Насильство у фільмах і мультиках проявляється у реальному житті

Близько 20% українців відмовилися від перегляду бойовиків і фільмів із нецензурною лексикою, передач і сюжетів, які принижують людську гідність, а 55% - готові зробити це. Про це свідчать результати опитувань, проведені Українським інститутом соціальних досліджень.

Опитували респондентів у віці від 18 до 70 років. Основним завданням було вивчення ставлення населення до демонстрації насильства і жорстокості по телебаченню, у друкованих ЗМІ.
Для 67% опитаних насильство і жорстокість - це бойовики, трилери, фільми жахів; 73% - художні фільми з використанням нецензурної, грубої, образливої лексики; 74% - телепередачі або телесюжети, які принижують людську гідність; 54% - демонстрація програм із гостросюжетними моментами, які викликають страх; 68% -ток-шоу, присвячені з'ясовуванню відносин між людьми в грубій формі. При цьому всього лише 32% відносять до цієї групи політичні новини про війну, акти терору, катастрофи іт.ін. Заданими опитування, у сім'ях із трьома і більше дітьми менш толерантне відношення до насильства і жорстокості, ніж у сім'ях, в яких немає дітей або є тільки однадитина.
Чимало прихильників свободи слова обстоюють вседозволеність у мас-медіа, а органи, що контролюють їхню продукцію щодо розпусти, жорстокості й насильства, відносять до органів цензури. Британський комітет класифікації фільмів відбирає кіно- і відеофільми залежно від віку аудиторії. Законодавством встановлений чіткий поділ мовленням: до настання 21 -ї години заборонено демонструвати інформацію, здатну зашкодити дітям. Передбачено, що ввечері батьки вдома і зможуть контролювати перегляд телепередач дітьми.
У США за часів президента Рейгана проводилася політика «лібералізації» ЗМІ, скасували чимало заборон щодо інформації. Американська громадськість помітила, що це вплинуло на зростання злочинності, особливо серед неповнолітніх, тому політика в цій галузі зазнала значних змін. Підтвердженням є випадок, коли Федеральна комісія зі зв'язку наклала на компанію «Вай-ком» штраф 550 тис. доларів. Під час танцювального номера співак Джастін Тімберлейк оголив перед камерою груди Джанет Джексон на 0,59 секунди. Комісія визнала, що будь-яка демонстрація сексуальних органів є непристойністю. В Японії обов'язково попереджають про небажаність перегляду певних передач неповнолітніми за допомогою титрів, а також у попередніх коментарях у друкованих ЗМІ і на сторінках Інтернету.
Зате американські фільми тепер перекинулися до нас. Хоча чинне законодавство України забороняє передачі (фільми), що можуть завдати шкоди фізичному, психічному, моральному розвитку неповнолітніх. Та це лише на папері, хоча під час демонстрації певних фільмів на екрані з'являються знаки, які забороняють дивитися дітям до 18 років, чи дозволяється перегляд із батьками. Але хто контролює дітей?
Якщо доросла людина здатна контро-лювати побачене і почуте, то дитина поглинає цю інформацію з усіма не-гативними наслідками. Серед них надмірна агресія, ідеалізація життя публічних людей. Дослідження засвідчують, що запам'ятовуються дії героїв фільмів - реальних осіб. Це стосується переважно драматичних засобів відображення мультсеріапів, де героїв поставлено в умови, коли значна увага приділяється візуальним та акустичним засобам створення анімації. З погляду теорії освіти саме цей жанр є ідеальним для навчання.
Від героїв, що зображають насильство, діти і молодь довідуються, що фізичне насильство має чоловіче походження, а психічне - жіноче. Чоловіки переважно виконавці, жінки - жертви, тобто відбувається формування стереотипних прикладів вирішення конфліктів за статевими ознаками. Насильство як спосіб розв'язання конфліктів виступає немов «дозволене», оскільки агресія видається надуманою і випливає лише зі свідчень жертв. А конфліктні ситуації можуть бути розв'язані шляхом фізичного насильства, коли необхідно утвердити власну правоту.
Дійшло вже й до того, що мультфільми для дітей у нас демонструють переважно іноземного виробництва, які несуть агресію. Не дивно, що потім улюбленими іграшками хлопчиків є автомати і пістолети. Аде ж такі добрі радянські мультики, як «Жив-був собака», «Просто так», «Пригоди мурахи» та ін. Вирішення проблеми, гадаю, у тому, що треба з раннього віку вчити вирішувати проблемні ситуації мирним шляхом. Тільки взаємна і систематична робота вдома і в начальному закладі принесе бажаний результат.
А так ігнорування ЗМІ норм міжнародного, національного права шкодить молоді, є фактором підвищеної криміналізації суспільства. Тому й маємо то пограбування банку підлітками, то знущання над однолітками в школі... Як завжди, маємо те, що маємо.

Мар'яна Макарович, Ужгород
04 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини