Притулки навколо полонини Кук можуть стати в нагоді для любителів активного туризму

На всіх гостей Закарпаття незабутнє враження справляють середньовічні замки, дерев'яні храми та мереживо різноманітних культур. Звертаючись до історії Боржавської долини, нагадаємо, що в 1932 році, за часів Першої Чехословацької республіки, путівник «Підкарпатська Русь запрошує» популяризував верховинський край.

Тут були вказані місця, де можна заночувати та харчуватися, для туристів в селах Довге та Кушниця. Одним із таких прихистків був готель'та ресторан, який мав цікаву назву— «Слабош».
Наступним історичним маршрутом є шлях, яким місцеві жителі сіл Кушниця, Лисичово, Керецьки добиралися до Міжгір'я через полонину Кук, і навпаки. У Лисичові раз на тиждень проводився великий ярмарок, на який з Міжгір'я вели худобу, а для себе купували вироби із заліза — мотики, лопати, сокири. На середині шляху від Лисичова до Міжгіря - в урочищі Присліп - із давніх давен стоїть кам'яний хрест - свідок багатьох історичних подій.
Споконвіку у верховинському краї головним багатством була природа — багаті на звіра густі ліси та високі зелені полонини. Сьогодні багато в чому змінилося життя верховинців — зазвичай так називають в Боржавській долині жителів, які проживають біля гірських йитоків річки Боржава. Це жителі сіл Довге, Бронька, Суха, Кушниця та Лисичово. Саме лісову територію навколо цих сіл — Малого Раківця та Білок — охоплює Довжанське лісомисливське господарство. Воно вже понад 13 років здійснює традиційну господарську діяльність - заготівлю лісових ресурсів та їх відновлення.
Сучасне життя вимагає нового підходу до зеленого «золота Карпат». Не секрет, що для сучасної індустріалізованої Європи Карпатський лісовий масив виконує важливу екологічну функцію. З кожним роком набуває актуальності питання розвитку туристичної інфраструктури, яка повинна враховувати комплекс питань: дотримання екологічної безпеки, комфорту проживання та пересування, збереження культурних традицій гірського краю.
Така робота в галузі туризму вже багато років започаткована Василем Леднєєм - керівником ДП «Довжанське ЛМГ». Насамперед, це активна участь в організації проведення щорічного фольклорного фестивалю «Гамора», який проходить на території єдиного в Карпатському регіоні діючого музею-кузні в с.Лисичово. Минулого року під час фестивалю на території Лисичан-ського лісництва було розташоване наметове містечко, де проживало майже 60 гостей. На даний час у співпраці з Іршавським центром туризму та екскурсій «Боржава» ЗАТ «Закарпаттурист» погоджено розробку та маркування пішохідних маршрутів на полонину КУК, що пролягають через с Лисичово, с.Суха та зоологічний заказник державного значення «Бронецька ріка». Важливим пунктом у туристичній
співпраці передбачається залучення працівників лісомисливського господарства в якості провідників. Адже вони добре знайомі зі стежками, лісовими джерельцями, унікальними особливостями тваринного та рослинного світу.
Використання в туристичній сфері матеріально-технічної бази ДП «Довжанське ЛМГ» пристосованих для проживання приміщень лісництв та господарських лісових будинків має дуже давню історію. Традиції будівництва туристичних притулків започатковані майже століття тому Спілкою чеських туристів. У період 1920-1939-х років було збудовано майже 20 притулків на території Закарпатської області. До наших днів збереглося дуже мало стаціонарних будівель на високогір'ях. Більшість їх зруйнована, а потреба в них зростає. Тому будівлі господарства — лісництва, прихистки навколо полонини Кук можуть стати в нагоді для любителів активного туризму. Адже вони знаходяться на шляху цікавого пішохідного маршруту, яким можна дістатися Міжгір'я з долини річки Боржава або продовжити шлях до Закарпатського туристичного шляху.
Участь у розвитку туристичної інфраструктури лісомисливських господарств у нашому краї стає важливим напрямом господарської діяльності. Сьогодні галузь сільського зеленого туризму в гірській місцевості можна ефективно розвивати в тісній співпраці приватного сектору - господарів сільських садиб та лісництв - із залученням туристичних агентств.

Денис Добра, Іршавський центр туризму та екскурсій «Боржава»
03 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 7
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 23
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 4
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини