Оцінюючи результати роботи з усиновлення, проведеної у 2008 році, Президент назвав найбільш значимим досягненням привернення суспільної уваги до проблем дітей і особливо дітей без опіки. Віктор Ющенко констатував, що в українському суспільстві формується нова культура усиновлення, ставлення до цієї теми змінюється, хоча ще донедавна вона замовчувалася. Підтвердженням цьому є дані опитувань, які свідчать, що в Україні майже кожна п'ята сім'я готова обмірковувати можливість усиновлення дитини. Зі свого боку, запевнив Віктор Ющенко, як Президент постійно дбатиме про захист прав українських дітей і послідовно підтримуватиме всі корисні ініціативи у цій справі. Він нагадав, що 2005 року, коли щойно розпочиналася реформа, в сімейних будинках виховувалося всього 1313 дітей, у 2006 році - 1302 дитини, у 2007 році - 2154 дитини. За 10 місяців 2008 року - 2049 дітей. Таким чином, вдалося створити новий соціальний інститут, який може захистити дитину і допомагає виховати її не в інтернаті, а в родині.
Президент нагадав, що на сьогодні кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить понад 103 тисячі, з яких 31 тисяча дітей має всі правові підстави для усиновлення. На жаль, досі переважна більшість таких дітей продовжує виховуватися в дитячих будинках та інтернатах. Говорячи про проблеми у цій сфері, Глава держави назвав усиновлення дітей старшого віку: серед дітей, усиновлених українцями, здебільшого діти до п'яти років. Відтак, діти залишаються поза увагою потенційних усиновлювачів. Президент зауважив, що необхідно створити умови, аби вони знайшли родину якщо не усиновителів, то прийомну сім'ю або дитячий сімейний будинок. Гарант висловив переконання, що і ця проблема буде вирішена спільними зусиллями влади та суспільства.
Президент повідомив, що підтримав ініціативу громадськості та Міністерства сім'ї, молоді та спорту і своїм указом оголосив в Україні День усиновлення 30 вересня, коли весь християнський світ відзначає свято Віри, Надії, Любові та їхньої Матері Софії.
***
Щодо нашої області, то в в Рік національного усиновлення в області створено 4 дитячі будинки сімейного типу та 9 прийомних сімей. Загалом же в Закарпатті вже створено 28 дитячих будинків сімейного типу і 31 прийомна сім’я. За цим показником область у лідерах у державі, – повідомила начальник служби у справах дітей облдержадміністрації, учасник Всеукраїнського форуму усиновлювачів Світлана Якімеліна. На Закарпатті із 1915 сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 1584 дитини, або ж 83 відсотки влаштовані до сімейних форм виховання. На повному державному утриманні – 16 відсотків дітей цієї категорії. У 2009 році в області планується відкрити ще три дитбудинки та 15 прийомних сімей.
Одночасно цьогоріч в області активізувався і процес усиновлення дітей. За дев’ять місяців усиновлено 47 дітей.
Начальник служби у справах дітей твердить, що держава продовжує створювати сприятливі умови для прийомних батьків.
– Для стимулювання усиновлення Глава держави подав до парламенту законопроект, згідно з яким на усиновлену дитину, незалежно від її віку, надаватиметься одноразова допомога у розмірі як при народженні дитини - 12240 гривень. Законопроект був підтриманий у парламенті. Закон набуває чинності з 1 січня 2009 року. На це планується наступного року виділити 24 мільйони гривень. Цього ж року було прийнято також не менш важливий Закон «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відтепер допомога на дітей, які виховуються під опікою, збільшується до двох прожиткових мінімумів, – каже Світлана Якімеліна.
– 2008 рік, як Рік національного усиновлення, приніс низку позитивних змін, зокрема зросла увага держави до вирішення проблем у цій сфері. Люди, які прийняли рішення усиновити дітей, отримали від Президента країни однозначну підтримку. Якщо ж у нас зростатиме кількість усиновлень, то це свідчитиме лише про одне – ми навчилися захищати своїх дітей і думаємо про майбутнє країни, – переконана Світлана Якімеліна.