Представники Уповноваженого з прав людини, зазначається в поданні, з перших днів цієї надзвичайної події здійснюють моніторинг дотримання конституційних прав потерпілих на медичну допомогу, належні умови проживання та екологічну безпеку, підтримуючи контакт з місцевими органами влади, оперативним штабом, обласною комісією з визначення нанесеного збитку. Встановлено, що роботи по ліквідації аварії були розпочаті лише через чотири години після прориву трубопроводу. За цей час витекло понад 50 тонн нафтопродуктів, якими підтоплені житлові будинки, 38 колодязів, 35 присадибних ділянок, 3 картоплесховища. Багато сімей лпозбулися зимових запасів сільськогосподарської продукції, сіна й інших кормів для худоби та птиці.
За минулі з часу аварії півтора місяці заподіяну шкоду так і не було компенсовано, констатує Омбудсман України. На забрудненій нафтопродуктами території до сих пір стоїть сморід, місцеві жителі потерпають від запаморочення і утруднення дихання. На особистому прийомі представниками Уповноваженого з прав людини побувало кілька десятків сільських жителів, кожен з яких скаржився на помітне погіршення стану здоров'я, просив посприяти в придбанні ліків, проведенні кваліфікованого медичного обстеження, надання допомоги з ремонту підтоплених будинків та компенсації втраченого майна. Єдиною реальною допомогою потерпілим жителям Кострина стало будівництво і введення в дію водопроводу довжиною в чотири кілометри.
Ніна Карпачова переконана: зусиль місцевої влади щодо подолання наслідків техногенно-екологічної біди в селі Кострино недостатньо. Відновленням прав потерпілих повинні займатися і центральні органи державної виконавчої влади. Тому Уповноважений пропонує Прем'єр-міністру доручити міністерствам України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища, а також охорони здоров'я: організувати проведення оцінки істинних масштабів аварії, ретельне медичне обстеження місцевих жителів, компенсувати завдані їм збитки, а також зобов'язати Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки забезпечити перевірку технічного стану продуктопроводу, який був побудований близько півстоліття тому.
Моніторинг Омбудсмана України по захисту конституційних прав мешканців села Кострино на належні умови проживання та екологічну безпеку триває.