Вертоліт з Ужгорода знайшли ...в Афганістані

Мабуть, всі знають про те, що в обласному центрі Закарпаття місті Ужгороді діє аеропорт, звідки в різні куточки літають пасажирські літаки. Але не всім відомо про те, що тут дислоковане державне авіаційне підприємство «Карпати-Авіа» МНС України, яке входило до Ужгородського об'єднаного авіазагону.

Вертоліт з Ужгорода знайшли ...в Афганістані

Воно було єдиним у Західному регіоні України. Ще за Радянського Союзу підприємство мало 47 вертольотів. Воно несло чергування з пошуку та рятування, а також виконувало польоти по обслуговуванню газопроводів, про-дуктопроводів і ліквідації наслідків техногенних катастроф, здійснювало лісоохорону в Чорнобильській зоні відчуження. Кількість вертольотів з роками все зменшувалася й зменшувалася. Однак, якщо по Україні такі фірми були повністю зруйновані, то в Ужгороді її зберегли до цього часу. Правда, директори, які приходили з вулиці, робили все, щоб набити свої власні кишені, зовсім не дбаючи про долю інших працівників. Та як би там не було, 26 листопада цього року ДАП «Карпати-Авіа» виповнилося 63 роки.

Правда, ця дата для колективу вертольотчиків аж ніяк святковою не стала. Бо, як розповіли спеціалісти-ветерани підприємства, все йде до того, що й воно буде закрите. Правда, не з їхньої вини, а з вини генерального директора Гарагонича Гаврила Олеговича.
У те, що далі почув журналіст із уст небайдужих до долі ДАП людей, важко повірити. Але що це справді так - сумнівів не викликає.

У чому ж суть несвяткового настрою вертольотчиків? Згідно з наказом Державіаадміністрації № 649 від 19.09.2008 року, постійною комісією з питань сертифікації експлуатантів у зв'язку з невиконанням ДАП «Карпати-Авіа» вимог чинного законодавства України та діючих у відповідності з ним нормативно-правових актів, що регулюють діяльність цивільної авіації, було призупинено дію сертифіката експлуатанта - згаданого підприємства №071 від 2.08.2008 року.
Що ж такого не виконало ДАП «Карпати-Авіа», що з ним так суворо поступили? Мої співрозмовники розповіли, що в серпні 2008 року їхнє підприємство здало в оренду малому приватному підприємству «Гелі-Пет» вертоліт МІ-8 URCEI. Останнє ж передало його іншому підприємству, назва якого не розголошується. Все це - без відома колективу й погодження з Державіаадміністрацією. Результат - зданий в оренду вертоліт опинився в - Афганістані в зоні бойових дій, де й літає з номерними знаками ДАП «Карпати-Авіа». А простіше кажучи, його викрали з України! Й у ви-
падку, якщо машину зіб'ють з наркотиками, іншими забороненими вантажами,відповідати доведеться саме тому підприємству, за яким вона закріплена. А найголовніше, дозволів на роботу ДАП не отримає до того часу, поки вивезений незаконним шляхом за кордон гвинток-рил не повернеться в Україну. В те, що саме так і станеться, люди не вірять. Тому мають підставу боятися, що понад 30 працівників ДАП «Карпати-Авіа» залишаться без роботи. Саме з цієї причини й забили на сполох після того, як 5 місяців тому заступник директора Державіаадміністрації з державної безпеки їздив до Афганістану й там виявив робочий вертоліт з ужгородськими номерами.

Звичайно, своїм ходом згаданий гвинтокрил не міг потрапити в Афганістан. За інформацією, його шлях з Ужгорода проліг до Кривого Рогу. Там на МІ-8 виготовили фіктивні документи, як на запчастини для вертольотів, і вантажним літаком відправили за кордон. Куди саме - невідомо. Але в кінцевому результаті він опинився в зоні бойових дій, де й його експлуатують, заробляючи шалені «бабки». Зі слів моїх співрозмовників, згідно з угодою, вертоліт зданий в оренду за явно заниженою ціною - 2 тисячі гривень за годину при гарантії 40 годин в місяць. За кордоном за оренду вертольота МІ - 8 можна отримати в десятки разів більше. Поки що у ДАП «Карпати-Авіа» не надійшло ні копійки, бо вся оборудка законно не оформлена. Люди заявили, що їхню гвинтокрилу машину просто вкрали, й за цим стоять впливові люди. Зароблених же в зоні бойових дій «зелених» вистачає, аби поділити з ким потрібно й робити вигляд, що нічого серйозного не сталося.
Вертольотчики сказали, що при здачі повітряного судна в оренду, генеральним директором підприємства Гарагоничем Гаврилом Олеговичем були порушені нормативні документи цивільної авіації, а саме:

- договір з приватним малим підприємством «Гелі-Пет» про здачу в оренду вертольота не був завізований провідними спеціалістами й колектив про його існування не знав;

- вертоліт був зданий в оренду й опинився в зоні бойових дій без погодження з Державіаадміністрацією та керівництвом МНС України;

- згідно з Правилами сертифікації експлуатантів, категорично заборонено здавати в оренду повітряні судна підприємствам, які не мають сертифіката експлу-атанта й не мають права здійснювати авіаційні роботи, технічне обслуговування й авіаційну безпеку останніх (приватна фірма «Гелі-Пет» таких дозволів немає);

- були грубо порушені щоквартальні накази Державіаадміністрації щодо заборони виконання польотів українських повітряних суден в зонах бойових дій.

