Заяву, про якнайшвидше входження у Шенгенську зону, ухвалили лідери держав після зустрічі в угорському місті Вишеграді. ЄС заявив, що перенесе дату входження цих країн з технічних причин. Учасники зустрічі заявляють, що перенесення строків може спричинити кризу довіри в нових державах Євросоюзу.
Ференц Дюрчань, прем’єр-міністр Угорщини:
- Це зрозуміле бажання - державам цього регіону приєднатися до шенгенскої зони. І воно має статися за розкладом. Ми візьмемо до уваги відстрочку, якщо це станеться не з технічних, а з політичних питань.
Роберт Фіцо, прем’єр-міністр Словаччини:
- Я підтримую рішення чотирьох держав якнайшвидше здійснити це приєднання. Якщо цей процес відтермінують, це може викликати недовіру до європейських інституцій. Ми всі є членами ЄС і між нами не має бути різниці.
Водночас глави держав виступили за подальше розширення Європейського союзу та НАТО. Погодили утворення спеціального регіонального фонду, який підтримуватиме найбільш важливі економічні проекти. Зокрема - можливість сприянню сусідніім державам.
Мірек Тополанек, прем’єр-міністр Чехії:
- Я вірю, що ми група країн, яка може взяти на себе відповідальність співпраці з Європейським союзом на високому рівні. Тому наша зовнішня політика має стосуватися не лише Євросоюзу, а й сусідніх із ним країн. Ми маємо допомогти, стимулювати відповідні процеси в Україні та Білорусі.
Прем’єр-міністри чотирьох держав вважають зустріч етапною. Саме у Вишеграді 15 років тому сформувалася так звана «вишеградська четвірка». Вона визначила пріоритети та цілі Угорщини, Польщі, Словаччини та Чехії. Зокрема, однією з найважливіших було входження до Європейського союзу. У країнах були здійснені низки реформ, щоб довести законодавство до стандартів ЄС. Після дворічного членства у новачків ЄС нині швидко розвивається економіка. Однак до Шенгенської зони, яка скасовує прикордонні перевірки для громадян ЄС, «Вишеградську четвірку» Брюссель наразі не приймає.
Михайло Прудник, 5 канал
11 жовтня 2006р.
Теги: