Статтею 67 Конституції встановлено, що кожен громадянин зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом, та щорічно подавати до податкових інспекцій за місцем свого проживання декларацію про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому Законом.
Відповідно до вимог Закону України від 22 травня 2003 року №889-ІУ "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі – Закон) річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) подається платником податку, який:
а) зобов’язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону;
б) має право подати таку декларацію для отримання податкового кредиту.
Якщо окремі види оподатковуваних доходів не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію.
Платник податку, що отримує доходи, нараховані особою, яка не є податковим агентом, зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію.
При цьому слід зазначити, що особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
Для цілей цього Закону обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, зобов’язаних подавати звітність з цього податку у встановленому порядку (п.18.2 ст.18 Закону).
Обов’язкове подання декларації передбачено для громадян, які одержували в 2008 році доходи від нерезидентів (іноземні доходи); від здійснення операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, корпоративних прав і інше); нецільову благодійну допомогу від благодійника-фізичної особи в розмірі, який сукупно перевищив 890 грн. за рік (якщо громадянин не має права на отримання податкової соціальної пільги).
Крім того, обов’язкове подання декларації передбачено для громадян, які одержали в минулому році доходи від надання майна в оренду фізичним особам; у вигляді виграшу в ігрових закладах; від фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності; інші доходи, з яких протягом 2008 року податок не утримувався.
Річна податкова декларація подається до державної податкової інспекції за місцем проживання громадянина до 1 квітня 2009 року. Громадянин, який подає річну податкову декларацію, має право безпосередньо в податковій інспекції за місцем проживання отримати безкоштовно бланк декларації і консультаційну допомогу фахівців з її заповнення.
Особливо слід звернути увагу тих громадян, котрі протягом 2008 року, зокрема, сплачували за навчання, страхування себе або членів своєї сім’ї, відсотки за іпотечним кредитом, сплачували внески у недержавні пенсійні фонди, перераховували кошти у вигляді пожертвувань або благодійних внесків, за усиновлення дітей, сплачували вартість штучного запліднення. Такі громадяни Законом можуть реалізувати право на податковий кредит з метою отримання повернення частини сплаченого протягом 2008 року в бюджет податку з доходів, подавши декларацію про доходи за 2008 рік.
Декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою таким платником податку здійснювати таке заповнення.
Згідно із Законом платник податку до 1 березня 2009 року може звернутися із запитом до відповідного органу державної податкової служби з проханням заповнити річну податкову декларацію, а податковий орган зобов’язаний надати безоплатні послуги із такого заповнення. Відмова посадової (службової) особи органу податкової служби надати зазначені послуги звільняє платника податку від будь-якої відповідальності за неповне або невірне заповнення декларації.
Отже, заздалегідь задекларуйте отримані у 2008 році доходи.
Відділ масово – роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Закарпатській області