Олег Гаваші: На Закарпатті необхідно розробити реальні кроки, які б допомогли мінімізувати наслідки економічної кризи

У четвер, 6 листопада, відбулося розширене засідання колегії Закарпатської облдержадміністрації, на якому розглянуто підсумки економічного і соціального розвитку області за 9 місяців цього року. Доповідали відповідно начальник головного управління економіки Віктор Погорєлов та начальник головного фінансового управління Петро Лазар.

Олег Гаваші: На Закарпатті необхідно розробити реальні кроки, які б допомогли мінімізувати наслідки економічної кризи

За рейтинговою оцінкою результатів соціально-економічного розвитку за 9 місяців Закарпаття посіло 4 місце в державі, – повідомив Віктор Погорєлов. Більшість основних показників роботи господарського комплексу області у січні-вересні 2008 року мали позитивну динаміку. Так, у промисловості темпи зростання обсягів виробництва становили 117 відсотків і у 3,4 раза перевищували загальнодержавні. Високі темпи приросту випуску продукції досягнуто у більшості галузей промисловості. Спад зафіксовано лише у добувній – на 6 відсотків. Зниження темпів виробництва відбулося за рахунок призупинення видобутку солі, природного газу та щебеню.
За цей період стабільно працювали й аграрії. Забезпечено темп приросту валової продукції сільського господарства на 6,7 відсотка. Цьогоріч в області збільшено обсяги виробництва рослинницької і тваринницької продукції.
Область залишається привабливою для інвесторів. За 9 місяців в крайову економіку залучено 31,2 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій. Загалом надійшло 359,5 млн. дол. США.
Поліпшився рівень оплати за спожиті енергоносії: стан проплати за електроенергію становить 101,1 за природний газ – 115 відсотків.
А щодо темпів зростання середньої заробітної плати, то Закарпаття – на першому місці в країні. Її розмір за останній рік збільшився на третину. Наразі номінальна середньомісячна заробітна плата штатного працівника, зайнятого в галузях економіки регіону, у серпні становила 1522 гривень. Разом з тим в області продовжує фіксуватись зростання заборгованості з виплати заробітної плати – до 6 мільйонів гривень. Але зростала вона в основному на підприємствах державної форми власності, які знаходяться в підпорядкуванні міністерств. Найбільші обсяги заборгованості мають Солотвинський солерудник – 1,64 мільйона гривень, радгосп „Виноградівський” – 291,5 тисяч, філія „Тячівдержспецлісгосп” – 214,5 тисяч гривень. Значний борг залишається на підприємстві-банкруті – ТОВ „Закарпатполіметали” – понад 2 мільйони гривень.
Наголошувалося на засіданні колегії на тому, що вже в жовтні світова фінансова криза вплинула на роботу підприємств машинобудівної галузі, де реалізують інвестиційні проекти. Зокрема скорочення замовлень від заводів „Опель” та „Форд” призвело до скорочення обсягів виробництва ТОВ „Ядзакі Україна” на 10% в цілому, а в подальшому – на 50 відсотків. Погіршує ситуацію й той факт, що наразі підприємствам досить важко отримати кредити на розширення діяльності у зв’язку із жорсткішими умовами по кредитуванню банківськими установами.
– Закарпатці поки що серйозно не відчули наслідки світової кризи. Однак вже до кінця року ситуація позначиться на економіці області. Один із найбільших платників податків та митних платежів – автомобілебудівний завод „Єврокар” вже скоротив виробництво, більша частина працівників відправлена у відпустки. Подібна ситуація спостерігається і на інших підприємствах, які працюють з іноземними інвестиціями. Вже невдовзі криза вплине і на наповнюваність бюджетів, і на рівень зайнятості в області, – констатував голова облдержадміністрації Олег Гаваші. – Необхідно вже сьогодні розробити реальні кроки, які б допомогли мінімізувати наслідки економічної кризи. Треба думати не про вчорашні здобутки, тішитися успіхами, а прогнозувати, що буде завтра.
Водночас керівник краю застеріг від споживацької психології, яка сформувалася у деяких керівників – вони звикли тільки вимагати. Мовляв, дайте, дайте, дайте… А коли з’явилися реальні кошти, освоїти їх, виявляється, не вистачає організаторських здібностей. Так, сьогодні на ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності в області використано лише 70 відсотків коштів. Більше двох мільйонів гривень на ці потреби не використано на Тячівщині, півтора мільйона – в Хусті. Керівник краю звернув увагу на необхідність акумулювання і безумовного використання коштів, які залишаються на рахунках органів місцевого самоврядування.
З інформацією про підсумки виконання місцевих бюджетів області за 9 місяців виступив начальник головного фінансового управління Петро Лазар. Він повідомив, що цього року надходження податків і зборів до бюджетів усіх рівнів збільшились на 46%. Протягом січня-вересня 2008 р. обсяг мобілізованих в області податків та зборів, включаючи митні, досяг майже 2,5 мільярда гривень. За дев’ять місяців до місцевих бюджетів надійшло 765,3 мільйона гривень, що на 40 відсотків більше минулорічного періоду. Зросли на 36 відсотків надходження власних коштів і до бюджету Пенсійного фонду, перевищивши 1,1 мільярда гривень. Разом з тим начальник головного фінансового управління наголосив на тому, що у 48 сільських, 3 селищних та 2 міських радах не виконано план доходів загального фонду місцевих бюджетів. Недостатньо використовуються і кошти спеціальних фондів місцевих бюджетів.
Ще одне проблемне питання, на якому наголосив увагу начальник головного фінансового управління, – оплата праці працівників органів місцевого самоврядування та державних адміністрацій. Так, у зв’язку із підвищенням на 45 відсотків посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України у поточному році на оплату праці працівників місцевих держадміністрацій необхідно додатково 21,3 млн., а органів місцевого самоврядування – 16 мільйонів гривень. Також через підвищення тарифів на оплату енергоносіїв для бюджетних установ необхідно додатково 4,4 мільйона гривень. Цих коштів наразі бюджетом не передбачено, – констатував Петро Лазар.
В обговоренні питань порядку денного взяли участь голови Берегівської та Виноградівської райдержадміністрацій Володимир Трикур та Василь Якоб, директор обласного центру зайнятості населення Юрій Фущич, начальник Служби автомобільних доріг в Закарпатській області Василь Маркович, голова Іршавської райдержадміністрації Максим Хохлов та інші. Колегія прийняла відповідні рішення.
Голова облдержадміністрації Олег Гаваші виконав приємну місію – за дорученням Президента України вручив державні нагороди.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
07 листопада 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

14:06
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині провели в останню дорогу захисника Андрія Закладного, що помер під час лікування Фото новина
13:48
/ 1
Учителька математики з Іршави розв'язала одну з найдавніших "нерозв'язних" математичних задач — трисекцію кута
13:18
Відкрито реєстрацію на липневі зміни дитячого екоосвітнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
22:35
/ 4
Подружжя волонтерки та військового зупиняють рух на транспортному мосту в Ужгороді на хвилину мовчання Відео новина
21:46
/ 7
Виноградівський фейкомет Староста придумав фейк про позов "краматорців" до "Закарпаття онлайн"
12:12
В Ужгороді завершилася перша зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" Фото новина
16:45
/ 1
"Щасливі діти" оголосили на Закарпатті конкурс "Карпатський сторітелінг"
16:42
/ 1
З російського полону повернули ще двох закарпатців
12:36
Четвертий день екотабору «Зелені скарби Карпат»: мандрівки, квести та екотворчість
21:23
/ 1
Внаслідок важких поранень у лікарні помер захисник Андрій Раняк з Хуста Фото новина
21:10
/ 1
Берегівська міськрада повідомила про смерть захисника Йожефа Паски Фото новина
16:23
19-25 червня на словацько-українському автомобільному прикордонному переході "Убля – Малий Березний" буде тимчасово обмежено рух
13:55
"Зелені скарби Карпат": третій день екотабору — пригоди, знання і натхнення
13:55
/ 2
У Іршаві попрощаються з Сергієм Копинцем, що рік вважався зниклим безвісти
21:29
На Закарпатті запрацює програма стентування для пільгових категорій з хронічними ураженнями серця Фото новина
21:11
Другий день екотабору "Зелені скарби Карпат: поїздка на озеро Синевир і до бурих ведмедів Фото новина
11:33
/ 2
Підтверджено загибель у серпні 2024-го Василя Тарканія з Мукачева Фото новина
23:16
На Закарпатті стартував дитячий екотабір у межах проєкту "Зелені скарби Карпат" Фото новина
19:30
/ 4
Зелений водень для Європи ціною унікального високогір’я Українських Карпат?
17:41
В Ужгороді з'явилася можливість безконтактної оплати на усіх міських автобусах Відео новина
03:15
/ 4
На унікальному Свидовецькому хребті без дозволів розпочали попередні роботи для будівництва ВЕС – ЗМІ Фото новинаВідео новина
20:58
/ 6
ВІДЕОФАКТ. Держекоінспекція Закарпаття мовчки спостерігає, допоки полонину Руну нищать?
16:32
/ 2
На Закарпатті функціонують 585 закладів дошкільної освіти на 32,5 тис. місць
02:05
/ 2
Скаргу ЕПЛ щодо скандального будівництва ВЕС на полонині Руна розгляне комісія з розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності ДІАМ
16:03
/ 2
У Мукачеві в понеділок попрощаються з полеглим Героєм Денисом Білим Фото новина
» Всі новини