Закарпатське Солотвино: Щоб не бути похованими заживо...

У липневому номері «Віча» у матеріалі «Провалля. Прірва. Пекло» редакція журналу опублікувала рішення Закарпатської обласної ради «Про критичну ситуацію, що склалася на Солотвинському родовищі кам’яної солі та державному підприємстві стратегічного значення «Солотвинський солерудник», і шляхи виходу з неї». Ми пообіцяли відстежувати ситуацію.

Соляні шахти Солотвина
Соляні шахти Солотвина

Притік води в солотвинську шахту № 8 сягає 100 кубометрів на годину, а в шахту № 9 — навіть 300! Кожен кубометр води розчиняє 300 кг солі, на шляху течії у солях утворюються величезні пустоти. Порода, що покриває соляний масив, провалюється, а на поверхні виникають кратери глибиною до 60 м (порівняйте з двадцятиповерховим будинком!) і діаметром 300—400 м.
    У телеграмі голови Закарпатської обласної ради Михайла Кічковського наголошується на необхідності термінового розгляду рішення сесії облради в Кабінеті Міністрів про визнання ситуації, яка склалася, надзвичайною і тому такою, що потребує нагальних заходів із її усунення.
    Редакція журналу «Віче» звернулася до Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з проханням прокоментувати проблему Солотвина і, зокрема, відповісти на наші запитання.
    У прес-службі МНС її керівник Ігор Кроль нам відповів:
    — Розумієте, ми, державні службовці, отримуємо доручення від уряду. Зазвичай визначаються так званий головний виконавець доручення й співвиконавці (допоміжні органи державної влади). У цьому разі головним виконавцем виступає Міністерство охорони навколишнього природного середовища. До всього, Солотвинське родовище є об’єктом, що перебуває у підпорядкуванні Міністерства аграрної політики, якому на такі цілі кошти виділяють із державного бюджету. Тому МНС діятиме лише з огляду на конкретну ситуацію (тобто надзвичайну. — Прим. ред.).
    А ось ще одна відповідь телефоном. Керівник прес-служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища Світлана АрІдова:
    — Розумієте, ми — державні службовці. Надішліть ваші запитання, ми віддамо їх відповідному спеціалісту, який вам відповість.
    Наступного дня, знову-таки по телефону, пані Арідова повідомила редактора, що запитання не стосуються компетенції Мінохоронприроди, і запропонувала звернутися до МНС... Після нашого прохання надіслати до редакції ці самі слова в письмовому вигляді зателефонував прес-секретар міністра Володимир Гаптар. Він дуже люб’язно пояснив:
    — Запитання справді стосуються компетенції МНС, бо навіть у разі комплексних міжвідомчих заходів функцією нашого міністерства залишатиметься нагляд за дотриманням екологічної безпеки під час проведення будь-яких робіт, що стосуватимуться попередження катастрофи або ліквідації її наслідків.
    А Мінагрополітики за підписом заступника міністра Івана ДЕМЧАКА за кілька днів таки надіслало відповіді на запитання редакції.
    1. Державним бюджетом України на 2008 рік ДП «Солотвинський солерудник» виділені кошти в розмірі 15 млн. грн., які Мінагрополітики передбачає направити на проведення аварійно-відбудовних робіт на шахтах № 8 та № 9 з ліквідації наслідків затоплення гірничих виробок, відкачки води із затоплених гірничих виробок, гальмування утворення карстових провалів, на фінансування науково-дослідних робіт і інженерно-геологічних досліджень з метою встановлення проникнення води в шахти, робіт з демонтажу аварійної будівлі солефабрики шахти № 9, придбання спеціальної техніки для земляних робіт, покриття витрат за спожиту електроенергію, реконструкцію та ремонт водовідливних виробок та витрат на утримання стовбурів шахт № 8 і № 9.
    Станом на 01.07.2008 із загального фонду державного бюджету на казначейський рахунок ДП «Солотвинський солерудник» надійшло 4 млн. 327 тис. гривень, із яких освоєно 1 млн. 794 тис. гривень.
    У даний час проводяться тендерні процедури із забезпечення виконання першочергових робіт і освоєння виділених коштів.
    2. Враховуючи ситуацію, яка склалася на ДП «Солотвинський солерудник», та те, що зупинити процеси надходження підземних вод до гірничих виробок і процеси, що їх супроводжують, сьогодні неможливо, внаслідок чого відбуваються необоротні руйнівні процеси приповерхневого масиву, що спричиняє утворення карстових порожнин і, як наслідок, провалів, Мінагрополітики листом від 21.08.2008 № 37-32-6/11936 звернулося до Кабінету Міністрів України з клопотанням щодо підтримки рішення сімнадцятої сесії V скликання Закарпатської обласної ради про розробку Закарпатською обласною державною адміністрацією за участю МНС, Мінагрополітики, МОЗ, Мінприроди, Мінрегіонбуду, Мінтрансзв’язку та Мінпраці комплексної державної програми «Солотвино», в якій передбачити весь комплекс робіт з приведення території у безпечний стан, відселення мешканців з житлових будинків, де існує загроза карстових провалів та можливої безпечної експлуатації підземних відділень алергологічних лікарень, автомобільної та залізничної магістралей, вирішення соціальних питань жителів селища Солотвино.
    Це було до повені. Вона піднесла жахливий урок і владі, і мешканцям. Та чи буде враховано ситуацію в Солотвині, коли використовуватимуть кошти на ліквідацію наслідків стихії? Чи не відкладуть солотвинську проблему у ще дальшу шухляду?
    А що вже цього літа буде з унікальними алергологічними закладами — Українською республіканською та Закарпатською обласною лікарнями? Нині ці лікарні та їхні пацієнти (близько 370 осіб), серед яких є і діти, перебувають у зоні ризику так само, як і місцеві мешканці, чиї будинки може проковтнути провалля. Усі вони день у день молять Бога, щоб не опинитися заживо похованими під землею...

Світлана Філоненко, "Віче"
20 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

12:55
У Бобовищі водій із 2,41 проміле алкоголю спричинив смертельну ДТП Фото новина
17:10
/ 2
Поліція затримала водія вантажівки, причетного до смертельної ДТП на Абранському перевалі Фото новина
13:11
На Хустщині через пожежу в котельні ледь не згорів житловий будинок Фото новина
12:08
Двоє людей загинули у смертельній автотрощі на Абранському перевалі Фото новина
09:58
/ 1
У румунських Карпатах врятували двох українців, які збилися з маршруту в критичному холоді і двометрових заметах Фото новина
16:55
На Рахівщині ледь не згорів житловий будинок Фото новина
16:22
/ 8
На Мукачівщині 40-річного чоловіка смертельно поранили під час полювання Фото новина
13:28
/ 1
На Рахівщині прикордонники врятували 35-річного киянина, який намагався незаконно перетнути кордон Фото новина
12:31
Гірські пошуковці на Рахівщині врятували чоловіка, який кілька днів блукав у горах Фото новина
23:11
На місці удару рф по пасажирському поїзду "Чоп – Харків – Барвінкове" виявили фрагменти 6 тіл
16:50
/ 2
Поліція розпочала розслідування смерті немовляти в лікарні Мукачева
13:40
На Хустщині рятувальники ліквідували пожежу в дерев’яній будівлі Фото новина
10:10
На Берегівщині 28-річна породілля народила немовля ще до приїзду лікарів Фото новина
17:33
Поїзд на маршруті Барвінкове – Львів – Чоп потрапив під удар російських безпілотників Фото новина
13:20
Під час пожежі в Чорноголові на Ужгородщині загинув 72-річний чоловік Фото новина
09:50
Падіння дерев і пошкодження ЛЕП спричинили затримки поїздів до Закарпаття
18:12
/ 1
На Тячівщині однорічна дитина постраждала від опіку внаслідок падіння гарячого молока Фото новина
15:23
У неділю на Закарпатті горіли три будинки
14:54
У Нересниці на Тячівщині у пожежі загинув чоловік
13:40
На Хустщині під час пожежі врятували 65-річну жінку Фото новина
12:30
У Синевирській Поляні медики прийняли пологи у салоні швидкої Фото новина
16:31
На Хустщині через негоду медикам довелося приймати пологи на виклику Фото новина
16:16
52-річний чоловік загинув у пожежі в Мукачеві Фото новина
14:55
На Берегівщині жінка врятувала автомобіль із палаючого гаража
10:13
В Ужгороді помер лебідь, врятований напередодні з криги на річці Уж Фото новина
» Всі новини