Ринок праці Закарпаття в умовах кризи: стратегія стабілізації

Такою була тема брифінгу директора обласного центру зайнятості Юрія Фущича для представників засобів масової інформації, який відбувся у прес-центрі обласної державної адміністрації.

Ринок праці Закарпаття в умовах кризи: стратегія стабілізації

Очільник ознайомив присутніх із ситуацією на сучасному ринку праці області та з тим, як впливає на цю ситуацію фінансово-економічна криза. Зокрема, Юрій Іванович повідомив, що з початку нинішнього року до центрів зайнятості звернулося 3,9 тис. осіб, що на 340 осіб (9%) більше, ніж у січні 2008 року, але менше за реєстрацію незайнятих громадян у листопаді (5,3 тис. осіб) та грудні (5,2 тис.осіб) минулого року. При цьому найбільше реєстрація незайнятих громадян зросла у Перечинському РЦЗ (в 1,8 раза) Мукачівському РЦЗ (в 1,7 раза), в Ужгородському РЦЗ (в 1,4 раза), тобто в районах, жителі яких працювали на підприємствах автомобілебудування. Поряд з цим, у шести центрах зайнятості звернулось незайнятих осіб менше, ніж у відповідному періоді 2008 року.

Станом на 1 лютого на обліку в службі зайнятості перебувало 24,9 тис. незайнятих громадян, які шукають роботу. Ця чисельність зросла порівняно з 1 січня на 1,5 тис. осіб. Кількість вакансій склала 1159 одиниць. Співвідношення чисельності незайнятих громадян та кількості вільних робочих місць склало  21 особу, а в Рахівському районі – 110 осіб, Іршавському районі - 97 осіб.

Економічні негаразди, зумовлені світовою фінансовою кризою, вплинули і на обсяги надання службою зайнятості соціальних послуг незайнятому населенню. У січні цього року обсяги активних заходів сприяння зайнятості населення зменшились на чверть, порівняно з січнем 2008 року. Зокрема, центри зайнятості працевлаштували 1286 осіб (в січні минулого року – 1868). Незайняті громадяни отримували роботу на заявлених вакансіях, кількість яких зменшилась порівняно з січнем 2008 року вдвічі. Якщо торік у січні 88 осіб було працевлаштовано шляхом надання дотацій роботодавцям та 30 осіб - шляхом одноразової виплати допомоги по безробіттю для зайняття безробітними підприємницькою діяльністю, то, на жаль, у цьому році призупинені ці види працевлаштування громадян через відсутність коштів.

Одним із важливих видів соціальних послуг незайнятим громадянам є професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації. У січні за направленням центрів зайнятості проходили професійне навчання 745 осіб. Направлення на навчання здійснюється тільки під конкретне замовлення роботодавців.

Для забезпечення тимчасової зайнятості незайнятого населення, матеріальної підтримки безробітних організовувалися оплачувані громадські роботи, які проводилися тільки за кошти підприємств-замовників. У січні до цих робіт було залучено 119 незайнятих громадян.

Наразі в службі зайнятості запроваджено ряд моніторингів, відповідно до яких щоденно відстежується зростання числа незайнятих громадян, які звертаються за допомогою у працевлаштуванні до центрів зайнятості, вживаються заходи оперативного реагування.

Юрій Фущич прокоментував, які саме зміни у сфері працевлаштування відбулися з набуттям чинності антикризового Закону від 25.12.2008 р. N799-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення". За його словами, норми Закону, зокрема, направлені на впровадження заходів щодо профілактики настання страхових випадків, виплату допомоги по частковому безробіттю. Зокрема антикризовим законом розширено коло осіб, які підлягають обов’язковому державному страхуванню на випадок безробіття.

Тепер страхуванню на випадок безробіття підлягатимуть:

- особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами;

- особи, які проходять альтернативну (невійськову) службу;

- особи, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень та на інших підставах, передбачених законодавством про працю;

- військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби);

- працюючі особи, які отримують або мають право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років, а також особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку;

- іноземці та особи без громадянства, які тимчасово працюють за наймом в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.


Нині допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за угодою сторін, призначається відповідно до частини першої та другої статті 23 і її виплата починається з 91-го календарного дня.

Закон України «Про зайнятість населення» доповнено ст.231 щодо організації загальнодержавних оплачуваних робіт, які мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам держави, виходячи з її соціально-економічних пріоритетів, на об’єктах, визначених Кабінетом Міністрів України, у сфері будівництва та реконструкції (модернізації) спортивної, транспортної, медичної, туристичної та телекомунікаційної інфраструктури, в тому числі об’єктах, пов’язаних з підготовкою та проведенням фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Зазначені роботи покликані створити додаткові робочі місця в умовах боротьби із наслідками світової фінансової кризи та підвищити матеріальний добробут громадян.

З метою підвищення у безробітних мотивації до праці, у Законі передбачено запровадження допомоги по безробіттю за умови готовності особи до участі в загальнодержавних оплачуваних громадських роботах, якщо така робота є для неї підходящою.

Законом передбачається віднесення до зайнятого населення членів особистого селянського господарства, робота яких у цьому господарстві є основною.

Усі ці зміни сприятимуть наповненню бюджету Фонду і можливості надання послуг щодо активної зайнятості населення.

Юрій Фущич дав вичерпні відповіді на цілий ряд запитань представників засобів масової інформації, зокрема і стосовно впливу антикризового закону на сферу зайнятості, і як в умовах кризи людина має захищати свої права, якою є ситуація на ринку праці у гірських районах краю, який відсоток безробітних з вищою освітою, про навантаження на одне робоче місце в межах області та в окремих районах зокрема та ін.

Ольга Синкулич,
заступник начальника відділу організаційної роботи
та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю
обласного центру зайнятості  

11 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, зайнятість, ринок праці, безробітні

НОВИНИ: Соціо

14:23
У Барвінку під Ужгородом волонтери будували вольєри для безпритульних тварин
13:48
Держстат порахував, скільки закарпатців користуються інтернетом і телебаченням
13:10
У мисливських угіддях Закарпаття триває облік чисельності диких тварин
01:53
Закарпатських реабілітологів навчатимуть на семінарі в Чехії
19:08
/ 13
Звільнено третього члена "лісової мафії" Мурги - директора ДП "Ужгородське ЛГ" Василя Кия (ДОКУМЕНТ)
16:39
/ 7
На Закарпаття приїде заступник міністра освіти і науки України
15:06
/ 2
Ігри ІІ туру Закарпатської ліги КВН пройдуть в Ужгороді 6 та 13 березня
14:56
На черговому засіданні виконкому в Ужгороді поговорять про тарифи на послуги з поховання та на платні медичні послуги у пологовому
12:06
Закарпатські пластуни провели 20-ий лижний табір "ФЕСТ"
16:58
/ 1
В автівці угорки, що перетинала кордон на Закарпатті, знайшли 225 пачок сигарет
16:46
/ 1
При в'їзді в Україну на Закарпатті у водія мікроавтобуса вилучили 180 л кокосового молока
16:32
Торік на ділянці Мукачівського прикордонного загону затримали 48 нелегалів і вилучили 33, 5 кг наркотиків
16:28
У Тячеві з вини нетверезого водія зіткнулися два ВАЗи
13:32
На Виноградівщині розпочалася операція "Первоцвіт -2020"
13:26
Ужгородський університет отримав у 2020 році збільшене на 21,9 млн грн фінансування
12:36
Зимовий карантин в Ужгороді жодним чином не позначиться на інтенсивності роботи учнів
10:38
/ 1
Як зміниться проєкт перспективного плану формування територій громад Закарпатської області
09:29
/ 1
В Ужгороді відбулося громадське вшанування пам'яті героїв Небесної Сотні
09:21
В Ужгороді презентували видання відомих дослідників
03:24
/ 1
Основні загрози для тварин Закарпаття становлять вірус африканської чуми свиней, високопатогенний грип птиці та сказ
02:14
У Барбові на Мукачівщині селяни протестували проти бездоріжжя
01:30
/ 8
Вслід за Мургою, попри незгоду Рахівської РДА, звільнено директора ДП "Великобичківське ЛМГ" Юрія Сойму (ДОКУМЕНТ)
18:18
/ 8
Завдяки громадськості влада Ужгорода звернулася до правоохоронців через зрізані у Боздоському парку дерева
18:11
/ 3
У Берегові готуються до 17-го Міжнародного фестивалю вина
18:07
Форум активних громадян проходить сьогодні в Ужгороді
» Всі новини