Закарпаття: На часі — вирішення проблем зайнятості селян

Без розвитку села неможливо уявити собі соціально-економічні зміни в Україні. Період реформ, скорочення виробництва, зменшення попиту на робочу силу негативно позначилися на зайнятості мешканців сільської місцевості. А саме вони традиційно визначають структуру ринку праці нашої держави.

Закарпаття: На часі — вирішення проблем зайнятості селян

Упродовж січня-жовтня 2008 року соціальними послугами обласної служби зайнятості скористалося ­­­39,2 тис. безробітних, які проживають у сільській місцевості (69,5% від загальної чисельності осіб, які перебували на обліку).

Базовими центрами зайнятості працевлаштовано 17,1 тис. мешканців села (64,2% від усіх, хто отримав роботу), а на робочі місця, створені за рахунок надання дотацій роботодавцям для працевлаштування безробітних - 733 особи із сіл (60,1%) .

Однак, можливості селян отримати роботу,  особливо у гірській місцевості, є надзвичайно обмеженими. На початок листопада 2008 року роботодавці подали потребу в 119 працівниках сільського господарства. Співвідношення чисельності незайнятих громадян та вакансій на цю дату по області складало 37 осіб (торік було 38). У таких районах як Міжгірський, Виноградівський, Іршавський та Рахівський таке співвідношення для працівників сільського господарства, відповідно 240, 182, 101 та 90 осіб.

Підприємництво – один із реальних шляхів зайнятості селян. З початку року 189 осіб, які проживають у сільській місцевості, отримали одноразово виплату допомоги з безробіття для організації підприємницької діяльності. Це складає 43% у загальній кількості осіб, які вирішили започаткувати власну справу за підтримки Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Основними видами підприємництва безробітних сільської місцевості є торгівельно-посередницька діяльність, виробництво будівельних матеріалів, меблів та виробів з дерева, вирощування та реалізація сільськогосподарської продукції тощо.

Надаючи низку послуг мешканцям села служба зайнятості намагається активізувати свою співпрацю з органами влади, місцевого самоврядування та роботодавцями у соціальному захисті громадян, які опинилися без роботи, допомогти їм адаптуватися до нинішніх умов і стати конкурентоспроможними на ринку праці в Україні. Наголошується на перевагах легального оформлення трудових відносин, відповідальності соціальних партнерів за долю українського села.

Широко практикуються заходи інформаційно-консультаційної, профорієнтаційної та освітньої підготовки безробітних. Спеціалісти міськрайцентрів зайнятості для мешканців села провели 158 семінарів з розвитку підприємництва (взяло участь близько 1600 безробітних). Майбутніх підприємців з числа безробітних фахівці центрів зайнятості запрошують на консультаційні семінари – «Сільський зелений туризм засобами власних садиб як шлях самореалізації сільського населення на ринку праці». Усього було проведено 214 таких семінарів за участі 2326 осіб.

Більшість безробітних мешканців села підвищували кваліфікацію або рівень компетентності за різноманітними програмами: "Посадка лісових культур та догляд за ними", "Заготівля лікарських трав", "Добрива і родючість грунтів", "Обрізкасадових дерев та догляд за ними”, “Особливості обрізування сортових виробів винограду”, “Особливості сортування овочів”, “Особливості сортування грибів та ягід”, “Вирощування овочевих культур розсадою”.

З метою надання адресних послуг жителям села, підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці здійснюється активне залучення безробітних сільської місцевості до тематичних групових заходів, масових форм роботи, індивідуального профконсультування. Із січня до жовтня 35083 громадян із числа сільського населення охоплено профорієнтаційними послугами, з них  3559 осіб (10,1%) направлено на профнавчання, 17212 осіб (49,1%) працевлаштовано та 2540 особи (7,2%) направлено на громадські роботи. Спеціалісти районних центрів зайнятості проводять семінари „Служба зайнятості - мешканцям села”, яких з початку року було 187 (2262 учасники). За січень-жовтень проведено 62 інформаційні дні для мешканців села, яким охоплено 1474 особи.

Для молоді, яка мешкає у гірських селах, працівники служби зайнятості проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо створення власних фермерських господарств, професійного навчання, стажування на замовлення роботодавців тощо.

Обласним центром зайнятості підготовлено інформаційний буклет „Використання народних ремесел у самозайнятості”, де вміщено описи професій, професіограми (гончар, вишивальниця, виробник художніх виробів з дерева, майстер художніх виробів з лози, кушнір, коваль ручного кування), подано інформацію про художні та художньо-промислові навчальні заклади Закарпаття.


Відділ статистики, моніторингу та прогнозування
Закарпатського обласного центру зайнятості

29 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:23
Колишній голова Мукачівської РДА Едгар Токар став керівником Закарпатської обласної служби зайнятості
19:23
/ 2
На російській Курщині поліг Іван Пукіш з Сускова Полянської громади на Мукачівщині
23:31
"Укрзалізниця" призначила на 2025-й нові рейси на Закарпаття та пришвидшила вже існуючі
19:54
"Укрзалізниця" з 15 грудня запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт і пересадковий маршрут через Чоп до Братислави
15:50
/ 1
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
/ 2
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
/ 1
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
18:39
/ 1
У Мукачеві почали встановлювати різдвяну ялинку
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
» Всі новини