Концепція ЗТШ розроблялась як рамковий документ розвитку так званого «свідомого туризму» із збереженням природних, ландшафтних, історико-культурних особливостей краю, який би також сприяв підвищенню добробуту місцевих громад через їх активну участь у процесах розвитку сільського або зеленого туризму, народних промислів, соціального підприємництва.
Вже упродовж 2005-2006 років завдяки проекту було облаштовано 75 км маршруту на території Рахівського району, а також цього року за підтримки фонду Євразія промарковано понад 30 км ЗТШ на території Воловецького району.
Давши поштовх для розвитку одного з головних напрямків туристичної галузі області, проект закликав зацікавлені організації до активної участі у вдосконаленні та утриманні Закарпатського Туристичного Шляху. Минулого тижня в Ужгороді відбулася зустріч закарпатських фахівців лісогосподарської та туристичної галузей, управлінців, представників відповідних організацій із Львівщини та Івано-Франківщини, які обговорювали подальшу долю ЗТШ і радилися, які механізми найкраще застосувати, аби позитивні починання переросли у справді потужний та довготривалий проект.
Наталія Волошина, менеджер сектору соціального розвитку проекту FORZA представила учасникам передумови та основні результати по ЗТШ, а також поінформувала про механізми координації сфери активного туризму в Польщі та Швейцарії. У Польщі, зокрема, діє потужне Польське туристично-краєзнавче товариство, яке налічує близько 70 тис.членів, володіє мережею туристичних притулків і опікується туристичними шляхами.
Представник фундації “Карпатські стежки” з Івано-Франківщини Василь Гутиряк поділився досвідом розроблення туристичних маршрутів у своєму регіону. Ще у 2001 році він віднайшов Східно-Карпатський туристичний шлях і почав працювати над концепцією його відновлення. Чотири роки пішло на впорядкування 10 км туристичних стежок, фактично, як каже Василь Гутиряк без підтримки влади: на вибиті кошти вдалося придбати 2 бензопили, якими й чистили самотужки лісові шляхи.
Окрім обговорення нинішнього стану сучасних туристичних шляхів, й зокрема перспектив ЗТШ, учасники працювали у робочих групах, результатом обговорень у яких стали запропоновані пропозиції щодо ефективного механізму інституційного забезпечення розвитку та утримання ЗТШ, а також наступних кроків з реалізації міні-проектів у контексті Закарпатського Туристичного Шляху.
Дехто з фахівців бачить координатором цього потужного проекту владу, інші—громадські організації. Була пропозиція також передати повноваження організовувати роботу по ЗТШ групі зацікавлених осіб. За словами, Наталії Волошиної, на 7 листопада призначена нова зустріч фахівців, вже у більш вузькому колі ( Закарпатська ОДА, Закарпатський центр розвитку зеленого туризму, ГО «Екосфера», ГО «Тур’євроцентр», «Європейський дім» ті інші), які вивчивши вироблені на зустрічі пропозиції, остаточно вирішать, як надалі координувати розвиток ЗТШ та утримувати туристичні стежки.
02 листопада 2006р.
Теги: