Європу в одному селі намагаються створити аграрії Закарпаття

Наскільки розвиток агротуризму й екологічного землеробства дають шанс для розвитку сільських територій України, дискутували нещодавно на двох дуже цікавих науково-практичних семінарах. На першому йшлося про екологічне землеробство, на іншому — про агротуризм.

Європу в одному селі намагаються створити аграрії Закарпаття

За фаховим коментарем з цього приводу ми звернулися до обласного координатора проекту, кандидата сільськогосподарських наук, голови наглядової ради Закарпатського обласного центру дорадництва Олександра Матвійця.
— Цей польсько-український проект, — розповідає Олександр Григорович, — виконується Національним центром сільськогосподарського дорадництва і розвитку села Республіки Польща в Брвінові спільно з Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України у партнерстві з головним управлінням агропромислового розвитку Закарпатської ОДА та Закарпатським обласним центром дорадництва (ЗОЦД). Такий центр є благодійною організацією, заснованою членами експертної групи при облдержадміністрації, яка діє у рамках проекту ОБСЄ в Україні з питань сприяння розв'язанню проблем сільського населення і комплексному розвитку сільської місцевості.
На обох семінарах в Ужгороді та науково-практичній конференції у Львові обговорено сучасний стан і перспективи сільгоспвиробництва й агротуризму та використання польського досвіду в умовах українських реалій для комплексного розвитку за євростандартами сільських територій відповідно до державної цільової програми на період до 2015 року.
— Усі питання, які у ході жвавої дискусії там обговорювалися — переконаний О. Матвієць, — надзвичайно актуальні для Закарпаття і взагалі для України. Не випадково глава нашої держави Віктор Ющенко недавно під час дебатів у Нью-Йорку на 63-й сесії Генеральної асамблеї ООН повідомив, що Україна вносить ініціативу із розробки так званої екологічної конституції землі. Тобто ми вже усвідомили, що на сьогоднішній день альтернативи збереженню довкілля для існування людства немає. Втілення такої вимоги, до речі, закладене й у регіональній стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року, в розробці якої брала участь більшість дорадників ЗОЦД У цьому документі, яким керуються влада й господарники краю, також намічене поліпшення якості навколишнього природного середовища шляхом розвитку органічного сільгоспвиробництва як засобу екологічної безпеки людей. Саме тому і є пропозиція оголосити наступний, 2009 рік, Роком збереження і розвитку Карпат. Польські колеги дуже вчасно донесли нам своє бачення цього питання, розповіли як про свої успіхи в цьому напрямі, так і про помилки, які вони допускали, про плюси й мінуси вступу Польщі до Євросоюзу та розвитку її сільгоспвиробництва після набуття членства в ЄС. Польські колеги щедро діляться досвідом. Даний проект щодо розвитку агротуризму й екологічного землеробства реалізується у 2 етапи. На першому етапі дві групи спеціалістів із України вже побували на стажуванні у Польській Республіці, а на.другому етапі приїхали до нас провести ці науково-практичні семінари, щоби донести більш широкому загалу ті питання і проблеми, які виникли у них, а з часом можуть виникнути у нас.
Про органічне землеробство. У нас, на відміну від Польщі, на сьогодні ще немає законодавчого забезпечення його розвитку. По-друге, в наших гірських і передгірських умовах можна успішно розвивати органічне сільгоспвиробництво. І дуже добре, що у спілкуванні на семінарах узяли участь і спеціалісти Закарпатського центру «Облдержродючість». Бо це та структура, яка може й готова надати вичерпну інформацію про забруднення та чистоту наших угідь, на яких можливо вести екологічне землеробство. Воно передбачає насамперед повну паспортизацію земельних ділянок, по-друге, впровадження екологічних технологій у рослинництві і, по-третє, маркування та маркетинг донесення продукції до споживача. Тільки у поєднанні цих трьох аспектів може бути успішно реалізований проект щодо розвитку органічного сільгоспвиробництва. Ми розуміємо, що собівартість цієї продукції буде вищою, а тому й має бути державний механізм, який би дозволив зменшити її собівартість. Наприклад, у Польщі надається суттєва дотація тим фермерам, котрі ведуть органічне землеробство, і вона становить до двох тисяч і більше злотих на гектар, що еквівалентно 1 тис. і більше українських гривень. Там доступ до таких субсидій від ЄС має кожен фермер. А роль дорадчих служб полягає саме в тому, щоби допомогти ґаздам грамотно оформити документи на отримання таких коштів. Цей досвід сусідів, упевнений, з часом знадобиться Україні.
А ось як цю роботу прокоментував голова Закарпатського обласного центру розвитку.
— Ми теж разом із дорадчою службою області долучилися до проведення семінарів і в організації навчання власників сільських садиб з тим, щоб знати, як організовується сільський зелений туризм у Польщі. Фахівці й експерти сусідньої держави навчали закарпатських власників сільських садиб і керівників громадських агроту-ристичних осередків з районів. Була надзвичайно цікава бесіда й обмін думками та навчання наших людей основам агроту-ристики (так це називається у Польщі). Ми розповіли полякам про те, що можемо й чого вже досягнули. Звичайно, ми повинні дбати про те, щоб чимшвидше піднятися в сільському туризмі до того рівня, який сьогодні має Польща. ! тому разом із польськими колегами пропонуємо таку ідею: «Європа в одному селі». Це значить, що під цим гаслом на практиці просувати у європейський дім наш продукт — проживання у принадній сільській місцевості та харчування стравами традиційної закарпатської кухні, надання інших необхідних послуг на європейському рівні. Щоби ми могли приймати на селі туристів не тільки, скажімо, із ближніх областей, а й із дальнього зарубіжжя, чим і займаємося. Бо, приміром, берегівський осередок, який очолює Шарлота Чижмар, як правило, працює в основному на виїзному туризмі. Тобто у цей район приїжджають із таких промислових центрів, як: Будапешт, Егер, Мішкольц і, власне, зі всієї Угорщини подивитись, як живуть закарпатські угорці. Також, гадаю, цікаво нашим людям зі Сходу й Півдня, котрі вже дещо чули про Закарпаття ще з радянських часів і знають, що є туризм в Україні й на Закарпатті, а що таке сільський зелений туризм, обізнані недуже. От саме таким чином досягаємо і другої мети — популяризації широких можливостей сільського туризму.

12 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:36
/ 4
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
23:30
/ 3
ДЕІ відмовляється надати акт перевірки законності будівництва на полонині Руна, – УПГ
13:53
/ 1
На Тячівщині сьогодні зустрічали полеглого Героя Юрія Бороді Фото новина
20:45
Учасники екоклубу в Ясінях мандрували Стежкою Довбуша у Карпатському національному парку Фото новина
14:06
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині провели в останню дорогу захисника Андрія Закладного, що помер під час лікування Фото новина
13:48
/ 5
Учителька математики з Іршави розв'язала одну з найдавніших "нерозв'язних" математичних задач — трисекцію кута
13:18
Відкрито реєстрацію на липневі зміни дитячого екоосвітнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
22:35
/ 7
Подружжя волонтерки та військового зупиняють рух на транспортному мосту в Ужгороді на хвилину мовчання Відео новина
21:46
/ 8
Виноградівський фейкомет Староста придумав фейк про позов "краматорців" до "Закарпаття онлайн"
» Всі новини