Арсеній Яценюк і Віктор Бондар
Завзяття, з яким взявся до нової роботи Віктор Балога, пояснюється стрімкою втратою Ющенком влади в Україні. Атаки команди Януковича відбуваються щодня: бюджет, НАТО, сім повернутих указів...
Уже тиждень як офіс Ющенка перетворився на комашник. Робочий день починається о 8 ранку. Двері з кабінету Балоги до його приймальні не закриваються у прямому розумінні слова. "Ну, це робиться, щоб не витрачати час на маніпуляції з ручкою у високому потоці відвідувачів", - пояснюють президентські канцеляристи.
Нове керівництво секретаріату вже пропустило через себе десятки несподіваних людей – від Сергія Ківалова до Костянтина Грищенка. На роботу в секретаріат ледь не перейшов старий перевірений кадр з обойми Кучми Володимир Яцуба. Візит на Банкову Сергія Тарути разом з Олександром Чалим завершився працевлаштуванням останнього на посаду заступника Балоги.
Іде формування нової команди Ющенка. Без "любих друзів". Без "галичан".
Прогнозований конфлікт між старою і новою командами Банкової уже сплив на поверхню – у перші ж дні їх співіснування.
Зараз тон на Банковій задає Арсеній Яценюк, який став правою рукою Балоги, і, в зв’язку з завантаженістю нового глави секретаріату, взяв на себе проведення нарад.
Яценюк встиг при підлеглих рознести в пух і прах іншого першого заступника Івана Васюника, розкритикувавши за неготовність матеріалів по робочому графіку президента.
У нинішніх координатах Васюник дедалі більше втрачає місце для творчості. Балога з Яценюком взяли на себе оперативне керівництво секретаріатом, питаннями кадрів зайнявся Віктор Бондар.
Разом зі своїм шефом, під обстрілом опинилася група "галичан", приведена Васюником.
Так, Яценюк уже висловив здивування існуванням у структурі секретаріату такого утворення з незрозумілою назвою, як Головна служба політики інституційного розвитку, очолювана Ігорем Коліушком.
Експерти називають відставку Васюника питанням часу – для нього просто не залишиться повноважень. Якщо, звичайно, президент не зобов’язаний перед Васюником в темних справах співробітництва "Нафтогазу" та "РосУкрЕнерго".
Інший варіант – Васюника можуть перевести на гуманітарний напрямок, але це вже має бути принизливим для нього особисто...
За словами одного з радників президента, під загрозою також подальше перебування Ірини Геращенко на посаді прес-секретаря. "Але питання стоїть ширше – не просто в заміні людини, а в тому, як надалі пропагувати політику президента в Україні. За наявності Табачника і Прутніка на головних інформаційних посадах", - вважає він.
Нові керівники Банкової взагалі посягнули на святе – у Олександра Третьякова мають намір відібрати кабінет, який колишній перший помічник Ющенка зберіг за собою у секретаріаті. Туди планували переселити Яценюка.
Водночас у іншого позаштатного радника президента Михайла Дорошенка нерухомість ніхто забирати не буде – бо він союзник Балоги.
Протягом останніх днів секретаріат вибудовує фортецю у холодній війні, яка розгорнулася між Ющенком і Януковичем. На Банковій створюють паралельні структури Кабміну, які покликані відвойовувати право президента домінувати у політиці.
Яценюк та Чалий – це знакові люди. Так само, як Азаров чи Орел з боку Януковича.
Яценюк має стати ідеологом економічної альтернативи Азарову. Якому до повної концентрації своїх людей на всьому фінансовому секторі країни залишилося тільки одне кадрове рішення – влаштувати свого Федора Ярошенка керівником Державної митної служби.
А Чалий на посаді заступника глави секретаріату має бути не просто куратором зовнішньополітичного служби президента. Він – противага намірам команди Януковича у проектах "Одеса-Броди" або Єдиного економічного простору.
Саме конфлікти у цих темах призвели до відставки Чалого, який працював першим заступником міністра закордонних справ з питань євроінтеграції в першому уряді Януковича.
Прихід Олександра Чалого на Банкову є прапором підтримки Ющенка з боку "Індустріального союзу Донбасу". В умовах, коли на протилежному полі згрупувалися Ахметов і Коломойський, Ющенку потрібні впливові друзі.
Показово, що Чалий отримав посаду попри те, що має відмінні погляди від офіційного курсу МЗС на вступ до НАТО. Так, він не є прихильником цієї мети, не вважаючи НАТО ефективним інструментом безпеки в нинішніх умовах.
Нові менеджери секретаріату – Яценюк, Бондар, Балога – здатні мислити нестандартно. Принаймні, порівняно з попередніми командами Ющенка. Час покаже, чи готові вони до нового стилю управління, без працевлаштування своїх братів і без отримання процентів на потоках "Нафтогазу" чи "Укрзалізниці". Тепер це неможливо, навіть якщо дуже хочеться. Бо там хазяйнує Янукович...
Віктор Чивокуня, "Українська правда"
22 вересня 2006р.
Теги: