В Закарпатській ОДА розглядали феномен Карпатської України в контексті українського державотворення

Указ Президента України «Про відзначення 70-річчя подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України» – це вияв з боку керівництва держави великої поваги до подвигу на Красному полі під Хустом, до внеску захисників Карпатської України у процес українського державотворення, – наголошувалося на круглому столі «Карпатська Україна в контексті українського державотворення», організованому управлінням інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.

В Закарпатській ОДА розглядали феномен Карпатської України в контексті українського державотворення

Відкриваючи круглий стіл, в якому взяли участь науковці УжНУ, керівники електронних та друкованих засобів масової інформації, працівники виконавчих органів влади, заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Михайло Попович відзначив, що  напередодні  цієї дати з’явилося багато нової, раніше невідомої, інформації про події  70-річної давності. Адже  вже пророблена певна робота з архівними документами як в Україні, так і за кордоном. Разом з тим при висвітленні тематики Карпатської України виникають певні труднощі. Часом у засобах масової інформації можна натрапити на  недоречності та помилки. Тому і виникла потреба у проведенні цього круглого столу.

Михайло Попович також поінформував, що на виконання Указу Президента України розроблено План заходів на 2008 – 2009 роки з відзначення подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України. Зокрема, намічено облаштувати Меморіальний парк «Красне поле». Ця робота вже розпочалася. Згодом там постане Монумент Соборності України. На місцях, пов’язаних з  Карпатською Україною, її Президентом Августином Волошином та його соратниками, будуть встановлені пам’ятні знаки та меморіальні дошки.  Незважаючи на  труднощі, адже виконання цих робіт потребує грошей, а Кабінетом Міністрів не виділено коштів, ця непроста робота продовжується. Немало із запланованого,  вже вдалося зробити, – підкреслив заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації.

– Карпатська Україна – подія не лише регіонального рівня. Власне, датою 15 березня ми не обмежимося. Це не одноразова акція, – наголосив Михайло Андрійович. –  Увесь 2009 рік буде присвячений подіям 70-річної давності.  Отож формалізм тут неприпустимий.

Начальник управління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації Віктор Дрогальчук повідомив, що вже видані спогади учасників, посібники для шкіл, архівні матеріали, твори учасників подій тощо. Зокрема, за рахунок обласної програми профінансовані видання «Педагогічних творів» Августина Волошина, поезії очевидця цих подій, працівника редакції газети «Нова Свобода» Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», книгу науковця Івана Сенька «Келечин – рідне село Августина Волошина» та інші. 

Учасники круглого столу акцентували увагу на тому, що відзначення цієї події потребує серйозної інформаційної підтримки. Дуже важливо, щоб матеріали, спираючись на архівні документи,  подавалися цікаво і дохідливо,  були правдивими та виваженими, несли читачу новизну. Про те, як це зробити і ділилися думками учасники круглого столу. Зокрема, доктор історичних наук, професор Роман Офіцинський ознайомив  присутніх із висвітленням подій Карпатської України у тогочасній закарпатській та міжнародній пресі та складнощах при висвітленні даної теми у засобах масової інформації.

Говорячи про Карпатську Україну, професор, доктор історичних наук, журналіст Дмитро Федака зауважив, що це був жвавий процес, наповнений цікавими колізіями, поворотами долі, емоціями людей. 15 березня 1939 року – своєрідний підсумок тривалого процесу, але історія Карпатської України не завершується цим днем. Адже близько 150 днів наш край існував в автономному статусі, – наголосив Дмитро Федака. – Є очевидці, свідки тих подій. Нехай вони не були безпосередніми учасниками, але ж жили в ті часи.  За його словами, головне – подробиці. Бо ж вони і є штрихами „живої” історії. 

Своїми думками щодо вшанування пам’яті Августина Волошина на його малій батьківщині поділився кандидат філологічних наук, доцент Іван Сенько. Виступали і редактори районних газет. Зокрема, міжгірської та хустської – Василь Пилипчинець,  Іван Липчей.  В основному говорили про брак цікавих матеріалів про велич і трагедію Карпатської України. Воно й не дивно, адже  тривалий час ті події замовчувалися. Відтак є можливість надолужити втрачене, – переконані учасники круглого столу.

Щоб стимулювати саме такі матеріали, управління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації  започатковує конкурс на краще висвітлення тематики Карпатської України. Проект Положення про це творче змагання розміщено, зокрема і на веб-сайті облдержадміністрації.

Втім, тема Карпатської України не вичерпується лише ювілейними заходами. Подвиг звитяжців на Красному Полі у ті буремні дні – чудовий приклад патріотизму для нинішньої молоді, матеріал для глибоких досліджень і науковців, і журналістів.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
31 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

22:45
У Мукачеві відкрили фотовиставку "Янголи у камуфляжі"
19:39
Водицька загальноосвітня школа №1 на рахівщині відсвяткувала 45-ту річницю
17:34
/ 4
У четвер, 17 жовтня суд в Ужгороді перевірить законність "екологічного" висновку по ВЕС на Боржаві
17:09
В Ужгороді святкуватимуть "Бабине літо"
17:03
Берегово готується до фестивалю молодого вина та гусячих страв
14:56
/ 1
В Ужгороді наступного року планують розпочати будівництво дитсадка
13:47
/ 1
На Закарпатті "розширено" обговорили питання стану й утримання доріг
13:35
/ 1
На Закарпатті учасники бойових дій отримали у власність 3 350 земельних ділянок
12:49
Суд в Ужгороді сьогодні перегляне законність відхилення мером Андріївим результатів першого конкурсу по пологовому будинку
12:23
В Ужгороді врочисто зустріли вояків Військової служби правопорядку, що повернулися із зони проведення ООС
12:12
/ 1
У 6 лісгоспах Закарпаття стартував збір жолудя
11:32
Кількість звернень до лікарів з приводу ГРІ на Закарпатті за останній тиждень збільшилася на 12%
11:07
За 9 місяців поточного року на Закарпатті виявлено 149 незаконних мігрантів
09:40
/ 2
В Ужгороді змінили схему руху вул. Минайською
09:28
Найчастіше аварії на Закарпатті стаються у вівторок та п'ятницю, у проміжку між 12:00 та 16:00
00:38
Закарпатців закликали голосувати за проект очищення нацпарку "Синевир" від пластику
23:16
/ 3
Заступник мера Ужгорода Білак каже, що не втікав з прокуратури на конкурс по пологовому
17:52
/ 16
Заступник мера Ужгорода втік із допиту в прокуратурі, щоби провести конкурс на посаду голови міського пологового
16:08
У Мукачеві споживачі заборгували за послуги водопопостачання та водовідведення понад 16 млн грн
14:22
/ 1
Продюсерка культових українських фільмів бачить на Закарпатті потенціал для кіновиробництва
12:15
/ 2
Майже 3 тисячі закарпатців відключили від газопостачання через борги за спожитий газ
12:13
У Мукачеві триває будівництво відпочинкової зони "Комфорт"
10:50
В Ужгороді від сьогодні проводитимуть дератизацію
10:30
В Ужгороді презентують персональну виставку картин Ольги Янович
10:00
/ 8
Сьогодні в Ужгороді – скандальний повторний конкурс на керівника пологового будинку з єдиним претендентом
» Всі новини