Дерев’яні храми Срібної Землі

..Закарпатське селище Ясіня розляглося в долині між Свидовецьким та Чорногорським хребтами на берегах річок Лазещина і Чорна Тиса.

Храм Вознесіння Господнього (Cmруківський) у Ясінях.
Храм Вознесіння Господнього (Cmруківський) у Ясінях.

Колись давно тут були дрімучі ліси. Тільки гірська стежинка, що вела із Придністров'я в долину Тиси, пересікала ці дикі місця.

Перша письмова згадка датується 1555 роком.

Першими поселенцями були невільники-селяни, що втікали в гори від жорстокого феодального гніту. Мешканці села активно підтримували опришківський рух, що розгорнувся в Карпатах протягом XVI-XVIII століть. Багато їх було і у військових формуваннях Олекси Довбуша, Пинті, Шугая. Після розпаду Австро-Угорської імперії селище стало столицею Гуцульської республіки. 8 листопада 1918 р. у центрі Ясіня зібралось віче, на якому було проголошено створення Української Народної Ради. Була у нової держави і своя невеличка армія та керівник - Степан КЛОЧУРАК. Гуцульська республіка робила значні спроби до об'єднання із Західноукраїнською Народною республікою і проіснувала аж до окупації краю румунськими військами (червень-липень 1919 р.). В селищі збереглось два старовинні дерев'яні храми.

Храм Вознесіння Господнього (Cmруківський)

Струківська церква є серцем та символом Ясіня. Від покоління до покоління передається серед місцевих мешканців старовинна легенда про заснування села Ясіня. Близько чотириста років тому вівчар Іван Струк із далекого села Зеленого, що в самому верхів'ї Чорного Черемошу, разом зі своєю родиною гнав через Свидовець отару овець у Мараморош-Сігет на ярмарок. Перейшовши через Татарський перевал, люди спустилися в долину Тиси. Тут на березі притоки Чорної Тиси родина вирішила заночувати. Та сталося лихо. Мандрівники були зненацька захоплені стихією - сніговий буран, якого ніхто не очікував восени, почав лютувати на повну силу. Далі йти було нерозумно, залишалося єдине: пер'ечекати негоду. Але на Струка чекало ще одне випробовування: численна зграя вовків почала оточувати отару. Чоловік зрозумів, що тут їм не вижити, тому поспіхом звів на рівній місцині огорожу з колод ясеня, зігнав туди овець, а сам повернувся додому. Аж навесні наступного року Струк, не маючи й надії, що вівці вижили, вирушив до того місця, аби поглянути, що сталося з покинутою отарою.

На свій глибокий подив пастух знайшов овець живими, та ще й з приплодом. Протягом зими вони обгризали кору ясенів. Струк зрозумів це, як віщий знак долі й вирішив тут поселитися. На старовинному гербі Ясіня зображені ясен та вівці. На місці, де ріс ясеневий ліс, були побудовані перші хати. Звідси походить назва теперішнього селища - Ясіня. Це було в тому місці, де тепер знаходиться центр селища. Там і досі уздовж головної вулиці можна побачити старі ясени.

На честь такого чуда Іван Струк збудував каплицю, на місці якої згодом з'явився дерев'яний храм. Святиня дотепер стоїть над правим берегом Чорної Тиси і названа його іменем - Струківська церква. Пагорб, на якому збудовано церкву, люди вважають святим. У храмі знаходиться ікона, де зображений Іван Струк зі своїми вівцями.

За архітектурними та художніми якостями святиня займає місце серед найдосконаліших витворів закарпатської народної архітектури. На одвірку церкви вирізано декоративну композицію з трьох хрестів і дату спорудження 1824 р. Всередині збережено чудовий іконостас. За типологічними ознаками - це одноверхий храм. Центральний зруб, квадратний у плані, завершується шатровою восьмигранною банею з декоративною маківкою. Бабинець, вівтар і бічні приділи порямокутні, завершуються двосхилими дахами. По периметру усю споруду оперізує широке опасання на випусках верхніх вінців.

Поруч із храмом розташована маленька дзвіниця, яка має 11 метрів заввишки. Переповідають, що вона була перенесена до Воз-несенської церкви в 1895 р. від знищеної пожежею церкви в північній частині селища. На верхньому одвіркові зазначено дату її спорудження - 1813 р.
Від первісного храму залишилось лише декілька ікон, можливо XVI ст. Серед них виділяється "Преображення". Типи на іконі зовсім народні, а дія відбувається на тлі реального карпатського ландшафту. Майстер ретельно намагався зобразити конкретне оточення, зокрема ландшафт, будови, одяг, дерева, квіти та трави тощо.

Дерев'яний храм Преображення Господнього

Ще однією гордістю Ясіня є дерев'яний храм Преображення Господнього, зведений у 1780 . році. Комплекс (церква та дзвіниця) розташований на східній околиця Ясіня. Святиня збудована у північно-гуцульському стилі. П'ять зрубів храму утворені перетином двох прямокутників, що у плані мають майже рівнораменний хрест. Чотири рамена вкриті двосхилими дахами з маленькими шатровими главками. Центральний зруб переходить у восьмистінний барабан, вкритий стрімким восьмисхилим шатром. Усередині нава перекрита шатровим зрубом, а інші зруби - плоским перекриттям. Храм має троє дверей. Збереглись різьблені речі 1782-1785 років. За переказами, святиню було збудовано у селі Яблуниця, що в сучасній Івано-Франківській області. А через рік церкву перевезли на санях в урочище Плитоватий.

Храми в Ясіня репрезентують гуцульську школу народної архітектури та схожі на дерев'яні святині в Коломиї та Ворохті.

Руслан Фатула
17 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини