Зменшується попит на продукцію, відповідно підприємцям не вигідно її виготовляти в нинішніх обсягах. Звідси не важко зробити висновок, що великої потреби в працівниках нема…
Світова тенденція наблизилась і до нашої області. Небезпечні прогнози щодо того, що інвестори почнуть згортати свою роботу – справдилися. Першою ластівкою стало одне з найбільших підприємств в області - «Єврокар». 31 жовтня прес-служба компанії розповсюдила інформацію про те, що завод має намір скоротити виробництво в середньому на 50 відсотків. Через скорочення виробництва на підприємстві вже відправлені у вимушену відпустку 1000 працівників із 1160. Крім того, робочий тиждень скорочений до 2 днів. «Криза безпосередньо вплинула і на наше підприємство, – каже Голова наглядової ради «Єврокару» Олег Боярин. – Уряд ще не визначив, як допомогти, а це в свою чергу призводить до того, що всі галузі промисловості в Україні починають призупиняти виробництво. Наразі ситуація зі скороченням темпів виробництва характерна і для інших автомобілебудівників країни». Через скорочення обсягів виробництва тільки в жовтні бюджет недоотримав близько 35 млн. грн.
Пан Боярин також повідомив, що через невизначеність та нестабільність підприємство вимушене переглянути плани виробництва, а також згорнути роботи з розширення підприємства. Завод хотів побудувати третю чергу, заплановані обсяги виробництва мали сягнути 45 тисяч автомобілів, а на другому етапі - до 120 тисяч авто на рік. Тепер ця перспектива виглядає надто туманною.
За інформацією управління економіки обл-держадміністрації, слідом за «Єврокаром», можливо, розпочнуть скорочення виробництва «Ядзакі», мукачівський «Точприлад», ряд деревообробних підприємств та легкої промисловості (з етичних міркувань їх не стали називати). Відповідно вирахувати, скільки людей буде звільнено з роботи - важко, але той факт, що вони будуть – сумніву не підлягає.
Окрім того, за даними статистики, обсяг інвестицій в регіоні за І половину року скоротився на 29%, порівняно з відповідним минулорічним періодом. «Ми відчуваємо світову економічну кризу, як і будь-який інший край у світі, - говорить начальник управління економіки Віктор Погорєлов. - Криза розпочалася на початку цього року, але ми не уявляли, наскільки вона може вдарити по нас». Через неї, область може втратити інвестора. Як відзначив Віктор Погорєлов в коментарі для газети «НЕДІЛЯ», нинішній ситуації в області сприяв і поспішний вхід України до СОТ. «Наші виробники не здатні конкурувати на світовому ринку в багатьох галузях виробництва, - вважає Віктор Погорєлов, - а як нема споживача, нема потреби в і продукції».
Значно потерпає і банківська система. За неофіційною інформацією, на Закарпатті діє близько 40 філій банків. Деякі з них вже починають відмовлятися від оренди приміщень, від витрат на покупку автомобіля, сучасне обладнання, скорочують робочий час працівників, а то й зовсім звільняють. Відповідно це удар і по вкладниках.
Що ж робити закарпатцям, аби уникнути важких наслідків фінансової кризи? Начальник управління економіки ОДА радить в першу чергу – не панікувати.
«Скоротіть свої витрати, - вважає він, - не витрачайте кошти на великі покупки, економте». Також створюйте 2-3-місячний запас сімейного бюджету. Головний економіст краю радить втриматися на своїй роботі, адже знайти її зараз не так вже й легко, тому що збільшується конкуренція фахівців. У разі чого звертайтесь в місцевий фонд зайнятості, який допоможе в таких випадках. Фахівці також радять не їздити на заробітки – там така ж ситуація. Навпаки, всі заробітчани зараз вертаються додому.
Віктор Погорєлов вважає, що фінансова криза, яку називає скоріше виробничою, протриває 1-2 роки. «Її пік припаде на середину 2009 року, - говорить чиновник, - але головне - не панікуйте». За його словами, така ж ситуація була в середині 90-х років минулого століття. Але наші люди трохи розслабились. Тому нині закарпатцям доведеться затягнути паски та пристосовуватись до нових економічних умов.