Взимку мешканцям Ужгороду може не вистачити газу

В обласному центрі Закарпаття жителі багатоповерхівок масово облаштовують свої квартири індивідуальними системами обігріву. Сьогодні вже майже 50% квартир обласного центру забезпечені індивідуальним теплом. Два ключових питання, над якими наразі мало хто з ужгородців задумується - чи вистачить газу для всіх квартир і чи вистачить грошей платити за спожитий газ, коли він досягне максимальної ринкової ціни?

Для того, аби від'єднатися від системи центрального опалення, ужгороддям достатньо подати заяву в управління міського господарства. Там з нею працює міжвідомча комісія, яка розглядає кожне подання індивідуально. Рішення про задоволення заяв затверджує міськвиконком. Цьогоріч із кінця опалювального сезону таких заяв задоволено приблизно 2000. Як розповів начальник управління міського господарства Ужгорода Іван Крайниківський, практично нікому не відмовлено. Є будинки, в яких уже 95% квартир перейшли на індивідуальне опалення. Тоді ужгородські чиновники переконують перейти на таке опалення і решту. Щоправда, фінансово в цьому мало кому допомагають. Як поінформував на одному з брифінгів перший заступник міського голови Володимир Бобков, за рахунок грошей з міського бюджету допомогти встановити опалення немає можливостей - коштів на це не передбачено. Встановлення ж «індивідуалки» коштує від 8 тисяч гривень і вище - гроші, які є не у кожної родини. Щоправда, В.Бобков сказав, що одиничні випадки дотації соціально незахищеним верствам населення як виняток таки можуть бути. У минулому році таких було зафіксовано аж... 14.
Перш ніж отримати від газовиків дозвіл на встановлення індивідуального опалення, треба написати заяву для отримання технічних умов. Для цього необхідно мати дозвіл міськвиконкому на від'єднання від системи централізованого теплопостачання,
технічний паспорт квартири, схему вентиляційних каналів будинку та довідку про відсутність боргів за компослуги. На підставі цих документів ВАТ «Закарпатгаз» може видати технічні умови.
Якщо у квартирах будинків, облашто-ваних газовими колонками, особливих технічних проблем зі встановленням котлів не виникає, то у квартирах без колонок, а таких в Ужгороді більшість, проблеми є. На роботу котлів не розраховані ні тиск газу у трубах, ні вентиляція. В ужгородських де-в'ятиповерхівках уже були випадки, коли встановлені котли автоматично відключалися через нестачу газу. Вірогідність повторення такого ж цієї зими є ще більшою. Окрім того, через низький тиск постачання газу може припинитися до всього будинку.
Першим кроком для вирішення цієї проблеми, переконаний заступник головного інженера ВАТ «Закарпатгаз» Василь ГРАБАР, є здійснення перерахунку всіх газових мереж. Опісля - заміна нинішніх газових стояків більш потужними. Виникає питання: за чий рахунок. В.Грабар каже, що кошти на це має виділити не ВАТ «Закарпатгаз», а власники газових котлів. Або ж міська влада.
На адресу останньої уже направили 2 листи. В них газовики наголосили, що вже 2 роки Ужгородський міськвиконком надає дозволи на відключення від централізованого опалення та постачання гарячої води і влаштування індивідуального опалення всупереч вимогам, які затверджені Міністерством житлово-комунального господарства України. ВАТ «Закарпатгаз» офіційно попередив міського голову м .Ужгорода С.Ратушняка про те, що «без відповідних дозволів, керуючись виключно рішеннями міськвиконкому, мешканцями майже 5 тис. квартир багатоповерхових будинків самовільно встановлено опалювальні прилади. Це може призвести до нестабільності газопостачання споживачів та виникнення аварійних ситуацій».
Інше питання: а чи знайдуть власники осель гроші, якщо таки доведеться міняти прилади газопостачання до будинку і у будинку за свій рахунок? Зараз, до прикладу, ужгородські газорозподільні пункти шафового типу подають газ до квартир із тиском близько 2,5 атмосфери (у магістральних газопроводах тиск становить 300 атмосфер). Для того, аби котли у квартирах повноцінно функціонували, тиск у газових трубах багатоповерхівок повинен бути більшим.
Нові прилади для Ужгорода здатен виготовити завод, що знаходиться безпосередньо у місті - ВАТ «Ужгородський Турбогаз». Як поінформував директор підприємства Михайло Качур, завод в оперативному порядку здатен виготовити 50 газорозподільних пунктів шафового типу. Тобто, далеко за новим обладнанням ходити не треба. А от хто оплатить придбання і встановлення приладів?
Теоретично централізоване теплопостачання мало б бути дешевшим. Але місцеві, та й столичні урядовці, зараз роблять усе можливе, щоб для городян воно було якнайдорожчим.

Ярослав Гулан, "Фест"
25 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини