В Закарпатській ОДА розглядали феномен Карпатської України в контексті українського державотворення

Указ Президента України «Про відзначення 70-річчя подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України» – це вияв з боку керівництва держави великої поваги до подвигу на Красному полі під Хустом, до внеску захисників Карпатської України у процес українського державотворення, – наголошувалося на круглому столі «Карпатська Україна в контексті українського державотворення», організованому управлінням інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.

В Закарпатській ОДА розглядали феномен Карпатської України в контексті українського державотворення

Відкриваючи круглий стіл, в якому взяли участь науковці УжНУ, керівники електронних та друкованих засобів масової інформації, працівники виконавчих органів влади, заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Михайло Попович відзначив, що  напередодні  цієї дати з’явилося багато нової, раніше невідомої, інформації про події  70-річної давності. Адже  вже пророблена певна робота з архівними документами як в Україні, так і за кордоном. Разом з тим при висвітленні тематики Карпатської України виникають певні труднощі. Часом у засобах масової інформації можна натрапити на  недоречності та помилки. Тому і виникла потреба у проведенні цього круглого столу.

Михайло Попович також поінформував, що на виконання Указу Президента України розроблено План заходів на 2008 – 2009 роки з відзначення подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України. Зокрема, намічено облаштувати Меморіальний парк «Красне поле». Ця робота вже розпочалася. Згодом там постане Монумент Соборності України. На місцях, пов’язаних з  Карпатською Україною, її Президентом Августином Волошином та його соратниками, будуть встановлені пам’ятні знаки та меморіальні дошки.  Незважаючи на  труднощі, адже виконання цих робіт потребує грошей, а Кабінетом Міністрів не виділено коштів, ця непроста робота продовжується. Немало із запланованого,  вже вдалося зробити, – підкреслив заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації.

– Карпатська Україна – подія не лише регіонального рівня. Власне, датою 15 березня ми не обмежимося. Це не одноразова акція, – наголосив Михайло Андрійович. –  Увесь 2009 рік буде присвячений подіям 70-річної давності.  Отож формалізм тут неприпустимий.

Начальник управління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації Віктор Дрогальчук повідомив, що вже видані спогади учасників, посібники для шкіл, архівні матеріали, твори учасників подій тощо. Зокрема, за рахунок обласної програми профінансовані видання «Педагогічних творів» Августина Волошина, поезії очевидця цих подій, працівника редакції газети «Нова Свобода» Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», книгу науковця Івана Сенька «Келечин – рідне село Августина Волошина» та інші. 

Учасники круглого столу акцентували увагу на тому, що відзначення цієї події потребує серйозної інформаційної підтримки. Дуже важливо, щоб матеріали, спираючись на архівні документи,  подавалися цікаво і дохідливо,  були правдивими та виваженими, несли читачу новизну. Про те, як це зробити і ділилися думками учасники круглого столу. Зокрема, доктор історичних наук, професор Роман Офіцинський ознайомив  присутніх із висвітленням подій Карпатської України у тогочасній закарпатській та міжнародній пресі та складнощах при висвітленні даної теми у засобах масової інформації.

Говорячи про Карпатську Україну, професор, доктор історичних наук, журналіст Дмитро Федака зауважив, що це був жвавий процес, наповнений цікавими колізіями, поворотами долі, емоціями людей. 15 березня 1939 року – своєрідний підсумок тривалого процесу, але історія Карпатської України не завершується цим днем. Адже близько 150 днів наш край існував в автономному статусі, – наголосив Дмитро Федака. – Є очевидці, свідки тих подій. Нехай вони не були безпосередніми учасниками, але ж жили в ті часи.  За його словами, головне – подробиці. Бо ж вони і є штрихами „живої” історії. 

Своїми думками щодо вшанування пам’яті Августина Волошина на його малій батьківщині поділився кандидат філологічних наук, доцент Іван Сенько. Виступали і редактори районних газет. Зокрема, міжгірської та хустської – Василь Пилипчинець,  Іван Липчей.  В основному говорили про брак цікавих матеріалів про велич і трагедію Карпатської України. Воно й не дивно, адже  тривалий час ті події замовчувалися. Відтак є можливість надолужити втрачене, – переконані учасники круглого столу.

Щоб стимулювати саме такі матеріали, управління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації  започатковує конкурс на краще висвітлення тематики Карпатської України. Проект Положення про це творче змагання розміщено, зокрема і на веб-сайті облдержадміністрації.

Втім, тема Карпатської України не вичерпується лише ювілейними заходами. Подвиг звитяжців на Красному Полі у ті буремні дні – чудовий приклад патріотизму для нинішньої молоді, матеріал для глибоких досліджень і науковців, і журналістів.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
31 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:31
/ 2
В Ужгороді вірники РПЦ влаштували ходу з реплікою ікони з Афону
16:17
ФОТОФАКТ. В Ужгороді навколо ліквідамбарів встановили чавунні решітки
15:45
/ 1
У Мукачеві чоловік, повернувшись із заробітків, звів рахунки з життям
15:41
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
15:27
/ 1
У мукачівському "Паланку" влаштували реконструкцію весілля Ілони Зріні та Імре Текелі
13:50
/ 1
Закарпатську академію мистецтв і надалі очолюватиме Іван Небесник
10:18
Понад сотню донорів долучилися до Тижневика здачі крові в Ужгороді
09:46
/ 1
Єдина в області жінка-хірург, яка проводить стентування судин серця, працює на Закарпатті
09:40
Зелені зони Ужгорода заросли борщівником
08:24
/ 3
"Закарпатгаз” повідомив про зниження ціни на газ у червні на на 6,5%
07:34
На місці колишньої церкви в Ужгородському замку тривають археологічні розкопки
22:34
В Ужгороді зафіксовано історичний температурний рекорд спеки
22:25
/ 3
На авіарейс Ужгород-Київ-Ужгород розпродано усі квитки
21:07
/ 3
У Європарламенті стали на захист полонини Боржави від забудови її високогір’я вітряками (ДОКУМЕНТ)
17:43
/ 7
Закарпатські газовики готові страйкувати заради зарплатні
16:46
На Закарпатті фермери завдяки аграрним розпискам залучили понад 80 млн грн
16:20
На Хустщині, в Ізі проведуть майстерню з лозоплетіння
15:36
Унаслідок паводку аграріям Іршавщини доводиться пересівати свої угіддя
15:28
Рівень розрахунків за газ на Закарпатті – вищий на 21%, ніж по всій Україні
15:01
/ 1
У мукачівському Паланку встановили герб святому Мартину
14:56
/ 1
Найбільші зарплати в агросфері пропонують на Закарпатті
14:47
У Берегові презентували каталог "Осінній Берегсаз"
13:48
Представник Офісу із залучення та підтримки інвестицій цікавився в Ужгороді, куди в місті залучати інвестиції
12:20
У Тячеві відбудеться масштабний етнофестиваль народної музики та творчості
10:57
Для бібліотек Мукачева закуплено книг на 25 тис грн
» Всі новини