У Закарпатській обласній лікарні відтепер лікуватимуть і стіни

Днями в очному відділенні Закарпатської обласної лікарні в Ужгороді завершується найкапітальніший в його історії ремонт.

У Закарпатській обласній лікарні відтепер лікуватимуть і стіни

Ще є приміщення в нашій обласній лікарні, де часом здається, що час зупинився. Чи десь у тривожні дні під час котроїсь з двох останніх воєн, чи, може й раніше, коли заклад тільки започаткували півтора століття тому. Це не вина, а біда і хворих, які сюди потрапляють, і медиків, котрі працюють тут щодня. Їм роками доводилося буквально підручними засобами латати дірки й просити спонсорські гроші на бодай ся­кий-такий ремонт. Кардинально ситуація змінилася лише за останні три роки. Спочатку виділені з обласного бюджету кошти ділили на всі відділення потроху. Відтак керівництво лікарні й обласне управління охорони здоров’я вирішили сконцентровувати гроші й зробити хай поки що одне відділення, але все, щоб завершити об’єкт. Як велася реконструкція й чому саме в очному відділенні, «СЗ «Паланку» розповів обласний офтальмолог і завідувач відділення Олег Мороз.
– Лишилося з того, що колись було, хіба ріжки та ніжки, – жартує Олег Олександрович. – Ремонт справді капітальний: починаючи зі штукатурки, системи електроживлення – усе зробили нове і сучасне. Навіть ті наші працівники, які працюють у відділенні найдовше, такого масштабного ремонту не можуть пригадати.
Загалом із обласного бюджету ми отримали на реконструкцію близько 700 тис. грн, днями ще на 40 тисяч завеземо меблі.
– Чому почали саме з очного відділення?
– У нас 45 ліжок, надаємо допомогу не лише дорослим, а й дітям із усієї області. 99 % усіх операцій, що пов’яза­ні з проникненням усередину ока, робляться саме в обласній клінічній лікарні. Якщо порівняти роботу очного відділення з роботою всієї лікарні, то кожен п’ятий прооперований і кожен сьомий пролікований – пацієнт саме нашого відділення. За рік робимо близько 2 тисяч операцій. Зазвичай у нас є попередній запис для хворих, що потребують планового лікування й іноді чекати їм доводиться навіть близько місяця.
Я очолив відділення 1999 року і тоді середній термін перебування хворого на ліжку становив 12 днів. Нині – 6,5 днів, тобто за неповних 10 років ми змогли вдвічі підвищити інтенсивність роботи й збільшити кількість людей, яким надаємо допомогу. Але очних за­хворювань більшає. І не лише в нашій області чи в Україні – це загальносвітова тенденція. Основних причин дві. По-перше, це плата за блага цивілізації – комп’ютери, телевізори, люмінесцентні лампи, незадовільні фактори зовнішнього середовища, які спричиняють пошире­ння очних хвороб. По-друге – зростає три­валість життя і все більше стає хворих із віковими змінами органів зору.
Аби давати раду зі зрослим потоком пацієнтів, мусимо змінювати й принципи офтальмологічної допомоги. Насамперед прагнемо розвивати амбулаторну допомогу, аби зменшити час перебування в стаціонарі.
– Тоді, за логікою, мало б бу­ти однаково, які тут стіни…
– Якість надання медичної допомоги визначається двома головними факторами. Перший, якісний, – кваліфікація фахівців. І не лише лікарів, а й середнього та молодшого медперсоналу. Другий – технічне оснащення й матеріально-побутові умови.
Якісний склад працівників нашого відділення на високому рівні. Середній стаж більшості лікарів – близько 20 років, тобто це люди з досвідом. Плинності кадрів практично немає. Люди, які прийшли до нас працювати, уже жи­вуть цією роботою, незважаючи на­віть на просто мізерну зарплату. Кожен дуже добре знає свою ділянку праці. Більшість робочих моментів відпрацьо­вана до автоматизму.
Але всі ми люди і всі хочемо й працювати в належних умовах, і лікуватися, чи як хворіє хтось із рідних, бачити їх у гарних, чистих палатах, знати, що обстеження достовірні, а процедури ефективні, бо робляться на сучасній апаратурі. Досі наші спеціалісти, коли їздили на конференції в Київ, Одесу, тільки зітхали, порівнюючи, які умови там, а які в нас. Але тепер і наше відділення буде на рівні найкращих клінік, а хворі матимуть якісне лікування у комфортних і цивілізованих умовах. Заплановано, що наступного року виділять близько 200 тисяч гривень на технічне переоснащення відділення.
– І яку апаратуру планується придбати?
– Це має бути новий операційний мікроскоп і безконтактний тонометр для вимірювання внутрішньоочного тиску (без доторкання до ока хворого). Це добре тим, що немає ризику передачі ін­фекції, а також допоможе значно збіль­шити кількість профілактичних тонометрій. За останній час однією з най­більш поширених причин інвалідності через зір в Україні стала глаукома, яка пов’язана саме з високим внутрішньоочним тиском. Кожна людина після сорокарічного віку раз на три роки має проходити таке обстеження, але багато хто   відмовлявся, бо традиційно процедура займає якийсь час, треба було закапувати препарат й ставити певний вантаж на око, одне слово, не надто приємно. А з сучасним приладом вимірювання внутрішньоочного тиску дуже легке, швидке і, головне, – якісне.
– Дуже часто при освоєнні коштів на бюджетні об’єкти виникають великі проблеми з тендерами. А як у вас?
– На жаль, були. Ремонт відділення було заплановано вже з січня, але через законодавчі непорозуміння лікарня не могла провести тендер. Відтак роботи роз­почали тільки з середини літа. А хворим доводиться чекати. Поки що як стаціонар ми використовуємо частину лор-відділення, але там перебувають лише пацієнти, які потребують невідкладної допомоги. Річ іще й у тім, що на базі очного відділення працює цілодобовий офтальмологічний травматологічний центр, до якого скеровують хворих із усієї області, й мусимо надавати їм ургентну допомогу, у тому числі й оперувати.
– Тепер можна сказати, що ремонт ви зробили вчасно – хто­зна, що буде з цією кризою…
– Вчасно не лише з огляду на це. За кордоном принцип надання офтальмологічної допомоги відрізняється від нашого – 80 % лікування відбувається у приватних клініках і лише 20 % – у державних. У нас же – навпаки. Але приватна офтальмологія в Україні щороку набуває більшого розмаху й поширеності – практично в кожному ЗМІ постійно йде реклама клінік. Інша річ, що нерідко обіцяють чудесне зцілення, цілковите повернення зору, вирішення всіх проблем, а це часто не відповідає дійсності. Та приватна офтальмологія все-таки буде швидко розвиватися. Але й коштує вона чимало, а далеко не всі мають значні гроші. Це не означає, що в державній медицині люди повинні отримувати гірше лікування чи в гірших умовах. А в обласній клінічній лікарні і поготів повинен бути найвищий рівень медичної допомоги.

