На Закарпатті зафіксований вже шостий випадок отруєння грибами

Упродовж року на Закарпатті грибами отруїлося 6 людей, з яких двоє – діти з однієї родини‚ що на Мукачівщині. На жаль‚ молодша‚ 6-річна дівчинка‚ через чотири дні після отруєння померла. 11 жовтня через вживання „дарів лісу” на лікарняному ліжку опинився і 44-річний мешканець села Мужієво, що на Берегівщині.

На Закарпатті зафіксований вже шостий випадок отруєння грибами

Збирання грибів - заняття захоплююче, однак воно вимагає певних знань, навичок та уваги. Ще у старовинних травниках про отруєння грибами писали: ”Некие же грибы, кто их приемлет не зная, напрасной смертью умирает”.
Про отруйні властивості грибів люди знали багато століть тому. Вони були грізною зброєю у боротьбі за владу. Так загинули великі любителі грибних страв римський імператор Клавдій, Папа Римський Климент VII, французький король Карл VI.
Отруйні речовини містяться в таких грибах, як піддубники, говорушки, але вони не викликають отруєння, оскільки не розчиняються в шлунково-кишковому тракті людини. Проте якщо приготовлені з цих грибів страви уживати разом з алкоголем, який, до речі, розчиняє токсини, симптоми отруєння виникають негайно, і наслідки можуть бути трагічними.
Отруїтися можна і цілком їстівними грибами. Річ у тім, що гриби належать до продуктів, які швидко псуються. В старих продуктах нагромаджуються речовини розкладу білків, які можуть викликати отруєння. Ось чому перерослі, в’ялі, червиві, запліснявілі гриби збирати не можна.
Для Закарпаття найбільш характерно те, що отруєння грибами тут найчастіше стається через їх збір у екологічно забруднених місцях. До них слід віднести узбіччя доріг, території поблизу промислових підприємств, навіть якщо вони не працюють вже кілька років. Під впливом несприятливої екологічної обстановки навіть їстівні гриби у цих місцях здатні набувати ознак отруйних.
Не рекомендується їсти консервовані гриби, приготовлені в домашніх умовах. Які б зусилля не докладались, все ж гриби неможливо вимити так, щоб на них не залишилося землі чи піску. Разом з ними у консерви можуть потрапити спори ботулінуса, який десятками років зберігається в ґрунті, має властивість витримувати кип’ятіння протягом 3 годин. Теплова обробка в умовах домашнього консервування не знищує мікроба. У герметично закритій тарі без доступу повітря створюються умови для розмноження бактерій і накопичення надзвичайно сильної отрути.
ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНІ ГРИБИ ДЛЯ ДІТЕЙ
Токсикологи попереджають: для дітей будь-який їстівний гриб може стати смертельно отруйним. Захисні системи малюка не можуть забезпечити безпеку організму під час масової „грибної агресії”. Дитячі отруєння грибами завжди мають дуже важкий перебіг. Легких випадків не буває. Із 100 отруєних грибами дітей: 5-6 дітей гине, а 25-30 стають інвалідами на все життя. Батьки та дорослі, запам’ятайте: вживання грибів завжди загрожує дитині неочікуваними тяжкими наслідками; пластинчасті гриби (особливо сироїжки і ін.) викликають особливо серйозні отруєння; бажано зовсім виключити гриби з харчування дошкільників, а старшим дітям – давайте тільки трубчасті гриби у виді соусів - для запаху, виключаючи велику кількість плодових тіл; отруєння грибами ніколи не проходить само по собі – не чекайте, що процес припиниться, не лікуйте дитину самі. Негайно викликайте лікаря і не відмовляйтесь від госпіталізації.
СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ
Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з’являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду грибів, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ
Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хворого до лікарні. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Дещо можна зробити для хворого до того, як прийде лікар. Насамперед треба прикласти до живота і ніг грілки. Щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, треба якнайшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки підсоленої води (або блідо-рожевого розчину марганцівки), а тоді викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів. Коли промивні води стануть чистими, дайте активоване вугілля (4-5 пігулок).
Після цього рекомендується напоїти хворого міцним чаєм, кавою. Але, поки прийде лікар, не годувати. І, звичайно, не можна давати хворому спиртних напоїв, оцет, бо вони сприяють всмоктуванню отрути. Щоб установити причини отруєння, варто зберегти рештки грибів.
ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄННЯ
Ознайомтеся, чим відрізняються їстівні гриби від отруйних.
Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте. Не беріть грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих.
Ніколи не вживайте в їжу незнайомі гриби, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення „бульба”, вкрите оболонкою.
Не збирайте ніяких грибів близько від транспортних магістралей, атомних і теплових електростанцій, великих промислових зон, на промислових пустирях, колишніх смітниках. Перевірте, при можливості, гриби на радіоактивність.
Пам’ятайте, що серед пластинчастих грибів найчастіше бувають отруйні.
Якщо на галявині серед їстівних грибів росте бліда поганка – не збирайте тут гриби: спори поганок отруйні, вони можуть переноситись вітром на інші гриби й отруювати їх.
Не слід куштувати сирі гриби на смак.
Купуйте гриби ті, що вирощуються спеціалістами й продаються в магазинах.
Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці – це може призвести до захворювання ботулізмом.
Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий.
Не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність, довіряючи таким помилковим тлумаченням: „Цибуля чи часник стають бурими, якщо їх варити разом з грибами, серед яких є отруйні”. „Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”. „Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних   грибів”. „Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний”. „Після кип’ятіння протягом кількох годин отрута з грибів видаляється”.

Центр пропаганди ГУ МНС в Закарпатській області
14 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

18:43
У Бедевлі на Тячівщині через пожежу в гаражі згоріли припарковані поруч причепи і бульдозер Фото новина
15:49
/ 1
На Рахівщині біля румунського кордону виявили тіло невідомого чоловіка Фото новина
14:14
У суботу в Ужі та Латориці виявили потопельників
13:16
У Чинадійові через пожежу в надвірній споруді з сіном "підгоріли" два припарковані поруч авто Фото новина
14:06
/ 4
У Великих Лучках на Мукачівщині, влетівши в прибудову магазину на узбіччі, загинув мотоцикліст Фото новина
13:42
У Лавках Мукачівської громади через піч, залишену розпаленою для приготування їжі, згоріла надвірна споруда Фото новина
11:45
У Чопі в озері втопився 65-річний чоловік
11:40
У приужгородському Минаї у пожежі в будинку загинув 40-річний чоловік Фото новина
14:21
Через незагашену свічку у Греблі на Хустщині вигорів будинок Фото новина
13:58
У зіткненні Skoda та Volkswagen біля Середнього травмувалися 7 людей, з яких 3 – діти Фото новина
13:59
У Нанкові Хустської громади в ставку втопився хлопчик
12:50
На Рахівщині внаслідок зіткнення двох автівок одна перекинулася і впала на дах іншої Фото новина
12:00
У Керецьках на Хустщині згоріли житловий будинок, літня кухня та дровітня під спільним дахом Фото новина
16:00
/ 1
На Берегівській-об'їзній у Мукачеві зіткнулися автомобіль "Нової пошти" і трактор, водій якого – в реанімації Відео новина
15:04
У селі Гать на Берегівщині зіткнулися Renault Master, Mercedes-Benz Sprinter і Dacia Logan Фото новина
11:39
Жінку з Бедевлі на Тячівщині судитимуть за те, що передала мотоцикл підлітку
11:32
/ 1
У Жденієві на Мукачівщині згорів УАЗ-3303
11:21
У четвер і п'ятницю у Лалові на Мукачівщині згоріли два причепи з вугіллям
17:22
У Мукачеві горіли два гаражі в гаражному кооперативі Фото новина
17:15
У районі Петроса рятувальники допомогли підлітку, що хворий пішов у похід Фото новина
00:14
/ 1
На місці зруйнованого мосту між Жденієвом і Підполоззям облаштували тимчасову переправу Відео новина
17:35
В Ужгороді внаслідок зіткнення 3-х авто одне, з двома дітками у салоні, перекинулося на дах Фото новина
17:11
/ 3
Через обвал мосту між Підполоззям і Жденієвом на Мукачівщині 2-річного малюка з температурою 40°С і судомами на руках переносили через річку Фото новина
16:34
У приужгородських Оноківцях вогонь з покинутого будинку перекинувся на сусідську оселю Фото новина
01:06
/ 1
У дозволі для руху вантажівок зі щебенем через міст, що обвалився, було відмовлено, а на місці НП аврально споруджують тимчасову переправу Фото новина
» Всі новини