Як зазначив посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач, конференція допоможе реалізувати на практиці "Декларацію спільної пам'яті щодо об'єднання зусиль сторін для увічнення пам'яті жертв Другої світової війни", яку рік тому підписали президенти України та Угорщини. Цей документ відповідає концепції "Громадське примирення біля могил полеглих". Вона, у свою чергу, передбачає втілення у життя двоетапного проекту створення в Україні збірних меморіальних кладовищ. Там мають бути перепоховані останки десятків тисяч громадян Європи, які упродовж 1945-1954 років померли на території України у таборах для військовополонених.
Посол повідомив, що до практичної реалізації цього загальноєвропейського проекту, крім Угорщини, долучаються представники Німеччини, Італії Польщі, Словаччини, Чехії та інших європейських країн.
Одним із прикладів реалізації спільного проекту дипломат назвав створений зусиллями української та угорської сторін у м. Брянка Луганської області Меморіальний комплекс військовополоненим, які померли у таборах на території України наприкінці 1940-х років. Передбачається, що заново впорядкований комплекс на цвинтарі, де поховано останки 3056 німецьких, угорських, румунських, австрійських, польських, чеських та інших іноземних військовополонених, буде відкрито у жовтні цього року за участі міністрів оборони України і Угорщини.
Про спільні плани, що реалізовуються відповідно до угоди між урядами України та Угорської Республіки, говорили, зокрема, уповноважені представники державної міжвідомчої комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України Віталій Казакевич та директор Військово-історичного інституту і музею Міністерства оборони Угорщини Йожеф Голлоу.
Зазначалося, зокрема, що лише у боях за визволення Угорщини загинуло близько 180-200 тис. радянських воїнів. За останні вісім років в УР заново впорядковано понад 25 кладовищ і братських могил загиблих радянських воїнів, останні з них - у Веспремі, Сіксо, Кечкеметі. В Україні ж загалом нараховується 372 цвинтарі з похованнями угорських військовополонених і загиблих воїнів. Тепер ведеться підготовка до створення Центрального (збірного) угорського меморіального кладовища в селі Дрисино Закарпатської області, а також реконструкції угорських кладовищ у Києві та Львові, спорудження пам'ятника полеглим угорським героям в Івано-Франківську.
На конференції прийнято рекомендації з питань реалізації проектів з увічнення пам'яті жертв Другої світової війни та відповідних міжнародних і міжурядових угод.
Конференція організована самоврядуванням м. Сейкешфегервар, Науковим товариством ім. Сейчені, міжнародним Фондом "У спільній Європі - пам'ятаймо спільно".