Закарпаття—Височина (Чехія): Нові перспективи співпраці

Всього рік минув, як було укладено угоду про співробітництво між Закарпатською областю України та краєм Височіна Чеської Республіки у різних сферах соціально-економічного та гуманітарного життя.

Їржі Бєгоунек, гетьман краю Височіна Чеської Республіки
Їржі Бєгоунек, гетьман краю Височіна Чеської Республіки

З перших днів після підписання цієї угоди чеською стороною було виявлено зацікавленість у розвитку співпраці. Особлива увага приділена питанням шкільництва, діяльності закладів освіти щодо поліпшення навчального процесу, створенню більш сприятливих умов для здобуття учнями знань. З цією метою рада краю Височіна торік виділила 4,7млн. чеських крон для реалізації спільних проектів з реконструкції 2 сільських шкіл Рахівського району, зокрема у селах Лазещина та Стримба. Створено міжнародний благодійний фонд «ВіЗа» під головуванням директора Краєвої адміністрації краю Височіна Зденека Кадлеца, через який здійснюється фінансування спільних проектів. В результаті такої співпраці благодійного фонду та органів виконавчої влади і місцевого самоврядування за короткий час у школах сіл Лазещина та Стримба замінено на теплозберігаючі понад 230 вікон і дверей.

     В урочистих заходах з приводу завершення реалізації зазначених проектів у вересні минулого року взяли участь тодішній гетьман краю Височіна Мілош Вистрчіл з великою групою депутатів та голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський.

     Здійснюється співпраця і по інших напрямах. За участі Надзвичайного і Повноважного посла Чеської Республіки в Україні Ярослава Башти проведено зустріч чеських бізнесменів з українськими підприємцями з метою налагодження міжрегіональних економічних зв’язків. Закарпатська торгово-промислова палата уклала угоду з Чеським центром в м.Кошице, проводить міжнародні контактні заходи, на які запрошує представників чеського капіталу, в тому числі з Височіни. І все більше чеських підприємців вкладають свій капітал у економіку Закарпаття.

     Розвивається співробітництво в гуманітарній сфері. Так, протягом минулого року 10 юних закарпатських спортсменів з лижного спорту двічі тренувалися у спортивній школі краю Височіна. Закарпатський народний хор перебуваючи з гастролями в Чеській Республіці, виступив і перед жителями Височіни. З концертною програмою у Височіні також побував фольклорний гурт села Лазещина.

     Налагоджено відповідні контакти між установами соціального захисту населення, охорони здоров’я, культури, туризму та ряду інших галузей двох країв.

     В нинішньому році співпраця між Закарпаттям і Височіною набуває нового розвитку. Крайова адміністрація Височіни при затвердженні бюджету на 2009 рік знову виділила 5 млн. чеських крон на співпрацю з Закарпатською областю.

     5 березня на Закарпаття прибула делегація Височіни на чолі з новообраним гетьманом краю Їржі Бєгоунеком. У п’ятницю вона побувала у Рахівському та Тячівському районах, де зустрілася з керівниками районів, ознайомилася з рядом об’єктів, на яких передбачається здійснення спільних проектів, зокрема з реконструкції сільських шкіл Рахівщини та Тячівської філії Вільшанського будинку дітей-інвалідів «Парасолька».

     7 березня делегація Височіни в Ужгороді зустрінеться з головою обласної ради Михайлом Кічковським та іншими керівниками області. Під час перемовин планується обговорити низку пропозицій щодо подальшої співпраці. Зокрема, чеським партнерам пропонується взяти участь у здійсненні ряду інвестиційних проектів Рахівського, Тячівського та Міжгірського районів, як по освоєнню існуючих виробничих потужностей, так і будівництву нових, в тому числі по розливу мінеральних вод, переробці сільськогосподарської продукції та дикоростучих плодів.

     Очікується, що найближчим часом торгово-промислові палати організують ділову зустріч підприємницьких структур Закарпатської області та Краю Височіна для вивчення інвестиційних проектів, а суб’єкти підприємництва краю Височіна візьмуть участь в інвестиційному форумі «Інвестуйте в Закарпаття» та ІХ Міжнародній виставці-ярмарці «Тур’євроцентр-Закарпаття - 2009». Пропонується також створити в Рахівському та Міжгірському районах чесько-українські туристично-рекреаційні центри, провести змагання з настільного тенісу, гірських лиж та інших видів спорту.

     Намічається здійснити обмін колективами художньої самодіяльності під час проведення Днів Незалежності України та Чеської Республіки, взяти участь у фестивалях народного мистецтва Закарпаття і Височіни та ряд інших мистецьких заходів.

     Значні можливості відкриваються і для налагодження зв''''язків між закладами охорони здоровя Закарпаття та краю Височіна по обміну спеціалістами та організації стажування з метою вивчення досвіду сторін щодо особливостей надання медичної допомоги в регіонах.

     Делегація Височіни також зустрінеться з членами спілки чеської культури імені Яна Амоса Коменського.

Іван Діус, Закарпатська обласна рада
06 березня 2009р.

Теги: Закарпаття, Височина, співпраця, Чехія

НОВИНИ: Соціо

16:45
/ 1
У Мукачеві анонімний благодійник передав для малозабезпечних кілька ящиків з медикаментами
13:16
/ 1
В Ужгороді на публічних консультаціях визначили 2 варіанти, з-поміж яких обиратимуть туристичний логотип міста
11:42
Ужгородська швейна фабрика – одне з перших підприємств, яке перепрофілювалося в умовах карантину
09:16
Лікарі та медичний персонал Мукачева отримали премії від 50 до 100%
22:44
ФОТОФАКТ. У Виноградові освоїли пошив захисних костюмів
18:28
В Ужгороді донори можуть взяти участь в "карантинному" розіграші подарунків
14:57
У пунктах пропуску Чопського загону продовжують пропуск громадян України, що повертаються з Євросоюзу
13:37
/ 3
В Ужгороді встановили спеціальні станції для прибирання за собаками
12:27
Мукачівська райлікарня отримає 4 апарати ШВЛ та аналізатор крові
12:20
Із 1 квітня на Свалявщині – "сезон тиші" у лісах
16:48
/ 2
Юна мукачівка сьогодні буде змагатись у "Голосі країни" за вихід у прямі ефіри
13:01
/ 2
Департамент охорони здоров'я Закарпатської ОДА шукає "протитуберкульозного" фінансового мененджера на 645 тис грн
11:53
/ 3
"Жить" – ужгородський гурт "4исла" презентував нову пісню
11:42
/ 6
Закарпатська митниця оголосила тендер на понад 8,5 млн грн на реконструкцію туалетів у ПП "Тиса"
16:17
/ 1
На усіх пунктах пропуску на Закарпатті черг немає
13:40
В Ужгороді за донорами, хто не може через карантин самостійно здати кров, готові відправляти транспорт
13:09
/ 3
Випробування Боржавськими полонинами: витримали не всі
13:04
/ 2
Поблизу Ужгорода з'явилась алея дуба червоного
14:42
Закарпатською митницею з початку року пропущено 626 573 транспортні засоби
13:36
У лютому мережі АЗС на Закарпатті продали пального на понад 288 млн грн
13:34
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-лютому перевезено 790,4 тисяч тонн вантажів
13:14
Торік обсяг вирощування сільськогосподарських тварин в аграрних підприємствах Закарпаття збільшився на 29,7%
13:00
Закарпатгаз запровадив швидку реєстрацію в онлайн-сервісі 104.ua
09:44
На закарпатських пунктах пропуску – жвавий пасажиропотік
09:42
З наступного тижня Укрпошта доставлятиме ліки у віддалені села Закарпаття
» Всі новини