Забруднене повітря в Ужгороді: проблеми окреслено, залишилося їх вирішувати

Громадські слухання щодо фактичного стану забруднення атмосферного повітря в Ужгороді два тижні тому наша газета не просто анонсувала, а й детально описувала суть проблем, які мали обговорюватися. Цього вівторка запланований захід відбувся. Щоб не повторюватися, не вдаватимемося у подробиці виступів, просто зупинимося на висновках, яких дійшли присутні.

Забруднене повітря в Ужгороді: проблеми окреслено, залишилося їх вирішувати

Нагадаємо, що ініціаторами слухань виступили управління інноваційних впровадженьУжгородської міської ради, Закарпатська організація Всеукраїнської екологічної ліги ЗРВ АМУ та РМЕО “Екосфера”. Небайдужими до теми, незважаючи на холод у залі, виявилися заступники міського голови, міські депутати, представники різних підрозділів міськради та громадських органі-зацій, науковці, медики, метеорологи тощо. Саме обговорення було доволі жвавим і дискусійним. На самому початку нашому ворогу № 1 — машинам, що працюють на газу й продукують формальдегід, — висунули альтернативу: теплові електростанції, зокрема сусідньої Словаччини. Утім, згодом виступаючі кваліфіковано реабілітували їх — формальдегід у значних концентраціях утворюється тільки внаслідок згорання метану під високим тиском, себто у двигунах внутрішнього згорання, а побутові газові плити, котли автономного опалення і т. д. з цієї точки зору є безпечними. Власне, за підсумками усіх доповідей та реплік Олег Лукша, виконавчий директор ЗРВ АМУ, зробив висновок, що забруднення повітря замикається на дуже широке коло проблем. Він окреслив пункти, на яких треба акцентувати й наразі зафіксувати їх як даність. Зокрема це:

• особливість географічного положення Ужгорода, через яку 70% днів у році в нас повний штиль, а відтак забруднені повітряні маси не видуваються;

• факт зростання кількості автівок та викидів в атмосферу, особливо формальдегіду;

• недостатньо якісні дороги;

• недосконалі транспортні схеми;

• збільшення кількості автомобілів, що працюють на газу;

• зменшення площ зелених зон (відповідно їх треба збільшувати);

• практично повна відсутність умов для пересування велосипедами;

• недостатнє вивчення екологічних проблем;

• необхідність нормативних актів, котрі обмежували б експлуатацію автівок без каталізаторів, що доспалюють викиди, і контроль за справністю цих приладів;

• існує потреба додаткових вимірювань забруднень — і від автомашин, і від інших джерел;

• тривожний факт: в Ужгороді рівень онкозахворювань вищий, ніж загалом по області, що може бути пов’язано з якістю повітря;

• потрібні альтернативні підходи до вирішення транспортних проблем (велосипеди, електромобілі і т. д.).

Словом, громадські слухання поставили діагноз, після чого, сподіваємося, хворобу лікувати буде легше. А щоб справа посувалася успішніше, Ужгородській міській раді рекомендували створити міжгалузеву експертно-координаційну раду з питань екології з широким колом повноважень отримання інформації, моніторингу і правом надання рекомендацій. До цієї ради увійшли усі, хто сидів у президії (а це професор Василь Гомонай, нач. лабораторії СЗА, Василь Лобко, заступник головного лікаря онкодиспансеру Любов Жолудєва, заступник головного лікаря міської СЕС Володимир Орел, голова РМЕО “Екосфера” Оксана Стан-кевич й Олег Лукша), та бажаючі з залу.

До речі, ужгородцям пообіцяли проводити цілий ряд громадських слухань, а одне із найближчих має присвячуватися зеленим насадженням у місті.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”
03 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

18:25
/ 2
Сибіга показав "сліпим угорським урядовцям", як дрон-розвідник вторгся на територію Закарпаття
01:37
/ 3
Над Закарпаттям літав дрон з Угорщини
10:02
/ 1
Під час пожежі в Ужгородській лікарні загинув пацієнт Фото новина
10:28
/ 7
На військових навчаннях помер мобілізований ужгородець, який страждав цукровим діабетом Фото новина
16:02
У Виноградові затримали чоловіка, який з ножем напав на 77-річну жінку та намагався її зґвалтувати
09:03
/ 1
У моторошній ДТП в Чехії загинули троє закарпатців, ще один у реанімації Фото новина
14:19
/ 4
В Ужгороді 24-річний чоловік влаштував стрілянину на пошті під час сварки Фото новина
11:50
У Мукачеві та Павшині рятувальники ліквідували дві пожежі
18:32
/ 6
В Ужгороді у гуртожитку знайшли мертвим 20-річного студента Фото новина
11:36
/ 5
На Закарпатті школяр готував кривавий напад на однокласників у прямому ефірі Фото новина
12:01
/ 2
Закарпатські прикордонники знайшли у горах людські рештки Фото новина
07:06
/ 16
Росіяни вдарили ракетами по американському підприємству в Мукачеві: містян просять закрити вікна і не виходити на вулицю Фото новина
07:29
Рух на Солотвино після сходження з рейок вагонів потяга відновлять в неділю
17:37
У Хусті автомобіль насмерть збив велосипедистку Фото новина
16:35
На Міжгірщині судитимуть чоловіка, який зарізав власного сина Фото новина
13:25
На Закарпатті помер підліток, який підірвався на гранаті Фото новина
14:17
/ 8
На Закарпатті під час несення служби застрелився прикордонник
17:29
На Закарпатті іноземець зірвався на авто у прірву Фото новина
10:17
На Іршавщині знайшли мертвим чоловіка, який зник майже два тижні тому
15:00
/ 1
На Мукачівщині 16-річний хлопець підірвався на гранаті Фото новина
18:55
Унаслідок російського удару по залізничному вокзалу в Сумах: пошкоджено потяг "Харків – Ужгород"
13:30
В Ужгороді біля СТО загорівся автомобіль: водій не встиг доїхати до майстра Фото новина
09:20
Жінку в стані глибокої коми знайшли в лісі на Закарпатті Фото новина
11:23
/ 1
На Рахівщині у річці знайшли тіло чоловіка
13:36
У Рахові двоє підлітків розбилися на мотоциклі: пасажир у реанімації Фото новина
» Всі новини