На Закарпатті реконструюють Берегівську осушувальну систему

Аби гірський край менше потерпав від паводків. На це упродовж кількох років спрямована співпраця закарпатських та угорських водників щодо реалізації міжнародних проектів у рамках фінансових програм Європейського Союзу.

 На Закарпатті реконструюють Берегівську осушувальну систему

Влітку нинішнього року тільки-но завершилася дворічна робота з впровадження проекту програми INTERREQ IIIA/TACIS «Розробка українсько-угорських комплексних планів протипаводкового захисту, розвитку водного господарства та оновлення заплавних територій у регіоні Берег і басейні р. Боржава». Логічним продовженням саме цього проекту в справі досягнення вищого рівня транскордонного співробітництва українських та угорських водників начальник Закарпатського обласного виробничого управління по меліорації та водному господарству Володимир Чіпак називає ще один новий багатообіцяючий проект програми добросусідства Угорщина—Словаччина—Україна «Розвиток Берегівської транскордонної польдерної системи в басейні р. Тиса», який також виграв грант Європейської комісії.
Як ішли до цього і в чому його суть — з'ясувалося днями в Ужгороді на стартовому семінарі згаданого проекту. У роботі семінару, крім партнерів Закарпатського облводгоспу з впровадження вище зазначеного проекту: фахівців Верхнє-Тисайської дирекції охорони довкілля і водних справ Угорщини, Берегівського й Ужгородського міжрайонних управлінь водного господарства, ДП «Об'єднана дирекція будівництва водогосподарських об'єктів Закарпатської області», обласного державного проектно-технічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції, Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ, взяли участь і представники ВАТ «Укрводпроект» із Києва, інституту «Львівдіпроводгосп», Київського національного університету імені Т.Шевченка, обласної, Берегівської та Ужгородської районних державних адміністрацій та інших зацікавлених структур.
Вступним словом семінар відкрив головний інженер обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству, керівник проекту Олег Кисіль. Із привітаннями до закарпатців і побажаннями нових плідних успіхів в угорсько-українській співпраці до учасників семінару звернулися начальники відділів Верхнє-Тисайської дирекції охорони довкілля і водних справ Угорщини Іштван Орос і Ласло Ковач, які поділилися досвідом розробки робочих проектів розвитку протипаводкового захисту, водного господарства та оновлення заплавних територій у регіоні Берег і практичним втіленням їх у життя.
Про головні заходи, партнерів, графік діяльності проекту й очікувані від цього результати йшлося в аналітичній доповіді начальника відділу Закарпатського облводгоспу, менеджера проекту Світлани Ребрик. 18 липня 2008 року, сказала вона, наш облвод-госп підписав із Європейською комісією у Брюсселі грантову угоду на реалізацію за програмою добросусідства Угорщина— Словаччина—Україна, яка є частиною європейського сусідства та партнерства, проекту «Розвиток Берегівської транскордонної польдерної системи в басейні р. Тиса», розробленого спільно з Верхнє-Тисайською дирекцією охорони довкілля і водних справ Угорської Республіки. В його основу покладено заходи по реалізації державних довгострокових програм розвитку водогосподарського комплексу: в Україні — Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиса у Закарпатській області на 2006—2015 роки і план Вашаргелі — в Угорщині. Загальна вартість проекту 800000 евро, а термін його реалізації — 2 роки.
Діяльність цього проекту, виконавцем якого виступає Закарпатський облводгосп, за словами Олега Кисіля та Світлани Ребрик, зосереджена в Берегівському й Ужгородському районах.
Проект має на меті поліпшення паводкової та екологічної ситуації, стимулювання розвитку сільського господарства і туризму в регіоні для 45 українських та 19 угорських населених пунктів за допомогою збільшення пропускної спроможності системи каналів і поліпшення управління водними ресурсами, дозволить істотно зменшити збитки, спричинені паводками, створити більш сприятливий режим господарювання на цій території та зберегти на ній цінні природні об'єкти — флору і фауну, окремі види яких навіть уже занесені до Червоної книги України.
Аналіз водогосподарської ситуації на території Берегівської осушувальної системи (БОС), яка є міжнародною системою, показав, що вона потребує серйозної реконструкції. Отож цим міжнародним проектом, що фінансується Європейською комісією, насамперед передбачається розробка техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) і робочого проекту реконструкції цієї транскордонної польдерної системи, що включає розчищення 5 основних магістральних каналів системи й реконструкцію гідротехнічних споруд (шлюзів, дамб, водовипусків та ін.) на цих каналах, а також будівництво кількох польдерів для акумуляції надлишку води. Передбачається і впровадження пілотного проекту очищення каналу Чаронда — Латориця. Ця діяльність проекту справлятиме значний транскордонний вплив і суттєво поліпшить організацію не тільки протипаводкового захисту населених пунктів та сільгоспугідь Берегівської польдерної системи,а й дозволить у засушливі періоди їх обводнювати, тобто зрошувати.
Із цього приводу чимало слушних міркувань і цікавих корисних пропозицій висловили у своїх виступах на семінарі партнери й експерти проекту — керівник Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ, доктор біологічних наук, професор Василь Комендар, науковий співробітник цієї лабораторії Андрій Мигаль, науковець Київського національного університету імені Т Шевченка Олексій Ярошевич, кандидат економічних наук, викладач УжНУ Орест Іваницький і директор центру «Облдержродючість» Юрій Пинзеник.
Водники намагаються поставити протипаводковий захист і меліорацію на наукову основу, відзначає Василь Комендар, а вирубуваннями лісів добрі плани водників ламаються. Отож, резюмував, треба й компетентним органам суворіше питати з тих, хто порушує закони ведення лісового господарства.

10 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

18:43
У Бедевлі на Тячівщині через пожежу в гаражі згоріли припарковані поруч причепи і бульдозер Фото новина
15:49
/ 1
На Рахівщині біля румунського кордону виявили тіло невідомого чоловіка Фото новина
14:14
У суботу в Ужі та Латориці виявили потопельників
13:16
У Чинадійові через пожежу в надвірній споруді з сіном "підгоріли" два припарковані поруч авто Фото новина
14:06
/ 4
У Великих Лучках на Мукачівщині, влетівши в прибудову магазину на узбіччі, загинув мотоцикліст Фото новина
13:42
У Лавках Мукачівської громади через піч, залишену розпаленою для приготування їжі, згоріла надвірна споруда Фото новина
11:45
У Чопі в озері втопився 65-річний чоловік
11:40
У приужгородському Минаї у пожежі в будинку загинув 40-річний чоловік Фото новина
14:21
Через незагашену свічку у Греблі на Хустщині вигорів будинок Фото новина
13:58
У зіткненні Skoda та Volkswagen біля Середнього травмувалися 7 людей, з яких 3 – діти Фото новина
13:59
У Нанкові Хустської громади в ставку втопився хлопчик
12:50
На Рахівщині внаслідок зіткнення двох автівок одна перекинулася і впала на дах іншої Фото новина
12:00
У Керецьках на Хустщині згоріли житловий будинок, літня кухня та дровітня під спільним дахом Фото новина
16:00
/ 1
На Берегівській-об'їзній у Мукачеві зіткнулися автомобіль "Нової пошти" і трактор, водій якого – в реанімації Відео новина
15:04
У селі Гать на Берегівщині зіткнулися Renault Master, Mercedes-Benz Sprinter і Dacia Logan Фото новина
11:39
Жінку з Бедевлі на Тячівщині судитимуть за те, що передала мотоцикл підлітку
11:32
/ 1
У Жденієві на Мукачівщині згорів УАЗ-3303
11:21
У четвер і п'ятницю у Лалові на Мукачівщині згоріли два причепи з вугіллям
17:22
У Мукачеві горіли два гаражі в гаражному кооперативі Фото новина
17:15
У районі Петроса рятувальники допомогли підлітку, що хворий пішов у похід Фото новина
00:14
/ 1
На місці зруйнованого мосту між Жденієвом і Підполоззям облаштували тимчасову переправу Відео новина
17:35
В Ужгороді внаслідок зіткнення 3-х авто одне, з двома дітками у салоні, перекинулося на дах Фото новина
17:11
/ 3
Через обвал мосту між Підполоззям і Жденієвом на Мукачівщині 2-річного малюка з температурою 40°С і судомами на руках переносили через річку Фото новина
16:34
У приужгородських Оноківцях вогонь з покинутого будинку перекинувся на сусідську оселю Фото новина
01:06
/ 1
У дозволі для руху вантажівок зі щебенем через міст, що обвалився, було відмовлено, а на місці НП аврально споруджують тимчасову переправу Фото новина
» Всі новини