Закарпатець Йосип Папп малює, працює за комп'ютером і грає в шашки... ногами

Малювати, затиснувши графічний олівець між пальцями правої ноги, або натискати на комп'ютерну «мишку» великим пальцем ноги, чи пересувати шашки по дошці п'ятою - не є чимось незвичним для 21-річного Йосипа Паппа із села Ключарки Мукачівського району. Хлопець не може користуватися руками через хворобу, зате вміло використовує для цього ноги.

Закарпатець Йосип Папп малює, працює за комп'ютером і грає в шашки... ногами

Йосип живе з матір'ю, бабусею та дідусем. Його улюблені заняття - читання пізнавальних книг просвіті Всесвіт, історичні телепередачі, гра у шашки, малювання та робота за комп'ютером. І все це він робить за допомогою ніг.

Йосип - перша дитина Марії і Йосипа Паппів. Народився хлопчик у 1987 році хоч і передчасно на три тижні, зате виглядав цілком здоровою дитиною. Дивну поведінку батьки помітили через місяць, коли Йосипа виписали додому: дитина незвично стискала кулачки і притискала руки до грудей, зіниці очей западали. Хоча у картці новонародженого нічого особливого не відзначалося, та й лікарі ні про що не попереджали, батьки поспішили з дитиною до медиків.

«Поки син знаходився у відділенні для недоношених немовлят - поводився, які всі діти. Як тільки нас відпустили додому, його почало паралізувати. Лікарі припускали, що у Йосипа - дитячий церебральний параліч (ДЦП). Але у приватній розмові лікар, яка приймала пологи, випадково прохопилася, що від одномісячного сина взяли пункцію. Оскільки він народився недоношеним, вирішили перевірити, чи здоровий. Певно, процедура не вдалася і в Йосипа спаралізувало руки. Пізніше та лікарка виїхала на постійне місце проживання до Німеччини», -пригадує мама хлопця Марія Імрівна.

Самостійно сидіти Йосип почав у неповний рік, а ходити - у три роки. Тоді ж родину покинув батько Йосипа: чоловік не міг змиритися з долею сина. Марія дуже багато їздила із хлопчиком по різних інститутах, лікарнях, санаторіях. Після чергового лікування в одеському санаторії Йосип почав робити перші кроки.

«Незважаючи на хворобу, син завжди посміхався: був у дитинстві дуже життєрадісним. Ніколи не вередував, у спілкуванні був як дорослий», - каже жінка.

Коли хлопчикувиповнилося сім років, Марія написала заяву до школи і щодня до хлоп-ця приходили вчителі. Йосип вивчив удома математику, українську мову, зарубіжну та українську літературу, фізику,
геометрію, інші шкільні предмети. За одинадцять років пройшов увесь курс середньої освіти. Але атестат про закінчення школи хлопцю не видали, бо через ваду рук він не може писати.

Коли трішки підріс, щоб послужитися собі, Йосип почав використовувати ноги. Спочатку гортав пальцями ніг сторінки книг, потім навчився тримати в пальцях олівець, ручку, пересував шашки по дошці, потирав ногами очі, обличчя. Пізніше так звик, що спробував не тільки тримати ногою олівець, але й малювати ним. В більшості хлопець малює графічним, а інколи й кольоровими олівцями.

«Сину подобається зображати тварин, казкових героїв, квіти. Недавно намалював Мукачівський замок. Малює не щодня, а лише тоді, коли
приходить натхнення. Зображаєте, що бачитьпо телевізору, у книгах. Адже Йосип обожнює дивитися телепередачі протваринний і рослинний світ, космос, любить читати книги на такужтематику, а також Біблію», - каже мама Йосипа.

Ще хлопцеві подобається гратиушашки. З усіх його знайомих і друзів ще ніхто не зміг його обіграти. А нещодавно Йосип прочитав оголошення, що в Мукачеві проводяться змагання по шашках і попросився туди.
«Коли сів грати, то обіграв трьох знавців шашок», - радіє за сина Марія Імрівна.

Розмовляє хлопець важко. Через параліч його горло часто стискають спазми, западають на хребті диски. А це -невиліковний процес, який затруднює рух, ускладнює здоров'я. Єдиний порятунок - спеціальна медична дошка, яка буде видовжувати хребет юнака. Але вона поки, на жаль, не по кишені для мами Йосипа.

Минулого року Марія Імрівна придбала в кредит для сина комп'ютер. Йосип навчився не тільки друкувати текст, але й встановлювати програми, усувати недоліки. Сама ж Марія Імрівна звільнилася з роботи, щоб доглядати за сином. Від держави отримує за це... 10 гривень, син одержує інвалідну пенсію в 700 гривень. Рятує сім'юте, щоживугьусе-лі і мають змогу вирощувати для себе овочі і фрукти, тримають порося та козу. Дещо допомагають батьки-пенсіо-нери Марії.

Йосип каже, що має багато мрій. Одна з найбільших - по-трапити в паралімпійську збірну України з футболу.

Настя Федина
15 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

22:31
/ 1
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
» Всі новини