Це видання є позитивною ініціативою автора, націленою на поліпшення співпраці між Україною і країнами — сусідами України — новими членами ЄС. Як констатує автор, вступ Словаччини, Польщі та Угорщини в ЄС та входження до Шенгенського простору відчутно позначилося на житті громадян, і нині вносить великі зміни у сприйняття окремих заходів, пов'язаних із запровадженням нових умов функціонування прикордонних пропускних пунктів та запровадження спеціального візового режиму для громадян прикордонних територій.
Соціологічне дослідження надало можливість отримати реальну інформацію про настрої населення прикордонної смуги на кордоні з країнами — членами ЄС, які увійшли до Шенгенської зони. Автором була зроблена спроба відтворити засобами соціологічного дослідження соціально-економічне і культур-не самопочуття населення прикордонних територій. Мешканці цих територій, котрі були розділені державними кордонами унаслідок результатів мирного врегулювання по завершенню Першої світової війни, опинилися на прикордонні (на периферії) своїх держав. Ці території у кожній з названих країн належать до депресивних регіонів, головною причиною є їх периферійність. Власне тому саме в цих регіонах були найбільші очікування щодо євроінтеграційних перспектив України.
Загальновідомим фактом є і те, що в результаті відносної «прозорості» кордонів з початку 90-х років минулого століття кордон (можливість його перетину) став важливим засобом виживання мешканців цих територій в умовах кризи перехідного періоду в названих країнах. Сьогодні ж фактор вільного пересування людей і вантажів через кордон є запорукою розвитку інвестиційної і торговельної діяльності, а, значить, і перспектив економічного благополуччя мешканців цих територій. Саме про це висловлюються у своїх відповідях респонденти соціологічного опитування.
У виданні представлено ставлення мешканців до Шенгенського правового простору, стану транскордонних зв'язків, бачення ними шляхів поліпшення стосунків, перспектив поліпшення соціальної взаємодії, механізму створення на кордоні безпеки і транспарентності тощо.
Безперечним позитивом видання є те, що матеріал подано українською, англійською, польською, словацькою та угорською мовами. Наведена і програма організації та проведення соціологічного дослідження.
Видання започатковує одну з перших ініціатив, яка прагне створити стабільну методологію дослідження, позиції і орієнтації громадян на ключові історичні переміни на території північно-східних Карпат. Наразі, на превеликий жаль, кордон більше роз'єднує, ніж зближує, що і підтверджує існуючий стан відносин між Україною та її сусідами. Метою регіональних та експертних еліт по всі боки кордону мало б бути усунення негативного впливу існування кордону, для чого, зрештою, автор у висновках наукового видання і прагне виробити рекомендації щодо поліпшення існуючої ситуації на східному кордоні ЄС — західному кордоні України.