До 20 лютого постраждалим костринцям мають збудувати водогін і виплатити компенсацію

Хід ліквідації наслідків аварії на продуктопроводі, що сталася 17 січня ц. р. в с. Кострино Великоберезнянського району, залишається на особливому контролі голови Закарпатської обласної державної адміністрації.

Як уже повідомлялось, близько 17 години 17 січня через розгерметизацію магістрального продуктопроводу акціонерної компанії «Транснафто-продукт» стався витік понад 78 кубометрів дизпалива. В результаті нафтопродуктами було підтоплено два будинки, забруднено 120 дворогосподарств селян, 38 колодязів та понад 3 гектари сільгоспугідь.  Як тільки на центральний пункт ДП «ПрикарпатЗахідтранс», що в Дубриничах, надійшов сигнал про зниження тиску в трубі, на місце виїхала аварійна бригада (однак підприємство не повною мірою задіяло весь наявний ресурс). О 17.35 в селі вже працював і караул Великоберезнянського райвідділу МНС України в Закарпатській області. Тому викликає, м’яко кажучи, здивування інформація прес-служби Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової, в якій, зокрема, йдеться про те, що роботи по збиранню дизпалива розпочалися лише через чотири години після витоку. Не відповідають дійсності й інші висловлювання, подані прес-службою.  Тому нижче наводимо інформацію про ситуацію, що склалася в с. Кострино.

Вже в перші години після надзвичайної ситуації було створено штаб з ліквідації аварії, намічено план першочергових заходів. Наступного дня відбулось засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка визнала аварію надзвичайною ситуацією місцевого рівня, винесла рішення про призупинення експлуатації продуктопроводу. Всі зусилля зосередили на збиранні дизпалива та будівництві споруд для водоперехоплення забруднюючих речовин – щоб уникнути їх потрапляння в потічки, а відтак і в річку Уж.

Станом на понеділок, 2 лютого, завершено очистку водовідвідних канав, по яких стікало дизпаливо. Знято понад 3 тисячі кубометрів забрудненого ґрунту та снігу і вивезено у безпечні, спеціально відведені місця. Всю забруднену територію обробляли спеціальним абсорбентом, який нейтралізував дизпаливо. Безперервний моніторинг, який проводять Державна екологічна інспекція, облводгосп, обласна санепідстанція, підтверджує, що вжиті заходи дали позитивний результат: вміст нафтопродуктів у р. Уж не перевищує допустимі концентрації. Така ж інформація надходить і від водників Словаччини та Угорщини, які проводять спільний з Україною моніторинг в рамках угод про співробітництво на прикордонних водах.
Вже на другий-третій день після аварії створена сільрадою комісія обстежила 206 дворогосподарств, складено 99 актів, в яких зафіксовані завдані селянам збитки. Минулої п’ятниці було повторно обстежено постраждалі обійстя за участю страхової компанії.

Зараз завдання № 1 – збудувати в селі водопровід і відшкодувати постраждалим завдану шкоду.
Щоб забезпечити водопостачання постраждалої частини села (і навіть далі), необхідно збудувати близько 4 км водогону. Роботи ускладнюються через те, що мережі треба прокладати у скельних породах та через річку. Водозабір буде здійснюватись із джерела в горах. В селі через кожні 50 м обладнають водяні колонки. Роботи проводить спеціалізована будівельна організація – ВАТ «ПМК-78» разом з ДП «ПрикарпатЗахідтранс», і мають їх завершити до 20 лютого цього року. Вже прокопано 250 метрів, закуплено частину матеріалів. Оплатить роботи – ДП «ПрикарпатЗахідтранс». Відповідний гарантійний лист підписав його директор.

Таким же гарантійним листом компанія зобов’язується теж до 20 лютого відшкодувати збитки. Державною екологічною інспекцією нараховано 123 тисячі гривень збитків за забруднення земель. Кошти виплачуватиме Закарпатська філія страхової компанії «Княжа», в якій і був застрахований продуктопровід. Прийнято рішення, що два будинки, які найбільше постраждали, будуть капітально відремонтовані теж за кошти страхової компанії, згідно із розробленою проектно-кошторисною документацією.

Що стосується надання медичної допомоги селянам, що проживають в зоні забруднення. З перших днів аварії в селі працювала бригада обласних медиків. Зараз щодня вже місцеві медичні працівники проводять щоденний подвірний обхід – під наглядом 220 чоловік. Особлива увага – хворим, що перебувають на диспансерному обліку. Наразі будь-яких клінічних проявів наслідків аварії у місцевих мешканців не зафіксовано. Всіх мешканців села було забезпечено необхідними превентивними медикаментами. В перші дні постраждалим було запропоновано проживання на місцевій турбазі, однак люди відмовились покидати домівки. Вирішується питання про оздоровлення дітей в спеціалізованих санаторіях «Малятко» (Ужгородський район) та «Човен» (Свалявський район).

Наразі Рівненський експертно-технічний центр при Держгіпромнагляді України проводить експертизу, і до кінця тижня фахівці повинні надати висновки щодо причин аварії. Минулого тижня за рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було дано дозвіл ДП “ПрикарпатЗахідтранс” на відновлення експлуатації ділянки магістрального продуктопроводу, що проходить територією області. Також компанія має провести утилізацію зібраних залишків нафтопродуктів. До кінця квітня ДП “ПрикарпатЗахідтранс” зобов’язана завершити повну діагностику ділянки продуктопроводу по всій території Закарпатської області для визначення його стану та можливості подальшої експлуатації.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
02 лютого 2009р.

Теги:

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини