— Пані Наталю, координатори вашої програми часто приїжджають до Ужгорода. З чим це пов'язано?
— Ми часто їздимо по всіх містах України. Розповідаємо студентам і науковцям, як правильно подавати заявки для участі у програмі академічних обмінів. Учора, наприклад, презентували Програму у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці. Власне ця програма заснована у 1946 році і здійснюється за підтримки уряду США. В Україні вона існує з 1992 року. Це своєрідні гранти українським вченим і дослідникам на період від чотирьох до дев'яти місяців. А от студенти старших курсів, аспіранти, випускники вишів можуть отримати стипендії для здобуття магістерського ступеня в університетах США.
— Яка процедура участі у програмі?
— Цьогоріч науковці подавали аплікаційні форми до жовтня, студенти — до травня наступного року. У київському офісі ми перевіряємо правильність складання заявки. Відтак направляємо роботи рецензентам (українським і американським науковцям). Потім відбувається співбесіда, у процесі якої відбираються фіналісти цієї програми. І, нарешті, остаточне затвердження. Воно проходить у Сполучених Штатах.
— Може маєте якісь поради, як краще скласти заявку, аби не бути відрахованим?
— Найголовніше, учасник Програми повинен зосередитися на описуванні роботи. Проект має бути важливим - для університету, для організації, в якій працює науковець. І потрібно визначити реальну мету поїздки. Часто відхиляють ті заявки, які є надто об-ширними й котрі не можна буде дослідити за одну поїздку.
— Цього року багато охочих потрапити до США?
— Серед науковців - три людини на одне місце. Серед студентів - шість чоловік. Але щороку співвідношення міняється. Хоча, якщо проаналізувати минулі роки, то добре прослідковується тенденція до збільшення учасників. Можливо це пов'язано з тим, що з минулого року, крім гуманітаріїв, участь у програмі відкрита й для представників технічних спеціальностей.
— Чи багато закарпатців побувало за кордоном у рамках програми?
— Шість чоловік - і студенти, і науковці. Нещодавно зі США по вернувся викладач УжНУ Віталій Жугай. Серед учасників програми є дуже багато юристів, економістів, екологів, спеціалістів міжнародних відносин.
— Яку користь приносить участь у програмі для подальшої роботи саме українців?
— Студенти мають змогу просунутися у кар'єрі, науковці після поїздки переважно пишуть монографії, наукові роботи, захищають дисертації.