Одним музеєм на Закарпатті стане менше?! Знову про Буштино…

Подружжя Топех. Етнографи, музейники, ентузіасти. Успіхів! Перемоги! Тримайтеся!
Подружжя Топех. Етнографи, музейники, ентузіасти. Успіхів! Перемоги! Тримайтеся!
Рятувати музеї – то важка і довга справа. Інша справа – нищити. Швидко, чітко, вигідно. Є підтримка на всіх рівнях. Кошти. На жаль, коли люди, що займаються відродженням української культури, традицій, історії, потрапляють у скрутну ситуацію, як правило, залишаються на самоті. Протистояти свавіллю грошей і влади складно. Майже неможливо. Єдина надія – гарний юрист, масована підтримка преси і депутатів.

Сумна історія довкола Музею етнографії і єдиного художнього салону в Буштині (Тячівський район Закарпаття) продовжується. Скоріш за все, цей заклад культури буде знищено. Місцева влада не хоче продовжувати оренду, не бажає підписувати документи на приватизацію приміщення...

"Розкішне" приміщення. Що тут буде? Художній салон з Музеєм етнографії, чи місцевий Лас-Вегас? Переможуть гроші чи культура?
У Буштині практично не залишилося закладів культури. Салон і Музей етнографії є перлиною селища.

Навесні 2008 року, ми писали про боротьбу подружжя Топех, які опікуються музеєм.

Справа отримала міжнародний резонанс. Включився народний депутат України, лідер Української Народної партії Юрій Костенко. До Президента України було надіслано кілька звернень. Дуже допомогли публікації в регіональній і центральній пресі. Чиновники відступили. Фактично, ми святкували перемогу.

Експозиція Музею етногафії на музейному фестивалі у Дніпропетровську. Отримали нагороду!
Експозиція Музею етногафії на музейному фестивалі у Дніпропетровську. Отримали нагороду!
Представники журналу «Музеї України» зустрілися з подружжям Топех під час ІІ Всеукраїнського музейного фестивалю у Дніпропетровську. Познайомилися особисто, поспілкувалися. Між іншим, Музей етнографії став дипломантом фестивалю. Здається, все було добре.

Одначе, після повернення, на адресу Художнього салону і Музею етнографії надійшло кілька листів з Тячівської РДА, Закарпатської ОДА, Секретаріату Президента України, судів.

Зробивши паузу, чиновники знову перейшли у наступ. Все повернулося до початку. Проблеми з орендою. Дивні маніпуляції з приватизацією приміщення. Попри рішення про приватизацію, прийняте селищною Радою, документи не видаються. Місцеві чиновники вже не згодні з експертним висновком про вартість майна. Хочуть нову експертизу. Можливо, в порушення Закону, крім єдиного легітимного претендента – нинішнього орендаря, виникне ще кілька – більш вигідних, кафешки, салони гральних автоматів…

Чиновникам якось не дуже потрібен Художній салон, Музей етнографії з унікальною колекцією. Кому потрібна та культура-історія у наш комерційний час?

Журнал «Музеї України» ще раз звертається до Президента України В.Ющенка, керівництва Закарпатської ОДА, Тячівської РДА, колег-журналістів з регіональних та центральних ЗМІ: невже так важко зберегти два маленьких, але таких важливих осередки культури у Буштині? Адже, ніяких бюджетних коштів не треба! Потрібно трішечки патріотизму і добра воля.

Краще давайте пишатися тим, що на Закарпатті одним музеєм-перлиною стало більше, ніж констатуватимемо зникнення аж двох закладів культури. От хто зараз заважає? У які двері стукати? Хто врятує Музей етнографії?

 
Одним музеєм на Закарпатті стане менше?! Знову про Буштино…
 
 
Віктор Тригуб, редактор журналу "Музеї України"
03 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини