Як ми знаємо, цьогоріч святкуватимемо 70-річчя Карпатської України – державного утворення, яке проіснувало менше 6 місяців і було захоплено Угорщиною. Безперечно, це державне утворення вписало героїчну сторінку в історію Закарпаття. Його перший президент Августин Волошин став гідним прикладом для наслідування. Чимало людей у той час віддали своє життя, проявили нескореність духу, бо вони були щирими патріотами рідної землі. Як казав колись видатний політичний український діяч Володимир Липинський, ніхто нам не збудує держави, якщо самі її не збудуємо і ніхто з нас не зробить нації, якщо ми не схочемо нею бути. І саме таких героїв нам треба розкручувати…
Деякі позитивні потуги в напрямку виявлення борців за незалежність нашого краю, уславлення пам’яті про них робить районна рада. За її ініціативи минулого року на місці розстрілу січовиків Василя Галаса, Василя Бровдія, Петра Микитюка, Юрія Петраша у Білках встановлено пам’ятний знак. Ще одним з таких яскравих прикладів може бути покійний вчитель з Івашковиці Степан Мудранинець. Він активно долучався до створення Карпатської Січі та вишколу молодих січових стрільців. Після окупації території нашого краю гортіївською Угорщиною з однодумцями співпрацював з Українською повстанською армією, за що його було засуджено більшовицьким комуністичним режимом до 15 років ув’язнення. За ініціативи районної ради нещодавно в рідному селі героя, в шкільному закладі, де він вчителював, встановлено меморіальну дошку. В продовження цієї теми районною радою організовано круглий стіл з лідерами районних осередків політичних партій, громадських організацій, сільськими головами. Зустріч стала доволі потужним популяризатором героїчного минулого Іршавщини зокрема та Закарпаття в цілому. Окрім виступів доповідачів, відбулась демонстрація фільму про Карпатську Україну, що дало змогу подумки перенестися в той час, відчути епоху, високий дух патріотизму.
Відтак районна рада виступила організатором науково-практичної конференції «Іршавщина в контексті державотворчих процесів Карпатської України». Її проведення стало яскравою демонстрацією того, що наш район зіграв далеко не останню роль в проголошенні цього державного утворення та протистоянні угорським загарбникам 1938-39 років. Ми маємо знакові місця тих буремних подій. Це: Імстичево, Білки, Кам’янське, Горбок, Загаття… Ми маємо своїх героїв того часу. Скажімо, Івана Ігнатка з Білок, який був послом до Карпатського Сойму, Василя Галаса з Лози, що розстріляний у Білках за любов до рідного краю… Про високий рівень конференції свідчить те, що взяли в ній участь провідні науковці Закарпаття. Мова йде про доцента Закарпатського інституту післядипломної освіти Михайла Басараба, доцента УжНУ Маріана Токаря. Конференція може цілком претендувати на обласний рівень, адже, окрім науковців, побували на ній і голови Хустської та Свалявської районних рад Іван Мешко, Михайло Воронич. З поважних причин не зміг приїхати ректор УжНУ Микола Вегеш. За підсумками конференції прийнято резолюцію, в якій йдеться про подальшу пошукову і дослідницьку роботу, співпрацю з Ужгородським національним університетом в напрямку виявлення білих плям в історії району 1938-39 рр. Як підсумок, матеріали конференції будуть видані окремою брошурою. Звичайно, на цьому районна рада не зупинятиметься. У планах – відкриття пам’ятного знака сподвижникам Карпатської України в Горбку та ще кілька цікавих проектів.
Зрозуміло, що районною радою до 70-річчя Карпатської України пророблена серйозна робота. Можливо, і непомітна на перший погляд неозброєним оком. Сподіватимемось, що вона марно не пропаде, що героїчні сторінки минулого продовжуватимуть жити в пам’яті наших краян, а в їх серця вируватиме дух патріотизму. Бодай найменші його прояви…