Зима вперто доводить свої права і нагадує міцненькими як для Закарпаття морозами. Що викликає стурбованість громадян, тепло осель яких залежить від котелень. Привід для занепокоєння є, адже в деяких містах України вже відключені від теплопостачання тисячі квартир, навчальні і дошкільні заклади. Якою є ситуація в нашій області, коментує голова облдержадміністрації Олег Гаваші:
– Почну з того, що наша область має свою специфіку в порівнянні з іншими регіонами: у нас найвищий в державі відсоток переходу населення та бюджетних установ на автономне опалення. Наразі залишаються лише три міста, де населення ще частково отримує централізоване теплопостачання від комунальних котелень: скажімо, в обласному центрі на «автономку» перейшло близько 75 відсотків населення, в Мукачеві – половина, така ж тенденція і по Виноградову. Практично вся бюджетна сфера області вже переведена на автономне опалення. Як бачимо, рішення про переведення всієї бюджетної сфери та населення на індивідуальне опалення абсолютно виправдовує себе, і ми над цим і надалі активно працюватимемо.
Загалом по області тепло населенню, бюджетній сфері та іншим споживачам на сьогодні подають 854 котелень, з яких 77 – комунальні, і всі вони в даний час працюють.
Але хочу сказати, що Закарпатська область дійсно має один із найнижчих показників розрахунку підприємств теплокомуненергетики за спожитий природний газ (але рівень розрахунків населення, що має індивідуальне опалення, – понад 100 відсотків).
Тому є кілька причин. Деякі люди вперто не бажають усвідомити, що газ, а відповідно і тепло та інші блага цивілізації мають свою ціну і за них треба платити так само, як, скажімо, за хліб. Низький рівень проплати за теплопостачання спричинює те, що Ужгород і Мукачево не може отримати лімітів на газ, а відповідно існує загроза відключення котелень. На сьогодні «Уж-тепло» боргує 7,9 мільйона, «Мукачів-тепло» – 2,7 мільйона гривень (і це без боргу минулих років). Тому ще раз звертаюсь до всіх із проханням своєчасно розраховуватись за спожите тепло, гарячу воду тощо. Тим більше, що громадяни мають право на отримання житлових субсидій. І у січні цим правом скористалося близько 9,9 тисячі закарпатських сімей і це далеко не всі, хто міг би отримати субсидію.
Незважаючи на те, що ВАТ «Закарпатгаз» отримав доручення ДК «Газ України» про відключення комунальних котелень через відсутність лімітів на газ, обласна державна адміністрація займає чітку позицію: населення, освітні і медичні заклади в жодному разі не будуть відключені від теплопостачання. При цьому керуємось Законом України «Про теплопостачання», який забороняє відключення цієї категорії споживачів у зимовий період. Разом з тим, вживаємо низку заходів щодо економного споживання природного газу.
Мусимо визнати, що у нинішній ситуації винні не тільки споживачі. За листопад-лютий ДК «Газ України» не провів розрахунки за надані населенню пільги і субсидії – борг становить 21,3 млн. гривень. При цьому область подала всі необхідні матеріали.
Показник проплати за спожите тепло також покращився б, якби підприємства теплокомуненерго змогли проплатити різницю в тарифах на теплову енергію (як відомо, нинішні тарифи не відповідають собівартості послуги). Однак з початку цього року область не отримала з державного бюджету жодної гривні на покриття цієї різниці. Досі урядом не прийнято постанову про порядок використання цих коштів. Тому заборгованість зростатиме і надалі. І, як завжди, заручниками безпорадності високих урядовців, які, до речі, сидять в теплих кабінетах, є прості люди у всіх регіонах України.