За згаданими вище фактами грубих порушень авіаційних правил, прокуратурою області було відкрито кримінальну справу. Та чомусь, дивуються спеціалісти-ветерани ДАП «Карпати-Авіа», генеральний директор пан Гарагонич на час ведення слідства не відсторонений від виконання своїх обов'язків. Кожен день він, ніби нічого й не сталося, приходить на підприємство. Мало того, навіть літає в Київ, у МНС, для вирішення виробничих питань. Правда, колективу нічого не відомо про те, які конкретні заходи для виходу з кризової ситуації ДАП вживаються й чи вживаються взагалі. Та, зважаючи на те, яку важливу місію виконувало «Карпати-Авіа», люди не можуть допустити до його розвалу. Бо тоді нікому буде виконувати рятувальні роботи у випадку техногенних катастроф. А що вони в Західному регіоні України гості, хоч і непрошені, та, на жаль, часті, й говорити зайве. Одні паводки й повені чого коштують. А безпека лісів? Без вертольотів ДАП «Карпати-Авіа» тут аж ніяк не обійтися!

Мої співрозмовники розповіли, що мали намір офіційно повідомити про ситуацію на своєму підприємстві голову ОДА Гаваші О.О. Та один з його заступників дав зрозуміти, що в адміністрації про неї знають і вживають заходів, аби її виправити. На що працівники ДАП «Карпати-Авіа» щиро сподіваються. Редакція нашої газети бере справу про незаконно вивезений в Афганістан МІ-8 під свій контроль, зобов'язуючись повідомляти читачів про хід її розвитку. Заодно нагадує, що готова надати можливість висловитись на її сторінках і супротивній стороні.

Надія Тихенька, "Правозахист"
08 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

Магнат 2008-12-07 / 11:00:00
Адмін - вибачте за помилку!

Магнат 2008-12-07 / 10:55:00
Чоловіче, в тебе з головою щось не те! Закарпатська область є дотаційною і була такою останні 100 років. Малоземелля, відсутність промисловості і тд. унеможливлюють забезпечення соціальних програм та належного економічного розвитку. На жаль! За останній роки змінилася геополітична ситуація в світі і це доводить світова криза. великі, заможні держави старої Європи обєднуються навколо спільної валюти та кооперують свої економіки. Ти порівнюєш Люксембург, де устрій складався століттями із Закарпаттям, як хрен з пальцем. Китайські філософи стверджують, що немає нічого страшнішого для пересічного громадянина, як жити в часи політичних змін та революцій. Навіть, якщо теоритично Закарпаття відєднається від України. то нормальне життя в пудкарпатській Русі за умов нинішніх потенціалів можна буде наладити років через пятдесят. тобто, навіть наші з тобою діти не зможуть насолодитися всіма "прелєстями" цьої суверенної держави. Тепер скажи: воно тобі треба?

НОВИНИ: Кримінал

03:53
На Виноградівщині затримали за кермом п'яного депутата райради, який мав перебувати на чергуванні в медзакладі
18:52
/ 3
Скеровано до суду обвинувальний акт стосовно ще одного члена ДВК з 69 округу, яка незаконно видала бюлетені для голосування
17:54
/ 2
На Мукачівщині затримали двох чоловіків, що впродовж тижня викрадали металеві листи з куполів храму
12:17
/ 6
В Ужгороді вночі затримали двох чоловіків, що вивезли на бричці з новобудови 15 мішків цементу
10:02
/ 2
У Виноградові під час продажу метамфетаміну затримано 25-річного містянина
18:06
/ 1
На Великоберезнянщині передали до суду справу чоловіка, що облив односельця паливом і підпалив
16:41
/ 1
На Перечинщині погоджено підозру молодику, через якого вигоріло близько пів гектара лісу
13:26
У пасажира VW в Іршаві вилучили зіп-пакети з метамфетаміном та марихуаною
00:25
Убивцю, що застрелив 18-річного юнака з Мукачівщини, досі не знайшли
19:30
/ 5
На Закарпатті в ProZorro тендери на держзакупівлі вигравали наперед визначені фірми
16:24
/ 2
На КПП "Тиса" на Закарпатті затримали водія, котрий під час конфлікту з водієм вантажівки стріляв у повітря
13:32
/ 2
На Виноградівщині виявили 3 га насаджень конопель
10:58
На Міжгірщині знешкодили групу крадіїв, до якої входив неповнолітній
07:42
/ 36
Пересоляк, Лунченко, Богаш. Блогер розповів, хто і що стоїть за недавнім "бунтом контрабандистів" на КПП "Тиса" (ДОКУМЕНТИ)
01:16
На Закарпатті затримали причетного до смерті рахівця, який намагався втекти за кордон
23:28
На Мукачівщині Skoda влетіла в дерево
18:47
На Виноградівщині затверджено обвинувальний акт чоловіку, що погрожував, а потім і стріляв із рушниці у бік двох хлопців
15:27
/ 1
На Закарпатті біля кордону затримали підозрюваного у вбивстві, котрий із їжею, пивом і сигаретами "йшов на побачення"
13:46
На Воловеччині виявили незаконні рубки: поліція відкрила провадження, а причетна особа досі не відсторонена – правозахисник
13:38
У Мукачево на подвір’ї чоловіка знайшли кущі конопель, а в коробці з-під взуття – марихуану
12:02
В Ужгороді патрульні розшукали неповнолітніх, що викрали самокати й каталися містом
18:13
Дві автівки, котрі намагалися із порушеннями імпортувати з Великобританії, залишилися на митниці на Закарпатті
18:08
/ 1
На Закарпатті затверджено обвинувальний акт ліснику, який вимагав хабар за відпуск деревини дуба
17:59
/ 3
У Берегові серед білого дня ніде непрацююча мукачівка вирвала з рук 74-річної жінки сумку і втекла
16:12
/ 8
Під час обшуків у Виноградові на складі місцевого контрабандиста знайшли ящики й мішки з підготовленим до відправки бурштином
» Всі новини