"Старий Замок "Паланок"
13 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:18
За порушення під час здійснення діяльності Брустурянський лісгосп оштрафували на понад 300 тис грн
14:21
"Євробляхи", залишені закарпатцями у Словаччині, утилізують на металобрухт
14:17
Закарпатська ОДА має першочергово подати на розгляд облради проект Перспективного плану формування територій громад
13:55
В Ужгороді освятили престол церкви, основний камінь якої освячував єпископ Маргітич
13:44
/ 1
На Закарпатті неподалік кордону вночі затримали 6 азійців-нелегалів
13:29
Олена Алб із Глибокого Потоку, що на Тячівщині відзначила 102-й ювілей
13:01
В Ужгороді правоохоронців навчали особливостям виборчого законодавства
12:12
На Тячівщині повернуто у комунальну власність землі, що незаконно вибули на підставі підробленого державного акту
11:26
На Закарпатті з початку року виявлено крадіжок газу на понад 5 млн грн
11:13
Закарпаття потрапило до п'ятірки областей, де "хронічно" переплачують на закупівлях
10:49
У Мукачеві облаштовують 45 переходів для людей з обмеженими можливостями
10:28
Більшість шкіл Ужгорода – без охорони, сигналізації та відеонагляду: тематичну програму призупинили через брак грошей
10:15
Майже 90% пенсіонерів Закарпаття з 1 липня отримуватимуть підвищену пенсію
10:11
На Закарпатті незабаром пацієнтам-"сердечникам" зможуть ставити діагноз одразу у "швидкій"
10:06
В Ужгороді студентів навчали інформаційній гігієні виборця
10:00
Із початку року у Мукачеві на лікування пацієнтів витрачено понад 13 млн грн
09:46
Етнофестиваль косарів у Велятині на Хустщині цьогоріч зібрав близько 20 учасників
09:29
Сьогодні суд розгляне справу щодо будівництва мініГЕС на Шопурці у Великому Бичкові на Рахівщині
18:11
В Ужгороді під час візиту генконсула Чехії обговорили питання відновлення військового цвинтаря на Шахті
17:59
/ 9
В Ужгороді відхилили пропозицію щодо перейменування вулиці іменем українофоба
16:10
/ 1
У рейтингу університетів "ТОП-200 Україна" 2019 року УжНУ посів 35 сходинку
13:06
На Закарпатті додатково передадуть під праліси майже 17 тис га
11:25
Новий диспетчерський пункт водоконалу працюватиме у Мукачеві
09:40
Закарпаття стане другою областю в Україні, де запрацює система транстелефонної передачі ЕКГ
09:33
Міжнародна конференція "Від Голокосту кулями до Аушвіцу" відбулася в Ужгороді
» Всі новини