В Ужгороді ввели оплату за групи продовженого дня у школах (ДОПОВНЕНО)

Вперше на Закарпатті введена оплата за групи продовженого дня у школах. Ввели її в Ужгороді. Вартість буде залежати від кількості дітей.

Якщо групи будуть переповнені – платитимуть менше, якщо ж ні – платня буде висока. В середньому складатиме 150 гривень. Діти далеко не всіх батьків тепер матимуть змогу користуватися цими послугами, навіть усіх соціально незахищених дітей не вдасться охопити безкоштовним перебуванням у школах після закінчення навчального дня, адже тепер не вистачає безкоштовних груп у місті, які оплачуються з бюджету. За підрахунками ОДА 2600 дітей в Ужгороді можуть опинитися без опіки після закінчення уроків. Не подобається така ситуація і директорам та вихователям груп. Останні ризикують залишитися без роботи, якщо батьки масово відмовлятимуться, а таких відмов вже у школах міста чимало.
Минулоріч в Ужгороді було 104 безкоштовні групи продовженого дня. Тепер лише 28. Ці групи залишили безкоштовними для соціально незахищених.У них навчається 861 дитина. Інші 76 груп міськвиконком зробив платними. Тож, якщо минулоріч в обласному центрі безкоштовно залишатися після уроків могли 3600 дітей, то тепер лише 861. Щодо соціально незахищених, то місту потрібно не 28, а як мінімум 35 безкоштовних груп. Лише тоді можна буде охопити усіх дітей цієї категорії.
Хоча 80% бюджету йде саме на сферу освіти, чиновникам грошей, з їхніх слів, не вистачає. А якщо введуть оплату за групи продовженого дня, у міськраді підрахували, - бюджет додатково отримає півтора мільйона гривень. От, що каже з цього приводу заступник начальника управління освіти Ужгородської міськради Богдан Кіштулинець:
- На наступний рік, за тими нашими скромними показниками, які ми можемо дати, на освіту заплановано з бюджету 97 мільйонів гривень. Але, на жаль, групи продовженого дня не включені у форменні розрахунки. Чому так, не зрозуміло, тому продовжені групи не входять у навчальні плани, ці послуги безкоштовно ми надавали раніше, але наступного року, коли йде формування бюджету на 2009 рік, грошей нам може не вистачити, адже ми плануємо суттєво підвищити зарплату усім вчителям, а на чомусь треба зекономити.
В обласній адміністрації з рішенням Ужгородського міськвиконкому не погоджуються, кажуть, економити і збільшувати бюджет можна, але не на дітях.
- Пояснення мерії було таке, що їм не вистачає коштів, але, як ми порахували понад 2600 учнів після 14-ї години, після навчання не будуть мати можливість залишатися в школі під наглядом вихователів цих груп, а це може призвести і до збільшення правопорушень, бездоглядності дітей в післяурочний час, за собою це несе дуже багато негативних наслідків. Тому вважаю, не варто економити на дітях, – розповідає начальник управління освіти і науки ОДА Михайло Мотильчак.
Батькам повідомлення про оплату за групи продовженого дня відразу ж не сподобалося. Вони почали відмовлятися від таких нововведень. Адже далеко не в кожного знайдуться зайві 150, а то й 200 гривень щомісяця. В суму оплати включили працю педагога, який буде працювати у групі продовженого дня, а також кількість комунальних послуг, які будуть надаватися групі під час перебуваня дітей у тому чи іншому приміщенні. До речі, щодо оплати вчителів груп продовженого дня, яку в міськраді чомусь включили у загальну суму сплати, то Михайло Мотильчак каже, що ця посада є державною, тому і оплачується з держбюджету, а не з міського бюджету. - Невідомо, хто і як міг включити її до списку,- дивується пан Михайло.
Мати Олена каже, що якби мала змогу, то відмовилася від продовженої групи, сплачувати такі гроші вона не хоче. Але дівчинку залишати саму вдома після уроків теж боїться.
- Я не працюю. Сказали платити 60 гривень на харчування для першокласників, окрім того 158 гривень за комунальні послуги і оплату вчителя, допомагати із цим будуть батьки.
Багато хто з батьків хоче забирати своїх дітей після уроків, так планує зробити Валерій.
- Рішення таке, що будемо забирати дитину, бо змоги оплачувати не буде, у нас ця дитина не одна, тому нереально виходить.
Олена, мати:
- Маю чи не маю змоги, але змушена платити, бо до соціально незахищених ми не відносимося, залишити дитину нема де, а няньку узяти змоги немає.
Катерина, мати:
- Немає потреби платити, я краще знайду інший вихід, а взагалі це неправильно, якщо інші міста мають змогу оплачувати вчителів, то чому тоді Ужгород не має.
Вихователі та директори шкіл теж проти введення платних груп. Але розповідати відмовляються, кажуть, що ризикують втратити роботу. З їхніх слів,- була чітка вказівка міської ради не коментувати ситуацію. Все ж одна з виховательок груп продовженого дня погодилася дати коментар, але представлятися не забажала.
- В мене зараз навчається 1-й клас, у моїй групі продовженого дня 24 дитини, а у зв’язку з нововведеннями, які планує міська рада, зменшується група, батьки відмовляються, бо є багато сімей, де є двоє і більше дітей, так дорожче виходить. Вже відмовилося з 24-ох – 7 батьків, але це лише поки що, бо не всі ще ознайомлені з тарифами, які будуть, адже вони можуть змінитися. Тож можна уявити собі, скільки будуть сплачувати інші батьки, якщо в групі залишиться мінімум дітей. Адже чим менше їх буде в групі, тим більшою стане оплата.
Чи законно вводити оплату за групи продовженого дня? В обласній адміністрації говорять – незаконно, у міській раді – навпаки. Виявляється знайшли різні постанови Кабінету Міністрів. І парадокс, бо в одній із них оплата за групи продовженого дня дозволена, в іншій ні.
Богдан Кіштулинець – заступник начальника управління освіти Ужгородської міськради:
- Постанова Кабміну є від 20 січня 1997 року про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися. І там вказано, якщо це не входить в навчальні плани, а в даному випадку продовжені групи не входять, то тоді можна надавати, як платні освітні послуги.
Михайло Мотильчак - начальник управління освіти і науки ОДА:
- Ми знайшли Постанову Кабміну від 14 червня 2000 року. Вона називається «Про затвердження положення про загальноосвітні навчальні заклади». У ній сказано, що загальноосвітні навчальні заклади можуть створювати групи продовженого дня, але жодного слова тут не говориться, що це може бути на платній основі. Окрім того групи продовженого дня не входять у перелік тих освітніх послуг, які можуть надаватися платно, - переконує пан Михайло. Ось таке у нас різнобарвне законодавство. Але як би там не було, Міністерство освіти України та й прокуратура визнали рішення міської ради Ужгорода неправочинним. В самому міськвиконкомі з таким рішенням не погоджуються, називають його неоднозначним, наголошуючи на тому, що в Україні Ужгород - не єдине місто, де введена оплата за групи, і тому реагувати на рішення Міністерства Ужгородський міськвиконком не планує.

Віктор ТАР, «НЕДІЛЯ»
24 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини