70-річчя найвідомішого політв’язня Закарпаття не помітило

Юрій Бадзьо належить до найвідоміших українських в’язнів сумління. За свої переконання був засуджений на 7 років концтаборів та 5 років заслання в Якутії. Але він був не просто інакомислячим. Для совєтської імперії його небезпека була особливою.

70-річчя найвідомішого політв’язня Закарпаття не помітилоБадзьо був теоретиком, мислителем, інтелектуалом. Він науково обґрунтовував і доводив, що український народ повинен мати свою державу, що Совєтський Союз нищить українців як націю.

Рукопис його чотирьохсотсторінкового трактату „Право жити” кілька разів кагебістами викрадався і знищувався. Але Бадзьо продовжував роботу, аж поки не опинився за гратами.
Він був останнім політв’язнем СРСР. Вийшов на волю тільки у грудні 1988 року, на третьому році „перестройкі і гласності”. Відразу включився в активну громадську роботу. Був творцем першої альтернативної до комуністів партії. У 1990 році на установчому з’їзді його обирають головою Демократичної партії України. Але українська політика з її дитячими амбіціями та чварами викликала розчарування такого інтелектуала, як Юрій Бадзьо. Він складає з себе повноваження голови партії, відмовляється від пропозицій балотуватися у Верховну Раду і повертається до науки – стає співробітником Інституту філософії імені Сковороди Національної академії наук України.

З-під його пера виходять статті і роздуми на найболючіші проблеми сьогодення. Окремими виданнями вийшли „Влада – опозиція – держава в Україні сьогодні” (1994), „Національна ідея і національне питання” (2000), „Підпільна нація”(2003), „Український вибір” (2004).

В особі Юрія Бадзя Закарпаття має не тільки найвідомішого політв’язня, але й інтелектуала-політолога, рівного якому в нас не було. Але чи ми це цінимо?

Цієї весни виповнилося 70 років, як у багатодітній родині Бадзів села Копинець на Мукачівщині народився наш відомий земляк. Та його великий життєвий ювілей пройшов у рідному краї непомітно. А радше – взагалі не пройшов.
Так, Юрій Бадзьо відомий своє скромністю. Він не любить себе демонструвати. Але чому за нього не сказали ми? Невже знову говоритимемо про достойних тільки по їхній смерті, нарікаючи що так мало зробили для них при житті?
Недавно я завітав у гості до Юрія Бадзя -- в його невелику київську квартиру. Ми сиділи на кухні (ох, ці знамениті дисидентські кухні, де точилися найвідвертіші розмови!). „Будемо пиво?”, -- запропонував пан Юрій.

Він розповідав про останні події свого життя, а я думав, чому Господь продовжує випробовувати цю людину? Невже Бадзьо мало настраждався, пройшовши через такі випробування?

Дружина пана Юрія Світлана Кириченко -- теж відома діячка українського руху опору. Нині її спогади друкують поважні літературні часописи. Попри параліч однієї сторони, вона продовжувала мемуари і вже дійшла до завершального розділу. Та влітку трапився другий інсульт. Тепер пані Світлана прикута до ліжка.

„А діти?”, - вирвалося в мене. „Після Чорнобиля у доньки виникли зі здоров’ям. Лікарі рекомендували негайно покинути Київ. Тож уже 15 років вона живе у Канаді, де вийшла заміж”, -- Юрій Бадзьо витримує невелику паузу. – „А син працював на радіо „Свобода”. Кілька років тому перебрався до Праги, де знаходиться їхня штаб-квартира. Тож ми лишилися фактично самі”.
Олександр ГАВРОШ, "Старий Замок "Паланок"
03 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

07:58
З Ужгорода у навчальні центри сьогодні вирушили перші 42 призовники
17:47
В Ужгороді провели щорічний ярмарок вакансій
15:52
У лютому на Закарпатті нараховувалося 156,7 тисяч штатних працівників
15:15
У Мукачеві шпиталізували непритомного чоловіка, що лежав на землі
14:43
/ 3
Близько 70 парафіян Московського патріархату у Вилоку на Виноградівщині перейшли до єпархії ПЦУ та створили нову парафію
14:11
/ 1
В Ужгороді обговорили Перспективний план об’єднання громад на Закарпатті
12:47
/ 1
На Закарпатті відбулося відродження гусениці самшитової вогнівки першого покоління
12:12
За перший квартал у Мукачеві муніципальним транспортом перевезено майже 1 млн пасажирів
10:20
На Закарпатті починає "поодиноко" зацвітати Долина нарцисів
10:09
Дослідження студента фізфаку УжНУ високо оцінили закордонні вчені
09:33
Одеський академічний театр музичної комедії покаже в Ужгороді оперету "Сільва"
09:12
На Закарпатті лікуватимуть аритмії за євростандартами
09:09
Понад 1 300 гектарів землі для учасників АТО зарезервували на Закарпатті
08:02
В Ужгороді зацвіло екзотичне юдине дерево
17:48
Переможця глядацьких симпатій визначають на виставці нано-акваріумів в Ужгороді
17:43
Уночі у зв'язку з ремонтом буде частково обмежено рух на проспекті Свободи в Ужгороді
17:15
В Ужгороді проходить громадське обговорення щодо перейменування кількох вулиць
16:53
На Закарпатті виборці зіпсували 2,5% бюлетенів
16:37
/ 1
Суд щодо повернення громаді території на пл. Хмельницького в Ужгороді перенесено через неявку забудовника
15:33
24 квітня виконком Ужгородської міськради збереться на засідання
12:17
/ 2
UA:Закарпаття готується до збільшення мовлення угорською
11:07
/ 2
Сьогодні в Ужгороді суд розглядатиме можливість повернення громаді зеленої зони біля транспортного мосту
10:09
Надходження від плати за землю до місцевих бюджетів Закарпаття збільшились на 51,3%
05:52
/ 1
Сьогодні в Ужгороді відбудеться судове засідання по одній із ділянок біля драмтеатру
22:02
В Ужгороді відбулося офіційне відкриття виставки нано-акваріумів Закарпаття "Ужгородська сакура"
» Всі новини