Закарпатці переймали від швейцарців досвід соціального захисту людей із особливими потребами

Нещодавно закарпатська делегація у складі заступника голови - керівника апарату Закарпатської облдержадміністрації Михайла Поповича, начальника головного управління праці та соціального захисту населення Віктора Мацоли, тячівського міського голови Івана Ковача, директора Дубівського соціального територіального центру Івана Канюки разом із представниками благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» Наталії Кабацій та Олександра Пригари побувала в Швейцарії для більш детального ознайомлення із системою соціального захисту людей з особливими потребами. Поїздку організувала швейцарська організація «Парасолька» та благодійна організація «Комітет медичної допомоги в Закарпатті».

Закарпатські очільники відвідали низку швейцарських закладів, котрі опікуються людьми з певними фізичними та розумовими вадами, допомагають їм соціально адаптуватися. Зокрема, делегація побувала у місті Віллісау, де ознайомилася з роботою центру «Бренді». На його базі створено 75 робочих місць для інвалідів з певною розумовою відсталістю. А у Гергісвілі у відповідному центрі «Цубергус» оглянули умови проживання людей з певним ступенем інвалідності у трьох міні-гуртожитках. Відвідала закарпатська делегація і дефектологічний центр «Зуннебюль», що у Шюпфгаймі, де мали змогу ознайомитися з умовами навчання, терапії, виховання та догляду за дітьми, підлітками та молодими  людьми з психічними і / або декількома фізичними вадами.
У Раді м. Люцерн закарпатська делегація зустрілася з її представницею пані Урсулою Штеммер та Послом України в Швейцарській Конфедерації паном Ігорем Діром. Пані Штеммер, поінформувала гостей про існуючу там систему соціального захисту населення і, зокрема, людей з певними фізичними та розумовими відхиленнями.
– Ця поїздка надзвичайно важлива для запозичення досвіду, – ділиться враженнями начальник головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Віктор Мацола. Адже проблема інвалідності, зокрема, дитячої, в нашій області дуже гостра. Вражають цифри: загальна кількість інвалідів у нашому краї сягає майже 55 тисяч осіб, з яких 5250 – дітей-інвалідів у віці до 18 років. У структурі ж дитячої інвалідності домінують вроджені аномалії розвитку, хвороби нервової системи і розлади психіки. На жаль, ці діти при досягненні повноліття стають своєрідними вигнанцями суспільства, майже не мають шансів здобути освіту, фах, знайти роботу... В той же час в Люцерні ми побували в кафе «Зовізо», де відвідувачів обслуговують інваліди. В цій країні люди з фізичними вадами мають можливість вчитися і працювати, вони соціально активні. І нам у них є чому повчитися…
Аби змінити ситуацію із соціальною адаптацією українців на краще, одних зусиль держави замало. Тут потрібні як підтримка громадських організацій, так і розуміння, добре ставлення суспільства до цієї найбільш знедоленої категорії людей, вважає Віктор Мацола. Як хороший приклад такої співпраці – діяльність головного управління праці та соціального захисту населення і благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» і, зокрема її пілотного проекту «Парасолька» у Тячеві. Мета цього проекту – допомогти соціально адаптуватися вихованцям дитбудинків, інтернатів, надати житло для дівчат і хлопців, випускників Вільшанського дитбудинку-інтернату, дітей-інвалідів.
– З досягненням повноліття вихованці не опиняться на самоті, – продовжує Віктор Васильович. – У цьому ж закладі вони під наглядом спеціалістів навчатимуться самообслуговуванню. Для них будуть створені міні-ферми, невеличкий город,  на яких вони ж і працюватимуть. Тобто  вихованці матимуть змогу повноцінно жити в суспільстві.
Узагалі, після реалізації серії успішних проектів на базі Вільшанського дитячого будинку-інтернату ідея створення спеціалізованого закладу для випускників цього закладу виникла шість років тому у його дирекції за активної підтримки головного управління праці та соціального захисту населення Закарпатської обласної адміністрації і благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті». А вже за кілька років цю ідею втілили у життя, власне, створенням пілотного закладу «Парасолька»  у Тячеві. Особливу роль у  створенні цього закладу швейцарської асоціації «Мережа Швейцарія – Закарпаття / України», за кошти якої і було придбано у Тячеві три будівлі площею понад 790 м² і 211 м² та 2 га землі. Вона також делегувала свої повноваження в реалізації проекту українському партнеру – благодійній  організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті».  Головне ж управління праці та соціального захисту  населення Закарпатської облдержадміністрації, у свою чергу, зобов’язалось взяти на себе фінансування майбутнього закладу.
 Набутий під час робочої поїздки до Швейцарії досвід, методи та система догляду за людьми з особливими потребами стане надбанням у подальшому реформуванні існуючої системи соціального захисту та соціальної адаптації людей в нашій області. А сам центр «Парасолька» в Тячеві, відкриття якого планується наступного року, стане пілотним. На базі цього центру планується також створити ресурсний центр, який дасть змогу організовувати не тільки курси для підвищення кваліфікації персоналу, волонтерів та практикантів, а і служитиме місцем прийому для дітей та персоналу з інших закладів.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
20 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 4
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини