Одним з пріоритетних напрямків сучасної соціальної політики є покращення становища дітей, забезпечення їх прав, особливо права на виховання в сім’ї. Останніми роками спостерігається тенденція до збільшення кількості дітей, залишених батьківського піклування, а найпоширенішою формою влаштування їх, на жаль, залишається виховання в закладах інтернатного типу.
Численні дослідження психологів та педагогів свідчать, що в інтернатних закладах неможливо забезпечити всі необхідні умови для соціальної адаптації дитини. Переважна більшість вихованців закладів інтернатного типу відстають у фізичному та інтелектуальному розвитку від однолітків, які виховуються в сім’ях. Серед негативних проявів інтернатного виховання – нерозвиненість соціальних та комунікативних навичок, труднощі подальшої адаптації в суспільстві, неготовність до самостійного життя.
Ці факти свідчать про необхідність розвитку нових форм влаштування дитини в сім’ю. Як відомо, указом Президента України 2008 рік проголошено роком усиновлення та сімейних форм виховання дітей. Найкращою формою виховання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування в родинному оточенні, являються прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.
На даний час в Тячівському районі функціонують 6 прийомних сімей. Багато дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування нашого району знайшли сім’ю та родинне тепло в дитячих будинках сімейного типу Ужгородського, Свалявського та Берегівського районів. Проте, хотілося б, щоб і в нас – у найчисельнішому районі Закарпатської області, найбільшому районі України, також функціонував дитячий будинок сімейного типу, в якому давно назріла потреба. На жаль, непоодинокими є випадки коли без батьківського піклування залишаються одразу четверо, а то і п’ятеро рідних братів і сестер. Звичайно нехочеться щоб діти виховувались далеко одне від одного, в різних закладах і втрачали родинні зв’язки. Саме тому найкращою формою влаштування дітей в такому випадку є дитячий будинок сімейного типу.
Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як п’ять дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.
Вихованці перебувають у будинках сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.
Державою заохочується така форма влаштування осиротілих, позбавлених батьківського піклування дітей. Постановою Кабінету Міністрів України з 1 січня 2006 року затверджено порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування,грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомрим батькам за надання соціальних послуг у дитячих бндинках сімейного типу та прийомних сім”ях за принципом „Гроші ходять за дитиною.” Цією постановою діти, які перебувають в ДБСТ і прийомних сім’ях, мають право на отримання грошової допомоги, і вона суттєва. Щомісячно виділяються кошти з державного бюджету на утримання цих дітей -два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку, а також 35% з цієї суми отримує один з прийомних батьків чи батьків-вихователів, як грошову винагороду та пенсійне забезпечення.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації прийнята районна цільова соціальна програма реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування. Рішенням сесії районної ради затверджено фінансування цієї програми в розмірі 500 тис.гривень,що може бути використано для придбання будинку чи реконструкцію власного. Отже з боку держави робиться все необхідне для того, щоб дитина виховувалась в сім’ї, а не в інтернатному закладі.
Шановні мешканці Тячівського району! Звертаємось до кожної родини, разом ми зможемо допомогти дітям, які опинилися в скруті. Не будьте байдужими до сирітської долі. Адже тільки сім’я найкраще сприяє вихованню дитини, як особистості та повноцінного члена нашого суспільства.
Всю необхідну інформацію про створення дитячого будинку сімейного типу можна отримати в службі у справах дітей райдержадміністрації (каб. 404-405,тел.3-30-98)
Начальник служби у справах дітей О.А. Роспопа