70-річчя найвідомішого політв’язня Закарпаття не помітило

Юрій Бадзьо належить до найвідоміших українських в’язнів сумління. За свої переконання був засуджений на 7 років концтаборів та 5 років заслання в Якутії. Але він був не просто інакомислячим. Для совєтської імперії його небезпека була особливою.

70-річчя найвідомішого політв’язня Закарпаття не помітилоБадзьо був теоретиком, мислителем, інтелектуалом. Він науково обґрунтовував і доводив, що український народ повинен мати свою державу, що Совєтський Союз нищить українців як націю.

Рукопис його чотирьохсотсторінкового трактату „Право жити” кілька разів кагебістами викрадався і знищувався. Але Бадзьо продовжував роботу, аж поки не опинився за гратами.
Він був останнім політв’язнем СРСР. Вийшов на волю тільки у грудні 1988 року, на третьому році „перестройкі і гласності”. Відразу включився в активну громадську роботу. Був творцем першої альтернативної до комуністів партії. У 1990 році на установчому з’їзді його обирають головою Демократичної партії України. Але українська політика з її дитячими амбіціями та чварами викликала розчарування такого інтелектуала, як Юрій Бадзьо. Він складає з себе повноваження голови партії, відмовляється від пропозицій балотуватися у Верховну Раду і повертається до науки – стає співробітником Інституту філософії імені Сковороди Національної академії наук України.

З-під його пера виходять статті і роздуми на найболючіші проблеми сьогодення. Окремими виданнями вийшли „Влада – опозиція – держава в Україні сьогодні” (1994), „Національна ідея і національне питання” (2000), „Підпільна нація”(2003), „Український вибір” (2004).

В особі Юрія Бадзя Закарпаття має не тільки найвідомішого політв’язня, але й інтелектуала-політолога, рівного якому в нас не було. Але чи ми це цінимо?

Цієї весни виповнилося 70 років, як у багатодітній родині Бадзів села Копинець на Мукачівщині народився наш відомий земляк. Та його великий життєвий ювілей пройшов у рідному краї непомітно. А радше – взагалі не пройшов.
Так, Юрій Бадзьо відомий своє скромністю. Він не любить себе демонструвати. Але чому за нього не сказали ми? Невже знову говоритимемо про достойних тільки по їхній смерті, нарікаючи що так мало зробили для них при житті?
Недавно я завітав у гості до Юрія Бадзя -- в його невелику київську квартиру. Ми сиділи на кухні (ох, ці знамениті дисидентські кухні, де точилися найвідвертіші розмови!). „Будемо пиво?”, -- запропонував пан Юрій.

Він розповідав про останні події свого життя, а я думав, чому Господь продовжує випробовувати цю людину? Невже Бадзьо мало настраждався, пройшовши через такі випробування?

Дружина пана Юрія Світлана Кириченко -- теж відома діячка українського руху опору. Нині її спогади друкують поважні літературні часописи. Попри параліч однієї сторони, вона продовжувала мемуари і вже дійшла до завершального розділу. Та влітку трапився другий інсульт. Тепер пані Світлана прикута до ліжка.

„А діти?”, - вирвалося в мене. „Після Чорнобиля у доньки виникли зі здоров’ям. Лікарі рекомендували негайно покинути Київ. Тож уже 15 років вона живе у Канаді, де вийшла заміж”, -- Юрій Бадзьо витримує невелику паузу. – „А син працював на радіо „Свобода”. Кілька років тому перебрався до Праги, де знаходиться їхня штаб-квартира. Тож ми лишилися фактично самі”.
Олександр ГАВРОШ, "Старий Замок "Паланок"
03 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

19:58
/ 2
В Ужгороді тестуватимуть "щільніший" графік руху автобуса №20 (РОЗКЛАД)
18:01
/ 1
Ямковий ремонт на Шумній в Ужгороді мають зробити до кінця тижня
17:49
Суд в Ужгороді розгляне апеляцію забудовників по зеленій зоні перед облмуздрамтеатром
16:34
/ 1
У Тячеві дітей без відповідних щеплень не зараховуватимуть до шкіл і дитсадків
15:24
Понад 4 мільйони дерев цьогоріч буде посаджено у лісфонді Закарпаття
14:58
Індекс прозорості бюджету Ужгорода обговорили за "круглим столом"
12:37
/ 28
Родина закарпатського екс-прокурора витрачає на "ювелірку" та елітні курорти в рази більше задекларованого
10:18
У ході деклараційної кампанії про свої статки заявили 33 мільйонери
10:15
У Мукачеві оголосили тендер на реконструкцію дитячо-юнацької спортивної школи
09:56
Заборону невакцинованим дітям відвідувати навчальні заклади Мукачева відтермінували до 1 квітня
09:34
Реєстрація учасників на фестиваль "Варишська палачінта-2019" у Мукачеві триває
09:17
/ 1
У Мукачеві позапланово вакцинували 99% дітей віком від 7 років
09:13
/ 1
На Закарпатті лісівники знайшли і прихистили козулю з перебитою ніжкою
08:52
Перший ромський письменник Закарпаття. Йому 31 рік, і він видав уже дві книжки
06:42
На свято 8 Березня Ужгороду подарують концерт БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ
21:04
В Ужгороді відбудеться авторський вечір Олега Скрипки
20:22
На Закарпатті митники вилучили в чеха арбалет
18:02
/ 1
НКРЕКП перевірить "Закарпатгаз" щодо донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу
17:41
/ 8
В Ужгороді встановлюватимуть загальнобудинкові лічильники на воду
14:28
В Ужгороді вшанували пам’ять полеглих у боях під Дебальцевим
13:42
На цей рік Закарпаттю для захисту від паводків виділять усього 23% від необхідної суми
13:28
У закарпатському Чопі мають намір створити житловий санітарно-побутовий корпус для залізничників
12:02
На Закарпатті фіксують зменшення кількості звернень щодо ГРВІ та грипу – за минулий тиждень на 20%
11:58
/ 5
На Закарпатті знову зростає захворюваність на кір
07:09
/ 3
В Ужгороді проводитиме консультації та оперативні втручання спеціаліст з захворювань сітківки ока з Інституту ім. Філатова
» Всі новини