Чи стане нам у пригоді польський досвід?

По Європі доводиться подорожувати не вперше. Цьо-горіч у рамках проекту „Академія Демократії" я відвідав Республіку Польща. Це - „сусідка" України, яка в 2004 році долучилась до Європейського Союзу.

Подорож до Польщі була хоч і напруженою, зате приємною. Європа зустрічала нас вже на кордоні: зовнішнім виглядом пунктів перетину кордону, чистотою, ввічливістю митно-прикордонного персоналу. Таке враження, що тут навіть дихається легше. Проте, щоб потрапити в омріяний Шенгенський прострір, пересічному українцеві доводиться ой як попітніти в себе на батьківщині. Як згодом завважили самі ж поляки, на сьогодні є ще велика проблема нестачі пунктів перетину кордону. Зважаючи на те, що ми їхали організовано, тривалих затримок на кордоні не відчули. Що ж стосується звичайних людей, які на своїх транспортних засобах прагнуть перетнути кордон, - у них виникає чимало клопоту. На власні очі довелося побачити кілометрові черги, котрі, здається, ніколи не зникнуть. Якщо раніше, пересікаючи українсько-польський кордон, ми потрапляли тільки до однієї з держав соціалістичної співдружності, то нині, відколи польсько-український кордон став і західним кордоном Європейського Союзу, ми потрапляємо в об'єднану європейську спільноту.
Перетнувши кордон, ми опинилися в новому, досі невідомому для нас світі. Хоча Польща стала членом ЄС порівняно недавно, вона вже спромоглася зробити багато за цей час, в тому числі - коштом європейської спільноти. Перше, що владає у вічі, -якість доріг. Нам, на жаль, ще далеко.
Поляки, як і всі жителі ЄС, можуть безперешкодно пересуватись по всій Європі. Цю преференцію дає їм участь країни у Шенгенському просторі. Митно-прикордонні пости з їх каральними функціями канули в Лету.
Кілька років тому мені пощастило побувати в Австрії. Ця ж європейська держава стала взірцем для всього об'єднаного європейського товариства. У дорозі до Італії ми на собі відчули здобутки прозорості європейських кордонів.
Україна, як колись Польща, переживає багато проблем. Та, ставши на шлях демократичного розвитку, продемонструвала свою прогресивну налаштованість. Європейська інтеграція не є вже такою примарною. Але все залежить від нас. Польща, як наш дружній сусід, всіма можливими шляхами намається сприяти долученню України до європейських цінностей. Цю державу не випадково називають нашим адвокатом - вона має досвід вступу до ЄС та НАТО і щедро ділиться ним зі своїми сусідами.
Ось тому і проект „Академія Демократії", що діє за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща, покликаний виховати нову генерацію молодих активістів, які могли би на основі досвіду Польщі інтегрувати Україну в міжнародні структури. Друга сесія школи громадянського лідерства, яка нещодавно завершилася в Любліні, дала ще більший імпульс для нашого подальшого розвитку.
На початку сесії слухачі Академії мали незабутню зустріч з Денисом Богушом. Цей відомий політтехнолог, віце-президент Української ліги із зв'язків з громадськістю, президент Bohush Communications провів дводенний тренінг з питань організації політичних кампаній. Він - один з розробників виборчої кампанії Віктора Ющенка 2002-2004 років. Слухачі академії здобули цікаві практичні знання під час проведення умовних президентських та парламентських виборів.
Важливим фактором євро-інтеграції є позитивний імідж країни на світовій арені. Тому слухачі із задоволенням брали участь у тренінгу, присвяченому формуванню позитивного обличчя нашої країни. Цікава перерва-сієста з статтею в перший день роботи сесії доповнилась пізнавальним виїздом на один із туристичних комплексів. Тут ми побачили реальний позитив від членства в ЄС. Адже кожен охочий може отримати фінансову допомогу від європейської спільноти для започаткування власної бізнесової справи. Це надзвичайно вигідно і привабливо, оскільки фінансова допомога ЄС не підлягає поверненню.
Екватор сесії в Любліні запам'ятався тренінгом з персонального лідерства. Олександр Неприцький - директор навчально-консультативного центру "Dialogue" - розповів про основні рівні лідерства і про якості, якими має володіти лідер, та про закони передачі інформації. На практичних заняттях тренінгу кожен з нас мав змогу перевірити свої лідерські здібності й переконатися в тому, наскільки це велика відповідальність бути попереду всіх.
Останні два дні тренінгів були наповнені цікавою інформацією про соціальні кампанії і все, що з цим пов'язане. Тренінг провів Дмитро Крикун, який вже розповідав про роботу зі ЗМІ на сесії в Мукачеві. Цього ж разу на основі знань, отриманих в Мукачеві, кожен з нас намагався розробити свою соціальну кампанію і протягом визначеного часу донести її до аудиторії. Незважаючи на напружений графік тренінгів, слухачі Академії були.задоволені тим, що отримали навички і вміння, пов'язані з комунікацією, моніторингом ЗМІ та загрозами, які можуть виникнути при проведенні акцій.
Хоча Польща має багато проблем, пересічні поляки дивляться на них з оптимізмом. Хотілось би, щоб і ми з часом досягли того рівня розвитку, який дав би нам можливість стати членом Європейського Союзу. А можливість у нас є. Україна та Польща разом вибороли право на проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року. Підготувавши свою інфраструктуру до належного європейського рівня, ми зробимо впевнений крок назустріч ЄС.

Іван Гарагонич,
слухач „Академії Демократії" Мукачево-Люблін-Мукачево

16 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

23:51
/ 4
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 8
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 7
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 13
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
» Всі новини