у Рахівському та Тячівському районах, де зустрілася з керівниками районів, ознайомилася з рядом об’єктів, на яких передбачається здійснення спільних проектів, зокрема з реконструкції сільських шкіл Рахівщини та Тячівської філії Вільшанського будинку дітей-інвалідів «Парасолька».

     7 березня делегація Височіни в Ужгороді зустрінеться з головою обласної ради Михайлом Кічковським та іншими керівниками області. Під час перемовин планується обговорити низку пропозицій щодо подальшої співпраці. Зокрема, чеським партнерам пропонується взяти участь у здійсненні ряду інвестиційних проектів Рахівського, Тячівського та Міжгірського районів, як по освоєнню існуючих виробничих потужностей, так і будівництву нових, в тому числі по розливу мінеральних вод, переробці сільськогосподарської продукції та дикоростучих плодів.

     Очікується, що найближчим часом торгово-промислові палати організують ділову зустріч підприємницьких структур Закарпатської області та Краю Височіна для вивчення інвестиційних проектів, а суб’єкти підприємництва краю Височіна візьмуть участь в інвестиційному форумі «Інвестуйте в Закарпаття» та ІХ Міжнародній виставці-ярмарці «Тур’євроцентр-Закарпаття - 2009». Пропонується також створити в Рахівському та Міжгірському районах чесько-українські туристично-рекреаційні центри, провести змагання з настільного тенісу, гірських лиж та інших видів спорту.

     Намічається здійснити обмін колективами художньої самодіяльності під час проведення Днів Незалежності України та Чеської Республіки, взяти участь у фестивалях народного мистецтва Закарпаття і Височіни та ряд інших мистецьких заходів.

     Значні можливості відкриваються і для налагодження зв''''язків між закладами охорони здоровя Закарпаття та краю Височіна по обміну спеціалістами та організації стажування з метою вивчення досвіду сторін щодо особливостей надання медичної допомоги в регіонах.

     Делегація Височіни також зустрінеться з членами спілки чеської культури імені Яна Амоса Коменського.

Іван Діус, Закарпатська обласна рада
06 березня 2009р.

Теги: Закарпаття, Височина, співпраця, Чехія

НОВИНИ: Соціо

01:22
/ 3
На фестивалі млинців в Ужгороді учасники змагалися за "Золоту палачінтовку"
00:37
/ 8
У Мукачеві також вшанували пам'ять "афганців"
14:09
Понад пів мільйона гривень зібрали цьогоріч в рамках акції "Серце до серця" на Закарпатті
13:36
/ 6
В Ужгороді відбулися урочистості до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниці виведення військ із Афганістану
12:03
У Виноградові розробляють Стратегію розвитку міста та Виноградівської міської ОТГ
09:52
Майже 700 тисяч гривень виділили в Ужгороді для забезпечення містян інсуліном
09:44
У Мукачеві відкрили нову амбулаторію медичного центру "Сім’я"
21:30
/ 3
Слово про Семена Панька
15:13
ФОТОФАКТ. В обласному центрі стартувала "Ужгородська палачінта"
15:05
У центрі Ужгорода вітали з Днем Валентина
12:16
/ 1
В Ужгороді провели громадські слухання з обговорення містобудівної документації
09:49
/ 3
Два фестивалі млинців стартують сьогодні в Ужгороді
09:47
/ 8
В Ужгороді дискутували, чи варто вживати фемінітиви
01:51
/ 6
Найпопулярнішим рейсом Укрзалізниці в 2019-му був поїзд Ужгород - Лисичанськ
18:09
З понеділка у закладах освіти Мукачева відновлюється навчання
16:49
В Ужгороді за 11,5 млн грн відремонтують фасад СБУ та сквер Героїв Майдану
16:38
Ще на тиждень продовжили карантин у школах Чопа
16:04
/ 6
В Ужгороді ізолювали громадянина Китаю, що самостійно звернувся до інфекційної лікарні
15:53
/ 1
В Ужгороді перевіряли, як водії реагують на спецсигнали поліцейських та "Швидкої"
15:38
У ЦНАПі Мукачева вже надають понад 300 адмінпослуг
15:10
Ужгородські школярі ще тиждень перебуватимуть на карантині
12:57
/ 8
У напрямку Закарпаття курсуватимуть два нових поїзди: Херсон-Ужгород та Миколаїв-Рахів
12:48
Із 17 лютого у Берегові відновлюється навчальний процес у школах
12:45
/ 3
На Закарпатті, попри епідемію туберкульозу, збираються закривати тубдиспансери
12:35
Понад 10,6 млн грн податку на нерухомість сплачено до місцевих бюджетів Закарпаття
» Всі новини